Fibrilatie atriala recurenta

47 comentarii 1 2
0
03-02-2011, ora 15:31
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Hoffy, ti-am lasat un mesaj privat, sper sa-l fi primit. Daca nu, intra pe topicul Fibrilatie atriala, cel initiat de Ciociosan si care are trei mesaje. Vad ca sint o multime de topice cu acelasi titlu, pui mesaj la unul, primesti in alt loc raspunsul, cam mare haosul pe aici, dupa gustul meu. S-auzim de bine !
0
05-02-2011, ora 11:00
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
armina, daca vrei sa discutam mai multe hai sa ne auzim pe un e-mail -
Cat despre sfatul lui hoffy si eu zic la fel, incearca sa ajungi la dr. Radu Vatasescu si eu zic ca problema ta are foarte mari sanse sa se rezolve. Dar hai sa vorbim si pe e-mail.
Despre ablatiile de fibrilatie atriala, ca tot e titlul topicului, ieri am avut doua astfel de interventii cu dr. Radu Vatasescu si au fost cu succes in sensul ca s-a reusit izolarea perfecta a venelor pulmonare. Despre evolutia pacientilor o sa vedem, dar toate semnele sunt de bine.
Si astazi mai sunt programate inca doua interventii.
0
06-02-2011, ora 13:11
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
Buna ziua tuturor si va doresc multa sanatate. Am citit cu atentie ceea ce ati postat, dar am ramas f nelamurita. Atunci cand mergi la un cardiolog si spui ca ai asemenea episoade de criza, acel cardiolog nu stie ca poti avea pb fara sa apara la ecografie cardiaca si ekg. Eu am 42 de ani, de la varsta de 23 din cauza unei spaime puternice am ramas cu crize de tahicardie. De ceva vreme nu mai fac tahicardii, dar pulsul mi-e mereu mare 90-95 si mereu imi simt inima batand. M-am obisnuit sa-mi aud inima cum bate, insa simt ca bate f neregulat de un timp. Tot merg pe la cardiologi si imi spun ca nu am nimic, insa ceva nu e bine. Nu cred ca e normal sa-ti auzi mereu inima cum bate si mai ales neregulat. In analize imi ies leucocitele mereu marite ( 14 ) si vsh. Am si o amigdalita cronica ( imi sunt amigdalitele f umflate si rosii ) dar mi-am facut acel exudat faringian si mi-a iesit negativ astfel doctorii imi spun ca e bine. Mai fac si o dispnee f urata cand racesc sau mananc ceva care mie imi porduce infectii. Nasul imi e mereu infundat, respiratia cam greoaie, dureri f mari de incheieturi si ceafa, glicemii cam mari ( dimineata 130, iar dupa ce mananc 180-230). Eu stiu ce inseamna tahicardii si ii inteleg perferct pe cei care fac crize, nu cred ca sunt atacuri de panica ( atacul il faci dupa ce se instaleaza tahicardia de frica ) Va doresc sa va gastiti tratamentul adecvat afectiunii pe care o aveti, iar un sfat daca imi permiteti, incercati sa aveti un stil de viata cat mai sanatos ( alimentatie sanatoasa, greutate normala, miscare 30 minute in fiecare zi, evitati pe cat posibil stresul ), poate atunci vom merge mai rar la doctori ( odata ce incepem sa mergem cu asemena pb, vom tot merge, iertati-mi pesimispul in privinta medicilor, cunosc multi oamneni care se plimba de la un cabinet la altul ( printre care si eu ). NUMAI BINE!!!
.
0
16-06-2011, ora 10:25
bogdan_76
Nu este medic/terapeut
bogdan_76
Buna ziua In urma cu 6 ani in urma unei nopti pierdute la sprit sa zicem! dimineta m am trezit intr o fibrilatie maxima m am dus repede la la urgenta si ma trecut pe perfuzi in 24 de ore si a revenit la normal cu tratament medicamentos. toate bune doia ani mi a prescris un tratamen cu aspenter aspacardin si metroprorol (sper ca am scris bine) care nu l am mai luat ca imi scadea tensiunea foarte rau si nu puteam sta in picioare. dupa 2 ani in urma unei anestezi la dentist iar am facut fibrilatie puls 150 si neregulat, iar urgenta perfuzi si in 24 de ore totul ok, analije teste de efort ecografi cardiace toate normale
si acum iar tot la 2 ani dupa ce am mancat amstat putin in pat si cand m am trezit fibrilatie
hai la urgenta perfuzi in 24 de ore stabilizare
nu stiu ce sa fac! doctorul mi a spus sa fac un studiu de electrofiziologic la timisoara ca acolo ar fi cel mai bine la centrul de cardiologie
metroprol nu mi face bine de loc scade tensiunea foarte mult
multumesc astept niste sfaturi
0
16-06-2011, ora 10:48
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Intr-adevar un studiu electrofiziologic ar fi indicat. Despre unde sa-l faci, depinde de unde esti si unde ti-ar fi mai aproape, ca se mai poate si in alte locuri, nu numai la Timisoara.
