febra la sugar!

01-06-2010
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna ziua ! am si eu problema : am un nepotel de 5 luni jumatate si de vreo 10 zile face febra dar nu este o febra constanta in sensul ca astazi face, noaptea nu, maine poate sa nu faca, urmatoarea zi iarasi face, dar in ultimele doua-trei zile a facut in fiecare zi mai putin noaptea !! febra este undeva intre 37, 8 si 39 a avut cel mai mult. a fost la medicul de familie si nu are rosu in gat, iar medicul a constatat ca in ultima luna nu a luat in greutate decat 500gr. el este alaptat la san. i-a dat sa-i faca toate analizele, dar nu au putut sa-i recolteze sange, l-au chinuit saracutul la ambele maini si tot n-au reusit. a lasat decat pipi si treaba mare dar este gata in trei zile !! suntem un pic cam speriati !! va rog sa-mi spuneti ce poate fi ??? multumesc !!!
7 comentarii
0
01-06-2010, ora 17:59
marynamarylena
Nu este medic/terapeut
marynamarylena
buna seara
nici fetitei mele nu i-a gasit vena la nici o mana
apoi i-a strans pumnul si i-a putu lua sange nu stiu daca m-am facut inteleasa
3 intepaturi in aceeasi zi
dar l-a analize i-a iesit infectie urinara
eu zic sa m-ai incercati sa ii faceti analize
sanatate multa
0
01-06-2010, ora 18:02
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
multumesc pt raspuns ! si eu banuiesc tot o infectie urinara la nepotelul meu ! dar fetita dvs ce simptome a avut ? si ce analize i-ati facut, de unde a reiesit ca este infectie urinara ?
0
01-06-2010, ora 18:59
marynamarylena
Nu este medic/terapeut
marynamarylena
nici o simptoma
i-am facut analize la sange si i-au iesit cam proaste +urocultura (escherichia coli)
m-am cam chinuit cu urina ca este greu de recoltat cu punguta speciala
nu face febra mananca normal deci totul este ok
era si inainte de analize bine de aceea ma mirat si pe mine ca are infectie
acum suntem pe antibiotic
sanatate astept vesti
0
01-06-2010, ora 19:00
marynamarylena
Nu este medic/terapeut
marynamarylena
stiti ca pt coproparazitologic trebuie duse 3 probe?
0
01-06-2010, ora 19:04
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
da, stiu asta ! nu stiu ce sa mai cred, ma cam sperie febra asta ! aaaa si inca ceva : el nu prea face pipi. sora mea zice ca ii schimba scutecul de vreo trei ori pe zi dar asa de dragul de a-l schimba ca il scoate mai mult gol !!
0
01-06-2010, ora 19:39
marynamarylena
Nu este medic/terapeut
marynamarylena
nu este bine
sa faceti si urocultura poate are infectie urinara
si nu poate sa faca pipi poate ca il ustura sau nu bea suficiente lichide
0
04-06-2010, ora 08:49
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna ziua ! se pare ca a iesit infectie urinara cu e coli la analiza !!! acum sa vedem ce tratament urmeaza sa-i dea doctorul ! nu prea stiu nimic despre aceasta infectie, daca imi poate spune cineva despre ce e vorba si ce e de facut ! multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: