Eventratie

18-06-2009
DURLEA
Nu este medic/terapeut
DURLEA
In august 2006 am fost operat de ocluzie intestinala, facandu-mi-se colostomie (anus contra naturii ) Chiar in timpul spitalizarii mi s-a rupt operatia (cusatura prapurului care mentin intestinele) nu cea exterioara a pielii. Medicul care m-a operat nu a mai cusut la loc aceasta ruptura si dupa externare am facut eventratie epigasrica deasupra ombilicului cam de marimea unuicap de nou nascut. Dupa cateva luni mi-a aparut eventratie si la colostoma care deasemenea e de aceias marime cu prima. Nu am mers sa mi se faca operatii la aceste eventratii intrucat mi se puneau plase. Am citit pe unele foruri ca aceste plase in timp se integreaza in tesut si au fost cazuri cad aceste plase (din cauza durerilor) nu au mai fi putut fi scoase ci sa procedat la scoaterea lor pe bucatele si fir cu fir. Are ceva daca nu pun plase la aceste eventratii ? deocamdata nu ma supara eventratiile, dar sunt inestetice. Cand plec undeva am corset pe care mi-l pun. A mai patit cineva asa ceva ? Ce ma sfatuiti ? Va multumesc ! DIONISIE.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul