escherichia coli, sarcina

20-02-2007
silviarotaru
Nu este medic/terapeut
silviarotaru
sunt tare necajita... am 39 ani, imi doresc copii, am facut laparoscopie pe 31 ian si m-am infectat de la sonda cu e coli; am baut lichide, dar usturimile erau de nesuportat; in ziua a 14-a (8feb) am facut eco si injectabil pregnyl; am luat ciprinol in 17-18februarie la recomandarea medicului, dar apoi am renuntat tot la sfatul medicului; pur si simplu nu stiu incotro s-o iau - daca sunt insarcinata am luat si ciprinol aiurea, nu am rezolvat nici infectia pt ca am renuntat dupa 2 zile... infectia revine... nu stiu ce trebuie sa fac.. multumesc anticipat pentru ajutor
3 comentarii
0
20-02-2007, ora 00:00
Eliot
Nu este medic/terapeut
Eliot
exista un preparat numit UROVAXOM - e ca un fel de vaccin. Se ia timp de trei luni in paralel cu antibioticul, si dupa terminarea antibioticului. E un pic cam scump dar foarte eficient in infectiile urinare cu E. coli. Daca esti insarcinata cere sfatul medicului inainte de a lua preparatul. Foarte eficient este si preparatul Urinal (un extract de afine) - impiedica stationarea bacteriilor in vezica urinara. In paralel trebuie sa bei si 2 l de lichide pe zi. Bea sucuri naturale de fructe de padure, catina, afine sau ceaiuri. Evita bauturile carbogazoase. Repeta dupa tratament urocultura. Chiar daca e negativa, mai repet-o la cel putin 3 saptamani. Trebuie sa ai multa rabdare, dar in timp vei avea rezultate. Chiar daca uroculturile sunt negative in mod repetat, continua sa bei sucuri si ceaiurile de mai sus (afine, fructe de padure). Iti doresc multa sanatate si mult succes.
0
20-02-2007, ora 00:00
silviarotaru
Nu este medic/terapeut
silviarotaru
poate ca cel mai e greu e ca mi-am dorit sa raman si acum ma rog sa nu fiu... de fapt laparoscopia am facut-o pt sarcina... si sau incurcat lucrurile cu e coli, , , , asta-i situatia..multumesc f mult pt tot.. asa voi face, cum m-ati sfatuit
0
15-07-2008, ora 00:00
dr-soare
Nu este medic/terapeut
dr-soare
DACA NU SUNTETI INSARCINATA !!

Pentru acest tip de infectie va recomand sa procurati NITROFURANTIOINA 100 mg din Germania. Cea din Romania este de proasta calitate. Mergeti apoi la medicul dv sa va recomande cum sa o administrati.
Dupa tratamentul cu acest antibiotic urmati un tratament cu Urovaxom cum v-a recomandat Eliot si apoi Ecoflorina pentru refacerea florei intestinale.
Pentru mai multe precizari ma puteti contacta -
Dr Soare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Reglementările care restricționează consumul de antibiotice în creșterea animalelor, asociate cu o reducere a infecției cu E. Coli la oameni
  • Cistita în timpul sarcinii
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •