Febra mare. Ajutor ! Splenectomie !

23-06-2015
robert1999
Nu este medic/terapeut
robert1999
Tin sa mentin ca am 15 ani iar in urma cu 5 ani am fost splenectomizat. De 2 ani am inceput sa fac febra mare, 39-39, 5.De fiecare data cand fac febra trebuie sa ma duc la spital pentru a incepe tratamentul intravenos deoarece acasa nu pot sa-mi scad febra. Mi s-a recoltat de fiecare data sange iar PCR-ul era crescut( ultimadata 8%) iar leucocitele crescute (aproximativ 20.000). Mi s-a spus de fiecare data ca este o infectie dar nu s-a detectat ce fel de infectie. As vrea sa aflu ce infectie am sa rezolv problema. Mentionez ca am fost vaccinat in septembrie cu vaccinul pneumococic.
Va rog frumos sa ma ajutati daca puteti cu niste sfaturi, eventual sa-mi recomandati un doctor hematolog sa pot discuta cu doctorul.
3 comentarii
0
27-06-2015, ora 20:55
lachriss
lachriss
Da, ar fi de dorit sa mergeti la un consult hematologic, pentru analize mai amanuntite pe aceasta linie (formula leucocitara, frotiu periferic, eventual biopsie osteomedulara). Sa nu fie la mijloc o afectiune care nu este de natura infectioasa.
0
28-06-2015, ora 09:18
robert1999
Nu este medic/terapeut
robert1999
Multumesc pentru sfat. Am sa postez si rezultatele analizelor facute daca este nevoie sa va uitati peste ele.Vreau sa aflu neaparat ce am, este chiar o infectie sau doar o reactie a organismului datorita splenectomiei sau ce ar putea fii altceva.
0
04-07-2015, ora 19:01
lachriss
lachriss
Cu multa placere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •