Fisura anala cronica+recidivata dupa câțiva ani.

19-07-2021
Electricianu
Nu este medic/terapeut
Electricianu
In urma cu vre-o 5 ani am facut o fisura anala datorita constipației, fara sa stiu ce este defapt si fara nici un tratament a si trecut. Datorita constipației a recidivat si anul acesta la inceputul lunii Mai. La inceput nu m-am ingrijorat f.tare, crezând că sânt hemoroizii de vină si ca v-a trece in câteva zile, dar nu a fost asa. Am fost la 2 saptamani de la aparitie la o clinica privata de specialitate unde mi-au facut anuscopie si unde au iesit la iveala fisurile anale provocate de un scaun f.tare, si o papila hipertrofica santinela crescuta in urma fisurii mai vechi. Solutia ideala era operația, dar la câteva zile a mai aparut o alternativa pe care eu am acceptat-o mai bucuros, (datorita faptului ca sant cardiac si am fost gasit in 2017 si cu un infarct), de a trata aceste probleme cu supozitoare hemorzom 3x1/zi, Metranidazol si Hemovert. E un pic mai bine datorita si faptului ca controlez scaunul consumând ceai Laxativ seara inainte de culcare.
Nu stiu pana cand imi va fi bine, sau daca imi va trece, dar observ ca dimineata in timpul scaunului (defecării) nu ma mai doare ca inainte de tratament, ma doare putin după, la revenirea sficterului. Poate ma va ajuta totusi cineva cu o părere sau un sfat...
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: fisura anala