fisura anala sau altceva?

03-05-2009
AaNi
Nu este medic/terapeut
AaNi
de vreo 2 luni am dureri si sangerari in timpul fecatiei...ma doare ff rau.scaunul iese cu sange...ce tratament sa iau, sau ce trebe sa fac?.
8 comentarii
0
03-05-2009, ora 22:33
oajdea
Nu este medic/terapeut
oajdea
dute la farmacie si cere ceva in potriva hemoriozilor!! proctolog este foate bun!!
0
03-05-2009, ora 23:23
AaNi
Nu este medic/terapeut
AaNi
mersi
0
04-05-2009, ora 12:42
taisia
Nu este medic/terapeut
taisia
Buna!
Am observat ca ai mai multe intrebari, am hotarat sa iti spun cateva lucruri aici. Referitor la intrebarea ta, sfatul meu este sa ii spui mamei tale ce ti se intampla si apoi sa mergi la un control medical, daca e fisura anala nu se vindeca doar cu protolog, mai trebuie si regim si o igiena adecvata. Apoi trebuie gasita cauza acestei fisuri si tratata ca sa nu ti se mai intample pe viitor, este si neplacut si dureros.
Despre restul. sunt si eu femeie si mai ales sunt mama. daca nu vei incerca sa stai de vorba cu mama ta mai mult despre preocuparile tale zilnice, despre framntarile tale, despre prieteni tai, nu vei reusi sa mai refaci o legatura care se degradeaza pe zi ce trece. Nu mai poti sa-i spui acum ce ai facut pur si simplu, lucrurile trebuie sa vina de la sine din discutii, trebuie sa fii diplomata si hotarata, ceeace nu prea reiese din comentariile tale.
Scuze, nu te critic, dar sunt subiecte pe care nu le poti discuta decat cu mama ta. Si ea a fost tanara si ea a trecut prin aceste framantari, sunt sigura ca o sa te intelega, chiar daca nu o sa-i placa fa mult. Mi-as permite un sfat: ai mare grija la alegerea "prietenilor". "Nu toţi cei care latră sunt câini, şi nici toţi cei care vorbesc, oameni".
Sanatate multa si sa ne auzim cu bine!
0
04-05-2009, ora 19:41
AaNi
Nu este medic/terapeut
AaNi
multumesc taisia.voi incerca sa vb cu mama.si sa'i spun framantarile mele...stiu k se va supara pe mine k nu i'am zis..are toata dreptatea.mi'as fi dorit sa am o mama care sa ma inteleaga...dar mamele sunt mame.ne vor doar binele.

voi incerca sa vb cu ea.
multumesc ptr sfat
0
05-05-2009, ora 10:11
taisia
Nu este medic/terapeut
taisia
Buna!
Draga mea, nu mai conteaza cine are dreptate sau nu. Amandoua aveti dreptatea, fiecare din punctul ei de vedere. Din cuvintele tale cred ca e o mama intelegatoare, dar asa sunt ele vor sa stie si ce nu trebuie, asta din dorinta de a proteja copii lor de eventuale suferinte care ar putea sa ii doara. Sfatul meu e sa vb cu ea despre problemele tale da sanatate, apoi poti continua discutia despre prietenii tai, despre colegele si colegii tai si tot asa conduci discutia ajungand la problemele intime ale tale.
Celelalte sfaturi primite nu mi se par cele mai indicate, lucrurile trebuie facute cu mult tact si dipolmatie astfel incat fiecare trebuie sa iasa din aceasta discutie multumita, fiecare in felul ei. Iar daca se va supara sunt convinsa ca ii va trece repede, o mama nu poate sa stea suprata pe copilul ei.
Sanatate multa tie si mamei tale!
0
05-05-2009, ora 18:57
AaNi
Nu este medic/terapeut
AaNi
azi toata ziua m'am gandit cum sa'i zic, k sa nu fie kiar asa "dureros ptr ea".voi incerca sa'i povestesc de colegii mei, si despre mai multe.in ultimul timp numai asta ma intereseaza si numai la asta ma gandesc.vreau sa'i fie si ei bine.
sunt sigura k dupa ce voi vb cu ea voi avea mai multa incredere in ea, si ea la fel in mine.dar trebuie sa prind curaj si sa'i zic.
te voi anunta cand ii voi zice...si cum a reactionat..si sper sa fie cat mai curand.
Multumesc!
0
05-05-2009, ora 20:32
taisia
Nu este medic/terapeut
taisia
Buna!
Se pare ca esti stresata, ti-am inteles framantarile si ma bucur ca te gandesti mult si la mama. Nici nu stie mama ce fata buna are, hai sa vb atlfel:-
0
20-12-2009, ora 19:37
andreey90
Nu este medic/terapeut
andreey90
buna ani... asa mi s-a intamplat si mie acum cateva zile...totul a inceput in urma cu 2 luni cand a fost prima data scaun cu sange...de atunci s-a mai intamplat de 2 ori...o data chiar astazi.la mine curge o picatura la sfarsit.ai fost la doctor ? ce ti-a spus? mie imi curge destul de putin...ce analize ai facut ?si eu am citit pe internet si m-am cam speriat de cancer de colon. Craciun Fericit si Sanatate !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: