Evolutie dupa operatia de cancer rectal

21-04-2009
nokta
Nu este medic/terapeut
nokta
Buna ziua. Mama mea are 57 de ani si a fost diagnosticata cu cancer de rect in luna ianuarie. A facut tratament cu citostatice si de radioterapie, dupa care, acum 3 saptamani a fost operata pe rect. Va ramane, se pare cu anus contra naturii toata viata. Problema nu ar fi neaparat aceasta, pentru ca a acceptat o. Dar nu ni s a spus daca/ ce trebuie sa faca mai departe, cum sa se hraneasca etc., in ce consta recuperarea, cam cat va dura (desigur ca depinde de la pacient la pacient, dar...). Ii este rau in continuare de la orice miros si nu poate manca mai nimic, practic din punctul ei de vedere nu s a petrecut nicio ameliorare. Nu stim daca este firesc sa fie asa sau ar trebui sa ne ingrijoram. Nu se descurca singura. Ba mai mult, tot pomeneste de ocluzie intestinala. Ma gandesc ca probabil va mai urma o cura de citostatice si nu stiu cum va face fata. A slabit deja mai mult de 25 kg. Lipsa de informatii ne face foarte vulnerabili. Deci... astept sa ma informati. Multumesc
8 comentarii
0
26-04-2009, ora 09:51
nokta
Nu este medic/terapeut
nokta
Buna ziua, nu am primit niciun raspuns pana acum dar asta e. vreau doar sa adaug ca desi medicul spune ca mama trebuie sa manance cat mai mult carne, ea vomita tot ce mananca, deja au trecut 4saptamani si nu se poate hrani decat cu...ceai!!! nu mi se pare normal, iar de la medicii la care am apelat n am primit decat raspunsuri de genul ca trebuie sa incerce sa manance. e posibil sa fie si altceva oare?
0
29-04-2009, ora 21:34
mikadana
Nu este medic/terapeut
mikadana
Buna ziua, si eu sunt operata de cancer rectal si am anus contra naturii. Am aproape 2 luni de la operatie si inca simt gustul alimentelor schimbat. Medicul mi-a spus ca este normal.Eu am inceput sa mananc precum sugarii : supe de legume strecurate, apoi am introdus treptat (la 2 zile) legume in cantitati din ce in ce mai mari, apoi pireuri de legume, carne de pui fiarta, gratar din pept de pui...mai multe informatii despre ce are voie sa manance gasesti aici: http://www.ortoprofil.ro/suport-pacienti.
0
28-03-2011, ora 14:41
el50
Nu este medic/terapeut
el50
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre acest rezultat de analiza:va multumesc Rezultatul analizei:

S-AU TRIMIS DOUA RECIPIENTE: UN RECICIENT CU 8 FRAGMENTE BIOPSICE REPREZENTATE MICROSCOPIC DE MUCOASA RECTALA CU INFLAMATIE CRONICA LIMFOPLASMOCITARA IN CORION SI AL DOILEA RECIPIENT CONTINAND 2 FRAGMENTE BIOPSICE DE MUCOASA RECTALA UNUL PREZENTAND PERIFERIC FOARTE MICA ARIE CU DEZORGANIZARE ARHITECTURALA GLANDULARA CU ATIPII NUCLEARE SUGESTIVE PENTRU UN PROCES NEOPLAZIC TIP ADENOCARCINOM.
SE RECOMANDA CORELARE CU DATELE ENDOSCOPICE EVENTUAL REPETARE BIOPSIE.


Va multumesc foarte mult
0
16-04-2014, ora 22:04
iulia2014
Nu este medic/terapeut
iulia2014
Buna.As avea un rezultat de la o ecografie endorectala, daca ma poate ajuta cineva sa mi spuna ce inseamna, daca este ceva foarte grav sau nu.
La 1 cm de OA se evidentiaza o formatiune tumorala cu dispozitie semicircumferentiala(preponderent perete posterior si lateral stang) ce se intinde pe 4, 7 cm.Formatiunea vine in contact cu peretele posterior vaginal, fara de care pare sa existe un plan de clivaj.Formatiune prinde toate straturile peretelui rectal, existand o invazie in grasimea perirectala(posterior si lateral stang).Retrorectala exista adenopatii rotunde, hipoecogene pana la 6 mm.
Am fost la un chirurg si ni sa spus ca tre operatie si, se va face anus contra naturii, rezultatele de la biopsie o sa la avem peste 2 zile.Cum este cu anus contra naturii.Persoana are 55 de ani.Multumesc.Astept un raspuns daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.
0
16-04-2014, ora 23:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca este vorba de un cancer, cum pare foarte probabil sa fie, asta va releva biopsia si examenul histopatologic. totusi, as recomanda sa consultati si un ONCOLOG inainte de operatie, caci este foarte probabil sa se indice sa faca RADIOTERAPIE, poate chiar cu chimioterapie, INAINTE de operatie. chirurgul v-a spus ceva de asta ? in ce oras si cu cine ati vorbit ?
0
17-04-2014, ora 23:14
iulia2014
Nu este medic/terapeut
iulia2014
Buna. Azi am luat rezultatul de la biopsie.Pe langa tumoarea aceea, are si 3 polipi.In rezultat scrie asa:
-adenom tubular cu displazie epiteliala de grad jos a epiteliului superficial.Polip glandular hiperplazic cu inflamatie mixta moderata in lamina proprie.
-mucoasa rectala cu adenocarcinom moderat diferentiat infiltrativ care depaseste musculara mucoasei.Abundent infiltrat inflamator mixt peritumoral.
Am facut o colonoscopie si acolo sa aflat ca este ceva.Am fost la cluj la Clinica de Chirurgie 3 la dr.nadim care ne a spus ca trebuie operatie, internare, facute analize si pe urma operatie.Ma gandeam ce grad este, o fi avansat :(.Daca se face internarea nu o sa o vada acolo si un oncolog?nu o sa i se faca un CT?
0
17-04-2014, ora 23:16
iulia2014
Nu este medic/terapeut
iulia2014
Nu ne a spus nik inca de chimioterapie? Suntem din judd.Alba.Marti mergem pentru internare.
0
18-04-2014, ora 17:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in romania daca ajungi pe mana chirurgului si ai o boala operabila, nu prea mai sta el la discutii sau sa ceara alte pareri. in nici un caz chirurgii din romania nu sunt obisnuiti cu notiunea de "multidisciplinaritate", care este practic esentiala la cancerul de rect. standard este sa faci RADIOTERAPIE inainte de chirurgie, in acest stadiu al bolii. rezultatele sunt mai bune asa, decat cu radioterapie facuta dupa operatie. v-as recomanda deci un consult oncologic inainte de operatie !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: