fcb-secretie vaginala

31-10-2011
madalina28Z
Nu este medic/terapeut
madalina28Z
buna ziua, daca s-ar putea sa imi explicati urmatorare analiza: FCB-secretie vaginala, CELULE EPITELIALE-RELATIV FRECVENTE, LUCOCITE TIP PMN-RARE, FLORA MICROBIANA-RELATIV FRECVENTA, REPREZENTATE DE BGP SI BGN. Multumesc
4 comentarii
0
31-10-2011, ora 19:25
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu s-a efectuat si antibiograma si nu stii exact ce bacterii patogene sunt si la ce antibiotic sunt sensibile.
Scrie doar ca este o flora microbiana cu acele bacterii gram pozitiv (BGP) si bacterii gram negativ (BGN)
Bine ar fi daca ai avea posibilitatea sa refaci analiza, cerand neaparat - antibiograma.
Pentru asta se realizeaza o cultura din secretia recoltata si se afla ce bacterii sunt si antibioticele la care sunt sensibile acele bacterii.
Doar dupa rezultatul tau, doctorul iti poate da un tratament local care poate fi insuficient, sau poate considera ca nu este nimic important.
Parerea mea este ca, daca faci acum un tratament ineficient, oricum o sa trebuiasca sa repeti analiza mai tarziu.
Pentru recoltare, nu trebuie sa te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte.
Deasemenea, trebuie sa fi trecut cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat ( daca ai luat).
0
31-10-2011, ora 19:46
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca s-a efectuat o cultura, ar trebui sa scrie daca pe mediile de cultura s-au dezvoltat sau nu bacterii patogene.
0
31-10-2011, ora 22:01
madalina28Z
Nu este medic/terapeut
madalina28Z
multumesc de raspuns dar am facut si o antibiograma si scrie sensibil:ciprofloxacin, nitrofurantoin, amoxacilina sau acid clavulanic, cefuroxin, ampicilina, ceftazidim, cefaclor, ofloxacin. deasemenea mi s-a preluat si o cultura-secretie vaginala cu prezenta e-coli.am facut si testul pt virusul HPV si a iesit negativ dar mi s-a cerut sa il repet la 12 luni. am urmat un tratament cu antibiotic-ciprofloxacin(cuminol-denumire comerciala), polygynax-ovule, movalis-comprimat. Intrebarea mea e ce insemna flora microbiana-relativ frecvent in comparatie cu flora nepatogena si cat de normala e prezenta bacterii gram pozitive, respectiv negative.deasemene daca ar trebui sa ma alarmez ca mi s-a recomandat a-mi repeta analiza HPV-ului la 12 luni. Mentionez ca am 28 de ani si nici o nastere.multumesc inca odatasi astep un raspuns.
0
31-10-2011, ora 23:01
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Testul papanicolau- de depistare HPV se face anual la femeile active sexual, ca sa se vada cat mai curand daca apare o modificare.
Numai ca nu ar trebui facuta recoltarea atunci cand ai o infectie vaginala...desi se obisnuieste asa.
Pentru papanicolau, recoltarea se face din col, iar daca in vagin este o infectie, chiar nu este bine. Deasemenea si rezultatul poate fi interpretat gresit. Cauta pe net daca vrei si citeste despre - examenul papanicolau.
Vaginul are o flora microbiana saprofita, nepatogena, adica acele bacterii bune cu rol de aparare a vaginului.
De aceea scrie flora patogena si nepatogena. Cea patogena se refera la bacteriile care au provocat infectia.
Daca rezultatul acesta este cel in care ti-a iesit e-coli, inseamna ca la el se refera.
Ai spus ca ai e-coli. Acum, nu stiu cat timp ai facut tratamentul. Infectia cu e-coli nu trece asa usor, dar ar fi trebuit sa treaca cu 12 zile de polygynax. cu cipro- ai facut 10 zile?
Daca nu esti sigura ca a trecut sau mai ai ceva simptome, poti sa repeti analiza de secretie vaginala.
Astepti cam 10-12 zile de la ultimul ovul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •