flegmon periamigdalian

23-02-2009
Filip Luminita
Nu este medic/terapeut
Filip Luminita
Baietelul meu de 7 ani are flegmon periamigdalian (amigdalita pultacee)care a recidivat dupa 10 luni.Urmeaza tratament cu cefort de 1 g la 12 ore. Sub tratament a facut febra 38.5 inca 4 zile.I-am facut analize si i-au iesit valori foarte mari astfel: leucocite -20 000; TGO- 60;fibrinogen -520; Dna doctor spune ca are imunitatea foarte scazuta si dupa ce terminam tratamentul sa-i facem vaccin pentru imunitate. Credeti ca vom scapa de raceli pe care le facem in fiecare luna, iar dupa 5-6 luni ajungem sa facem cefort de 1g.Multumesc pentru raspuns.
11 comentarii
0
23-02-2009, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Un flegmon periamigdalian.. depistat si localizat... trebue neaparata INCIZAT.. ca sa dreneze.
Din cele expuse nu este clar daca ati fost la ORL !
asa gen de patologie se trateaza in clinica ORL.. cu internare !
la 3 saptamani dupa vindecare trebue mers si de scos amigdalele!
obligatoriu. !
0
25-02-2009, ora 14:51
Filip Luminita
Nu este medic/terapeut
Filip Luminita
Multumesc pentru raspuns.Nu am fost la ORL, am fost doar la medicul pediatru. Astazi am fost la control si sunt foarte ingrijorata deoarece ni s-au dat de facut suplimentar urmatoarele analize : secretie nazala, toxoplasma, toxocara si citomegalovirus deoarece dna doctor banuieste ca in aceasta infectie ar fi vorba de o bacterie.Am facut i.v cu Cefort de 1 g la 12 ore ( 7 zile) iar de maine vom lua Cedax 1 -5 ml la 24 ore.Luni vom repeta analizele care au iesit proaste : HLB; Fibrinogen;VSH;TGO.Sunt foarte ingrijorata, este ceva grav?Ce trebuie sa fac?
0
25-02-2009, ora 15:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
neaparat sa va vada un ORL..ist.
fara sa se supere medicul de familie.. dar altfel se vad :gatul. amigdalele si eventualele complicatii la un medic ORL.
0
09-10-2009, ora 20:25
alexandra mady
Nu este medic/terapeut
alexandra mady
buna seara am si eu nevoie de un sfat. luni am facut un flegmon periamigdalian drept am fost la medicul orl mi a facut incizie am stat internata in spital si am facut urmatorul tratament penicilina 1 mil la 6 ore gentamicina si hemisurcinat cortizon. problema este k mam umflat foarte mult in burta si nush de ce sa fie de la tratament ? de la acel hemisurcinat ?sau poate fi de la altceva va multumesc si astep raspunsu dumneavoastra
0
09-10-2009, ora 20:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dela antibiotic ai putut face o disbacterioza.. care produce balonari...
Daca ai si dureri puternice abdominale.. trebue sa mergi urgent sa te vada un Chirurg.. sa nu fie o apendicita, care se considera o urgenta chirurgicala si nu se poate amana consultatiea( gasesti un chirurg de garda la orice spital)
0
09-10-2009, ora 22:45
alexandra mady
Nu este medic/terapeut
alexandra mady
nu poate fi o apendicita asa cred deoarece am facut operatia nu am dureri abdominale dar o umflata si am arsuri asa la stomak de cate ori mananc ceva, ma ia arsurile azi am iesit din spital nush care poate fi cauza ma gandesc sa nu fie ceva de la fiere ..sau am inteles k mas putea umfla de la cortizon poate fi vorba de o alergie la acesta? pentru ca nu lam mai folosit la spital nu mau intrebat la penicilina nu am alergie si pana acum nu am avut la nici un medicament sau injectabil nush sper sa imi revin la normal nu inteleg arsurile la stomac orice imi cade greu.va multumesc
0
10-10-2009, ora 08:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este posibil sa ai o acutizare la Gastrita.. cu hiperaciditate.. asa se explicxa arsurile.
1. Nu bei nimic acidulat, nu mananci nimic acru( muraturi, grefe, lamaie..s.a)
2 Redigest 3 pe zi 10 zile
3. nospa 1 la 8 ore 10 zile
4 carbune medicinal 1 la 8 ore ( pana scad balonarile.)
0
10-10-2009, ora 19:32
alexandra mady
Nu este medic/terapeut
alexandra mady
sunt foarte ingrijorata dupa ce ma simteam balonata astazi dimineata mam trezit cu fata foarte umflata mam speriat rau si mam dus la urgenta mi au spus k nu se stie sigur de la ce si mi au intrerupt tratamentul.mi au dat un calciu. mi au spus k posibil de la faptul k am mancat cu sare si eu am facut trei zile hemisurcinat de cortizon se poate sa fie de la asta nu mi a iesit nici un fel de pata pe corp sau ceva doar mam trezit umflata la fata si la burta astept raspunsun dumneavoastra . mi au spus sa nu mananc delok cu sare si o sa mi se desumfle azi nu am mancat delok astept sa vad va multumesc si astept rasp dumneavoastra
0
10-10-2009, ora 22:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este corect ca cortizonul.+ sarea.. duce la retentiea apei in organizm.
este corect ca sa intrerupt tratamentul.
un diuretic ( furosemid) ar grabi eliminarea apei din organizm si ar scadea edemul.
0
29-10-2009, ora 22:38
mary@s
Nu este medic/terapeut
mary@s
am si eu o intrebare. ce medicamente sunt recomandate pentru flegmon?si daca trece prin tratament?multumesc anticipat
0
30-10-2009, ora 08:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru un flegmon care este in faza de infltratie( primele 3 zile).. este recomandata antibiotic in doze mari, antiinflamator si gargara.
daca nu se retrage in 3 zile.. la 4-5- zi se formeaza colectia de puroi.. unde cel mai mun medicament este bisturiul!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •