fetita mea se plange ca nu poate respira

26-10-2008
dans
Nu este medic/terapeut
dans
buna! avem si noi o problema, cu fetita noastra in varsta de 4 ani. de cateva zile, se plange ca nu poate respira, si atunci trage aer in piept, ca un oftat.
este un copil vioi, nu are alte semne, nu se cianozeaza sau altceva. tot de o perioada se plange de dureri articulare, la glezne. iar cateodata spune ca o doare ceafa.
am fost la doctor, deoarece a facut si febra acum cateva zile. nu-mi dau seama daca chestia cu respiratia a aparut inainte sau dupa episodul febril.
problema e ca nu avea nimic, nici macar un rosu in gat. la exudatul faringian nu a iesit nimic, iar peste cateva zile vom face si analize la sange, testul aslo, fier, vhs, etc.
ce ar putea sa aiba?ce analize ar trebui sa mai cerem?
mentionez ca petrece mult timp la bunica ei, care are pisici, dar evitam sa o lasam sa se joace cu ele.
ea este un copil mai sensibil, pana acum am avut si 2 episoade de bronsiolita.
3 comentarii
0
27-10-2008, ora 11:53
niko_m1808
Nu este medic/terapeut
niko_m1808
buna.ma numesc nicoleta.eu am doi baieti.unul de 8 si celalalt de 11 ani.aceeasi problema am avut-o si eu cu cel mic.i-am facut si eu toate investigatiile si o electrocardiograma fiindca mi-a fost frica sa nu aiba ceva la inima, dar nu a avut nimic slava domnului.in schimb avea o usoara anemie.din cauza asta respira greu, nimic altceva.acum este bine respira normal.in legatura cu durerea de picioruse mi s-a spus ca ei sunt in crestere si din cauza asta ii dor frecvent piciorusele.acum nu mai am probleme.sper ca si fetita ta sa fie bine.ca sa fii linistita fa-i totusi toate investigatiile.
multa sanatate fetitei tale
0
27-10-2008, ora 12:17
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Mergeti cu fetita la medicul de familie, sa nu aiba astm, stie medicul mai bine.
sanatate!
1
28-10-2008, ora 21:26
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pe langa posibilitatea astmului alergic, lipsa decalciu poate determina senzatie delipsa deaer si nod in gat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: