Fetita 3 luni foarte agitata

15-11-2022
Mirellaella
Nu este medic/terapeut
Mirellaella
Buna ziua,
Fetita mea doar ce a implinit 3 luni si de cateva zile este extrem de agitata. Era si inainte foarte energica, dar acum nu ma mai inteleg cu ea. Mentionez ca sunt nevoita de la nastere sa o tin infasata pentru ca nu sta nici o secunda linistita si cand oboseste incepe sa planga foarte tare. Deci de cateva zile este mai rau decat inainte, nu vrea sa stea infasata, nu vrea sa stea desfasata, nu vrea sa se joace, nu vrea sa stea pe burta(lucru care inainte ii facea placere), nu vrea in brate, nici in carut, nici in leagan, plange orice i-as face, dar mai ales la imbracat. Mai nou se agita si in somn, lucru care inainte nu se intampla, dormea foarte bine noaptea. Se incordeaza mereu, sa strange, pare ca vrea sa se ridice singura, sa stea in fundulet. Inainte de acest episod am avut alta problema, dintr-odata a inceput sa nu mai manance absolut deloc, cand ii bagam biberonul in gura incepea sa planga foarte tare, am foat la medic si se pare ca are reflux. Am inceput sa-i dau Refalgin dupa fiecare masa si si-a revenit, acum mananca din nou. M-am gandit ca poate exista o legatura intre medicament si aceste stari, dar nu am gasit mentionate reactii adverse la el nicaieri. De asemenea am observat ca are in compozitie simeticona, si noi ii dam si Lefax inainte de fiecare masa, pentru colici. Ma intreb daca nu este oare doza prea mare? Medicul de familie a spus ca nu este nicio problema daca le ia pe amandoua. Iar la problema noastra si medicul de familie si pediatrul mi-au spus ca asa sunt unii copii, mai agitati...dar eu nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. As mai adauga faptul ca nu adoarme decat leganata, inca de la nastere. Are 5900gr si 62cm, deci nu avem probleme cu dezvoltarea, nu face febra. As aprecia si m-ar ajuta foarte mult sa aud si alte pareri. Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Și bebelușii iubesc supereroii
  • Bebelușii pot face asocieri între sunete și emoțiile de pe față
  • Cum calmam bebelusul agitat? Sfaturi practice
  •