extrasistole si tahicardie sinusala

17-07-2011
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Am tahicardie sinusala si esv, pulsul meu ajunge uneori si la 150bpm, in urma mai multor investigatii ultima oara mi-a fost dat nebilet 2, 5mg pe zi, ca si mg.Intrebarea mea este pot lua nebiletul daca am teniune 9-10(asta e tensiunea mea)la medic aveam 13dar aveam emotii, i-am zis ca am tensiuunea mica dar nu cred ca m-a crezut.Am vazut ca nebiletul se ia pt tensiune, problema mea sunt esv si pulsul marit.Dati-mi un sfat nu stiu ce sa fac?multumesc!
4 comentarii
0
17-07-2011, ora 12:13
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pana un dr. iti va stabili ce si cum,
fiind f. cald -bea 2 l de apa (lichide)/ zi...mananca putin DAR des.aceste 2 amanunte iti vor face BINE. NU fumezi, nu? numai bine,
0
17-07-2011, ora 14:47
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Beau aprox 3 l de lichide pe zi, nu fumez, nu beau cafea, alcool, mananc cat se poate de echilibrat si tot parca degeaba.Multumesc
0
18-07-2011, ora 01:07
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Da. nebiletul este recomandat si in caz de HTA, dar este un beta blocant ( regularizeaza pulsul ) si de aceea ti-a fost recomandat, dar s-ar putea sa scada tensiunea. Ptr extrasistole nu ti-a recomandat nimeni o inregistrare holter ? dar o ablatie ?
0
24-03-2012, ora 20:11
daniela-neagu
Nu este medic/terapeut
daniela-neagu
BUNA ZIUA MA NUMESC DANIELA -NEAGU, SUNT DISPERATA, DE 2ANI NU MAI SCAP DE PALPITATII, AM ANALIZELE BUNE, GLANDA TIROIDA ESTE IN VALORI NORMALE, AM FACUT EKG-UL NORMAL, HOLTAR NORMAL, AM LUAT ATATEA PASTILE SI DEGEABA, , , EXP-ASPACARDIN, PANANGIN, PROPANOLON, SI BLOXAN...3ZILE SUNT OK 10 IAR CU PROBLEME, , , , VA ROG DIN SUFLET SA-MI SPUNE-TI CE SA MAI FAK, SA SCAP, POT SA MOR VA MULTUMESC ASTEPT RASPUNS
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  •