Fetita de 5 ani nu pronunta unele litere

11-08-2013
Olesica
Nu este medic/terapeut
Olesica
fetiţa mea de 5 ani nu pronunţă sunetele R, Ş, Èš ci l, t, s.Cum aş putea să o ajut? trebuie să mă îngrijorez sau...?
7 comentarii
0
11-08-2013, ora 21:41
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Mergeti la logoped cu ea, ceva nu este in regula, numai logopedul o poate ajuta cu ceva exercitii.
0
22-07-2014, ora 20:35
Maria Gioroc
Identitate neconfirmată
Maria Gioroc
Sustin comentariul de mai sus. Cel mai probabil la logopedie se poate rezolva aceasta problema si cu cat mai repede cu atat mai bine, mai ales ca se apropie momentul inscrierii la scoala.
Maria Gioroc
0
15-11-2014, ora 20:36
panait_nelia
Nu este medic/terapeut
panait_nelia
Buna seara! Baietelul meu de 5 ani nu pronunta urmatoarele litere : s, ş, t, ţ, v, f, z, c, p. Facem ore la logoped de 2 ani si nu se prea vede imbunatatiri. Problema este ca nici nu prea vrea sa mai mearga la logoped, acolo cand merge abia daca o asculta pe doamna..e incapatanat si de cele mai multe ori nu vrea sa repete. Nu stiu cum sa mai procedam cu el. Copii de varsta lui vorbesc foarte bine, iar pe el abia daca-l intelege cineva.
0
15-11-2014, ora 21:02
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Consultati un psiholog...cu singuranta va va ajuta.
Multa bafta.
0
11-03-2015, ora 20:26
Dr. Ricean Alina
Psihiatrie pediatrica, Brasov
Dr. Ricean Alina
Se pare ca in cazul baietelului dumneavoastra problemele comportamentale ii afecteaza orele de logopedie. Va recomand sa faceti un consult psihiatric, ORL, apoi psihoterapie si terapie logopedica.
Cu stima,
Dr. Ricean Alina
0
18-03-2015, ora 10:49
panait_nelia
Nu este medic/terapeut
panait_nelia
Buna ziua.
Baietelul e destul de rasfatat si incapatanat, abia reusim sa-l dam pe brazda. Am mai facut progrese la orele de logopedie. Facem acum in paralel la 2 logopezi si se vad deja rezultate. Am fost la un consul ORL si se pare ca are o sensibilitate la una din urechi, apare o durere locala, care e cauzata de niste "coji" sau dopuri( pe caile nazale are coji care se duc spre ureche). Orelistul zice ca are orificiile foarte mici si din cauza asta tot apare durerea. Este normal sa aiba orifiiciile asa mici, sau are el o problema?

Multumim mult!
0
03-08-2015, ora 16:41
antonianica
Nu este medic/terapeut
antonianica
Buna ziua,
Baietelul meu in varsta de patru ani, nu pronunta literele k si r. Ar trebui sa ma ingrijorez? Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: