Examen Histo-patologic

10-01-2014
Casper71
Nu este medic/terapeut
Casper71
Buna ziua,

In urma une-i colonoscopii, mi-a fost descoperit un polip la 10cm de OA, rezecat endoscopic.
Examenul histopatologic a venit cu diagnosticul : Fragmente bioptice prelucrate in totalitate, constituite din axe conjuctivo-vasculare cu epiteliu adenomatous prezentand inflamatie cronica si leziuni displazice (de grad jos si inalt) si foci cu aspect de adenocarcinom bine diferentiat limitat la mucoasa (in situ).

Medicul curant mi-a 'tradus' ca fiind un polip vilos, cu recomandare de efectuare in fiecare an a unei rectosigmoidoscopii pt supravegherea locului unde a fost polipul.

As fi dorit daca se poate si o a 2-a parere pana ajung la un alt medic..

Va multumesc!
8 comentarii
0
10-01-2014, ora 15:06
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

Aspectul histopatologic pe care il descrieti corespunde mai mult decat unui polip: chiar in prezentarea
propriu-zisa se spune "adenocarcinom"- deci proces tumoral, cancer-, dar cu 2 elemente pozitive, incuraja-
toare: 1."bine diferentiat"(deci tumora cu agresivitate relativ scazuta) si 2."limitat la mucoasa (in situ)", adica
localizat. Exista servicii de gastroenterologie competente care va pot indica, in continuare, conduita de urmat.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
11-01-2014, ora 13:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
adenocarcinom inseamna cancer. din fericire cancerul a fost pe o zona extrem de mica si foarte localizat, astfel incat simpla rezectie a polipului cel mai probabil a fost si suficienta ca tratament. pentru siguranta deci, se vor repeta colonoscopiile la intervale regulate, in primul an as recomanda la fiecare 6 luni, iar daca totul e in regula, ulterior la un an.
0
04-02-2014, ora 14:13
Casper71
Nu este medic/terapeut
Casper71
Revin cu o noua interpretare a analizelor de laborator, de data aceasta examenul histopatologic si cel IHC au fost efectuate de Institutul Victor Babes.

Histopatologic: Fragmente prelevate din tumora polipoida rect mediu sunt constituite din proliferare cu arhitectura tubulara si viloasa cu celule inalte, cilindrice, nuclei hipercromi, alungiti, stratificati, cu polaritate pastrata; fara elemente de invazie stromala.

IHC: 'Ck19' pozitiv difuz in celule tumorale; 'ACT' pozitiv difuz in fibre musculare netede; 'Ki67' pozitiv 60% zonal in celule tumorale.

Concluzii: Aspectele histopatologice corelate cu testele imunohistochimice sustin diagnosticul de polip adenomatos tubulo-vilos cu zone de dispazie epitaliala de grad inalt; fara elemente de invazie stromala.
A se integra in context clinic si imagistic.

Varsta: 26ani

Multumesc pentru raspunsuri!
0
04-02-2014, ora 17:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
rezultatul arata complet favorabil !
0
07-02-2014, ora 09:17
Casper71
Nu este medic/terapeut
Casper71
Multumesc frumos pentru raspuns!

As avea o nelamurire daca se poate sa imi raspundeti va rog

Pe primul buletin de examen histopatologic, la Recomandari scria : Recomand examen imunohistochimic pt diagnostic diferential dispazie grad inalt / adenocarcinom in situ.

Acum pe buletinul de analize de la Victor Babes nu mai apare termenul de adenocarcinom, ci doar cel de displazie grad inalt.
Imi puteti explica daca puteti acest aspect va rog?

Si in ce sens rezultatul arata complet favorabil? Ce urmeaza de acum incolo? Doar supraveghere periodica sau trebuie urmat un tratament?
Intreb pentru ca nu am reusit sa ajung inca la medicul care se ocupa de caz, programarea o am tocmai luni pe 10feb.

Multumesc frumos inca odata!
0
07-02-2014, ora 13:49
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Casper in functie de medicul curant ti se va recomanda sa urmezi preventiv vreun tratament sau nu doar urmarirea evolutiei viitoare din 6 in 6 luni, acum legat de cuvantul CANCER el nu inseamna intotdeauna SA TERMINAT VIATA SAU MOARTE, se traieste numai ca iti faci griji te gandesti, eu te sfatuiesc sa intrebi doctorul curant la ce simptome sa fii atent pe viitor mai ales ca multe tipuri sunt asimptomatice adica nu au simptome sau nu le bagi de seama daca nu stii la ce sa fii atent. Eu dupa prima tumora in 2008 faceam ecografie si analize din trei in trei luni sau din 6 in 6 si CT sau RMN la un an.
0
08-02-2014, ora 21:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da: analiza suplimentara imunohistochimica arata ca NU este vorba de celule transormate canceros; adenocarcinomul este o forma de cancer, ceea ce la microscopul simplu, in formele incipiente, nu e usor de distins de alte modificari, cum e adenomul, care e o tumoare benigna si cazul la tine.
medicul curant va stabili planul de control la distanta, cand trebuie sa mai vii si cand (cel mai probabil) va trebui sa mai repeti cate o colonoscopie, din pacate.
0
10-02-2014, ora 07:00
Casper71
Nu este medic/terapeut
Casper71
Multumesc foarte mult pentru raspuns RaulDuke si MARTON!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.