Fibrilatie atriala paroxistica.

09-11-2017
Cardio
Nu este medic/terapeut
Cardio
De 18 ani ma chinui cu o menopauza care este insotita de bufeuri, aritmii, in special extrasistole pe care les simt la baza istmului. Preclimaxul a debutat brusc, urat, cu tensiune paroxistica, valoare mare, acum 18 ani. De atunci viata mea s-a schimbat in sensul ca la un timp oarecare pe langa bufeurile zilnice car produc probleme vasculare, cu stari de vertij, stari mari de disconfort, la un timp oarecare, de o luna sau chiar cateva luni sau chiar un an, pot face tensiune coroborata cu aritmii paroxistice( tahicardie sinusala si extrasistole) care pot ceda in cateva minute sau nu, cu stare de ameteala, defecare, cu agitatie, anxietate si teama ca pot muri in acele clipe. Uneori de la salvare mi se spune ca fac atacuri de panica. De 18 ani mi s-a recomandat un cocteil de medicamente antihipertensive, beta-blocant. Am facut si analizele hormonilor tiroidieni care sunt in valori normale, catecolaminele, totul bine (mi s-a descoperit un nodul tiroidian la baza istmului). In acest context, in luna octombrie am facut o fibrilatie atriala. Dupa de am fost scoasa la Urgenta Floreasca din aritmie cu heparina si Betalok- zok, mi s-a recomandat Pradaxa, un anticoagulant si nebivolol, plus Rytmonorm. De atunci nu am mai avut nici o criza de fibrilatie, dar intrebarea mea este: de ce sa mai iau in plus medicamentele prescrise daca nu am mai avut fibrilatie, doar extrasistole din cand in cand. Pot sa adaug ca zilnic iau Aspenter. Stiu ca fibrilatia duce la formarea cheagurilor in atriu si de aici poate avea loc un AVC, dar, repet nu sunt in stare de fibrilatie, monitorizandu-ma zilnic. Va multumesc in evetualitatea unui raspuns.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.