Fibroadenom mamar drept.. este benign?

27-03-2013
colceriu Tunde
Nu este medic/terapeut
colceriu Tunde
Buna seara.As avea si eu o intrebare.In urma unei biopsi facute la sin mi-a venit urmatorul rezultat histopatologic. Fibroadenom mamar mixoid fara atipii.In urma acestui rezultat mi sa recomandat operatia.Va rog sa-mi explice cineva daca se poate.. daca e benign.

Multumesc anticipat
9 comentarii
1
28-03-2013, ora 21:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imposibil de spus. pe medicul care a recomandat operatia nu l-ai intrebat, totusi ?
0
28-03-2013, ora 22:21
colceriu Tunde
Nu este medic/terapeut
colceriu Tunde
mi sa spus ca find aproape de 2 cm nu se poate trata medicamentos sim recomanda operatie sa control cu biopsie din 6 in 6 luni.va multumes ca miat raspuns la prima intrebare si sprer ca o sa ma lamuriti si in continoare.Sanatate la toata lumea
0
28-03-2013, ora 22:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
te supara ? iti da o simptomatologie ? daca da, si simptomatologia nu trece cu medicamente, atunci cred ca intr-adevar se poate indica chirurgia; daca nu, poate fi tinut sub observatie mamografica sau ecografica.
0
28-03-2013, ora 22:57
colceriu Tunde
Nu este medic/terapeut
colceriu Tunde
pot sa spun si asta nu ie o durere mare doar ca simt diferenta intre piepti dreptu ma doare mai tare ca stingu pr emenstrual.Si ce as mai vrea sa va spun in timp ce mi se face mamografie apare o secretie mamara par numai prin presare au trimis la analiza Descriere si diagnostic citologie.Am examinat 4frotiuri 2stanga si 2 dreapta cu acelas aspect celularitate redusa cu celule inflamatorii, macrofage cu citoplasma spumoasa, Nu se observacelule epiteliale sau mioepiteliale.SI DESPRE ASTA NU MI SA ZIS NIMIC
0
29-03-2013, ora 19:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa revii la medicul care a recomandat aceste lucruri. variantele propuse de medicul de care ziceai sunt perfect rezonabile. despre benignitatea nodulului, acest lucru nu poate fi certificat 100% decat prin scoatere si analiza histopatologica.
0
29-03-2013, ora 20:03
colceriu Tunde
Nu este medic/terapeut
colceriu Tunde
va multumesc.Pe data de trei aprilie am programare la medic din nou si am sa ma hotaresc sa ma operez
0
14-07-2014, ora 17:13
florina27
Nu este medic/terapeut
florina27
Imi puteti spune daca v-a cazut parul dupa operatie? Am 18 ani si am un fibroadenom, urmeaza sa ma operez si mi-e tare teama. Va rog mult!
0
15-07-2014, ora 10:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu cade niciun par dupa operatie ! cel putin nu cel de pe cap pentru o operatie pe san. de unde aceasta idee ?
0
21-07-2014, ora 18:29
florina27
Nu este medic/terapeut
florina27
Mi-e foarte frica, iar fiecare persoana imi zice cate o idee, sunt foarte speriata!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Viața cu fibroadenom mamar - riscuri, prognostic, evoluție
  •