extrasistole
As dori sa stiu daca in situatia unui prolaps minor de valva mitrala trebuie luate betablocante toata viata sau o perioada mai lunga de timp pentru a combate extrasistolele care sunt foarte suparatoare si frecvente?
Desi am luat multe betablocante problema extrasistolelor nu s-a rezolvat, am in continuare zilnic.
Ce as mai putea lua, sau ar fi o alta cauza care sa le determine?
Desi am luat multe betablocante problema extrasistolelor nu s-a rezolvat, am in continuare zilnic.
Ce as mai putea lua, sau ar fi o alta cauza care sa le determine?
3 comentarii
Ce fel de extrasistole sunt: atriale sau ventriculare? Tratamentul este diferit. In general prolapsul de valva mitrala nu da aritmii decit in momentul in care apar complicatii. Este posibil sa mai existe o afectiune cardiaca numita sindrom WPW sau sindrom de preexcitatie pentru care tratamentul este continuu si permanent. In cazul extrasistolelor ventriculare acestea sunt in general benigne si in afara de tratamentul medicamentos se recomanda renuntarea la fumat, stres, reducerea consumului de cafea si alcool, mai multa odihna etc.
am extrasistole ventriculare.
Nu am alte complicatii
Doar prolaps de valva mitrala cu regurgitare gradul I.
Inima nu este marita.
Nu am alte complicatii
Doar prolaps de valva mitrala cu regurgitare gradul I.
Inima nu este marita.
Sunt curios daca ai reusit sa scapi de problema, daca da!
Cum ?
Multumesc!
Cum ?
Multumesc!
Alte subiecte recente din această secțiune: