Fumatul cauzeaza impotenta

26-07-2012
georgian24
Nu este medic/terapeut
georgian24
Am 24 de ani, acum 3 zile eram normal, totul ok, ieri am fumat juma de pachet la foc automat pe fond de stres fiind si cu un examen important ptr. mine si vreau sa va zic ca nu mai aveam erectie, toata ziua de ieri si pana azi nu am avut erectie, am lasat tigarile de ieri iar acum se pare ca circulatia sangvina incepe sa-si revina, penisul sta in semierectie si cred ca imi voi reveni. Nu voi mai fuma niciodata in viata si sunt convins ca de la tigari mi s-a intamplat. Incercati sa va lasati!
3 comentarii
0
29-12-2013, ora 22:38
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Asa cum am spus si in alta parte pe acest site, fumatul produce vasoconstrictie, deci ingusteaza calibrul vaselor sangvine. Consecinta este o ischemie generala si in anumite zone ale corpului in special. Una dintre primele zone afectate este zona genitala, cu scaderea circulatiei sangvine la nivelul penisului. Acest lucru are consecinte grave, scazand potenta si putand chiar s-o afecteze definitiv daca se insista cu fumatul. Iata inca un motiv foarte puternic ca sa va lasati de fumat. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
29-02-2016, ora 11:57
camilla1
Nu este medic/terapeut
camilla1
Fumatul poate sa cauzeze impotenta. Pana la impotenta poate sa mai cauzeze si alte zeci de boli...
0
05-03-2016, ora 17:44
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da, poate sa cauzeze sau sa agraveze multe boli.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Viața cu o disfuncție erectilă
  •