0
16-06-2011, ora 11:00
bogdan_76
Nu este medic/terapeut
bogdan_76
eu sunt din bucuresti da doctorul la care am fost mi a spus ca are mai mare incredere in cei dela institutul de cardiologie unde sunt medici specializati numai inastfel de studiu
este greu o astfel de interventie? poate avea reactii adverse?
inca o chestie pe care am omis sa io spun doctorului este faptul ca folosesc olynth de mult timp credeti ca asta poate duce la astfel de probleme?
0
16-06-2011, ora 11:11
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Nu e greu studiul si nu are reactii adverse. Daca esti din Bucuresti eu te sfatuiesc sa il cauti mai curand pe dr. Radu Vatasescu de la Spitalul de Urgenta Floreasca. Este, dupa parerea mea, cel mai bun electrofiziolog din Romania (ce ai tu nevoie).
Olynth-ul nu are nici o treaba zic eu.
Daca vrei hai sa discutam mai pe indelete pe e-mail -*

(*modificat de admin)
0
16-06-2011, ora 11:23
bogdan_76
Nu este medic/terapeut
bogdan_76
ok
-* eu sunt pe mess acum putem vorbi

(*modificat de admin)
0
16-06-2011, ora 14:34
hoffy
Nu este medic/terapeut
hoffy
Asa cum am promis prin ianuarie (in special lui armmdt), iata ca a venit timpul sa aduc noutati. Dupa ce am facut in ianuarie o ablatie de flater la dr Vatasescu de la Urgenta si nu mi-a reusit deoarece dupa 3 zile a revenit, a trebuit sa hotarasc daca ablatia de fibrilatie atrila sa o fac tot aici sau in alta parte. Aici am inteles ca ablatia de F.A. m-ar fi dus la 4500 Euro deoarece C.A.S-ul nu deconteaza catetereleaduse de afara.(BINE CA AM COTIZAT 30 ANI LA SANATATE SI ACUM SE DECONTEAZA OPERATIILE DE SCHIMBARE DE SEX, O IMPERTINENTA A STATULUI ROMAN ) iar eu pentru sanatatea mea am facut imprumut la banca, ca sa incerrc sa ma fac bine. In fine...Avind in vedere rezultatul anterior al ablatiei, m-am hotarat si deja am platit 6300Euro pentru ablatia de F.A. la Cluj la spitalul de recuperare unde dr. Andronache care profeseaza la Nancy, vine aici de cateva ori pe an si cu programare face cu ajutorul aparaturii 3D pe care a adus-o aici, ablatia pt. nenorocita asta de fibrilatie. De cand am vorbit cu el din Aprilie, mi-a trimis o cutie de Flecaina (nici nu ma hotarasem inca) fara a lua bani, pur si simplu fara sa ma cunoasca. Mai frate, de atunci nu am mai avut nici o problema, (fibrilatie sau flater) si parca sunt alt om. Avind in vedere ca iau si Sintrom, totusi am hotarat sa fac operatia ca sa scap de medicamente. Reamintesc pt. cei cu probleme asemanatoare ca am luat pe rand Ritmonorm, care dupa o perioada nu si-a mai facut efectul, am dat-o pe pacatosul asta de Cordarone, care si acesta o mai dadeam din cand in cand in bara, pana in Aprilie.
Poate da Dumnezeu, si de aceasta data imi reuseste operatia, (la prima in 2008 la Brussel dupa 8 luni a revenit F.A). Pe 21 Iunie ma internez si sper sa aduc vesti bune
Sanatate la toata lumea, si luati aminte.
0
16-06-2011, ora 19:10
armina
Nu este medic/terapeut
armina
hoffy, bafta, iti tin pumnii, asteptam vesti bune.
0
16-06-2011, ora 22:49
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Hoffy, bafta cit cuprinde si vesti bune cit mai curind ! Tin pumnii !!
0
25-06-2012, ora 13:30
Luiza Maria
Nu este medic/terapeut
Luiza Maria
Buna,

In urma mai multor consultatii la diversi cardiologi pentru depistarea cauzei unor extrasistole (10.000 pe zi fara sa le simt, insa aceleasi rezultate dupa repetare holter ), am ajuns intr-un final si la doctor Vatasesc. Dansul mi-a recomandat ablatia asistata 3D la spital Floreasca. Va trebui sa cumpar eu cateterele, nu sunt suportate de casa de asigurari. Cu exceptia 'consumabilelor' pentru interventie mi s-a spus ca nu trebuie sa mai platesc nimic. Pentru aceia care au facut astfel de interventii cum ati procedat cu plata medicului, ce suma ar trebui sa ii dau pentru interventie si cand, inainte sau dupa aceasta?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Luiza
0
04-09-2014, ora 12:51
MihaellaD
Nu este medic/terapeut
MihaellaD
Buna ziua, sunt o tanara de 28 de ani care doreste sa ramana insarcinata insa marea problema este ca sufar de fibrilatie atriala, implicit sub tratament anticoagulant. Se stie ca nu este indicat sa sustii o sarcina sub acest tratament asa ca ce pot sa spun..? ca sunt disperata?!?! ca nici un medic nu ma ajuta?? nu mai stiu ce sa ma fac!!! Poate e cineva in situatia mea si ma poate ajuta..
0
10-09-2014, ora 17:17
VasileC
Nu este medic/terapeut
VasileC
Buna. Numele meu este Vasile si sufar de FA. Am tot citit despre ablatia 3D si implicit cazuistica, insa din ce vad eu, marea majoritate nu isi rezolva problema asa si dupa ce dau o caruta de bani pe aceasta procedura raman cu aceeasi problema. In concluzie ce e de facut cu aceste fibrilatii?
Imi vine greu sa cred ca nu exista ceva ce sa ajute pacientii cu FA... poate stie cineva cine a fost in strainatate cu aceeasi problema...caut informatii! Multumesc
0
16-02-2015, ora 16:32
OCTAVIANUS
Nu este medic/terapeut
OCTAVIANUS
am facut ablatia pt fibrilatie atriala in 10 02 2015 si la 5 zile am facut criza de fibrilatie atriala ce urmeaza sa fac?
0
25-06-2015, ora 12:53
Anemona25
Nu este medic/terapeut
Anemona25
Buna ziua, ma numesc Mihaela N. si in urma cu 3 luni am efectuat procedura de ablatie. Eu am fost diagnosticata cu fibrilatie atriala acum 2 ani si pana acum jumatate de an nu mi-a facut prea mari probleme. Insa dupa un concediu mai mult obositor decat relaxant, am facut episoade destul de intense asadar mi-am facut programare la domnul doctor Dan Deleanu si impreuna cu dansul am ajuns la concluzia ca cea mai optima procedura este aceea de ablatie asistata 3D. Asadar, m-am internat in centrul Ares unde am avut si ocazia sa stau de vorba cu medicul interventionist, DR. Mahmoud Suleiman. Procedura in sine nu dureaza foarte mult iar singurul disconfort este acela de dupa procedura, la nivelul inciziei. Atat. Dupa procedura, am fost la controlul de 1 luna si urmeaza sa ma duc la cel de 3 luni. La primul control rezultatele au fost cele asteptate. Nici urma de recidive. Ma simt grozav si un om schimbat. Tuturor celor aflati in acest tip de suferinta, le recomand sa se informeze despre aceste procedure de ablatie, sunt adevarate minuni iar acesti domni doctori care efectueaza astfel de procedure, sunt mana lui Dumnezeu. Revin cu informatii despre controlul de 3 luni. Multa sanatate!Domnule Octavian, banuiesc, eu va recomand un control la dr. Deleanu. Mai mult ca sigur veti fi indrumat catre cele mai bune si sigure solutii.
0
16-11-2015, ora 07:59
alina1969
Nu este medic/terapeut
alina1969
Buna ziua!Am citit tot ce se poate citi pe acest forum, despre ablatie. Ceea ce pot spune este ca mi-a cam taiat din elan. Peste 2 zile sunt programata pt aceasta interventie, la spitalul universitar, la dr. Siliste. L-am ales pe dansul asa, pur si simplu, pt ca mi-a inspirat incredere de la prima vedere. Asta am simtit eu si sunt sigura ca nu ma inselNu stiu ce ma asteapta, stiu ca vreau sa inchid ochii si sa ma trezesc dupa, cand totul s-a rezolvat. Oare e dureros, complicat, riscant!?Stresul maxim mi se pare faptul ca sunt treaza in timpul ablatiei.
Adaugă un comentariu / răspuns
47 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.