Furuncul? Fir de par incarnat sau Abces perianal?

02-04-2021
Thewitcher
Nu este medic/terapeut
Thewitcher
Buna ziua si multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
Am 26 de ani si de cand ma stiu, imi place sa mananc picant si condimentat. Asa ca de pe la 16 ani, am inceput sa observ ca am hemoroizi. I-am tratat, am scapat de probleme pe moment, insa la 19 ani am plecat in Sua, unde alimentatia este diferita si unde am inceput sa lucrez in picioare multe ore as aca probleme au aparut din nou.
Ca sa nu deviez foarte mult de la subiect, acum 3 saptamani am observat o umflatura intre fese, la doua degete de anus. Era o umflatura mica si in profunzime. Intre timp am primit tot felul de sfaturi, ba ca e un fir de par incarnat, fiind zona pe care o epilez, ba ca este un furuncul, asa ca de la medic am primit antibiotic 5 zile si crema de ithiol ca sa ajute la coacere.
Am aplicat crema care sincer, nu a prea ajutat, probabil pentru ca era prea in profunzime. In schimb am aplicat ceapa coapta si la 3 zile dupa ce am facut asta, a inceput sa creasca si sa se formeze la suprafata o punguta de puroi care in cele din urma a erupt si a iesit din mult puroi cu sange, iar spre final sange curat.
Ideea este ca nu a iesit tot si oricat am incercat eu sa fortez iesirea, fara rezultat. Si de aceea imi pun intrebarea, , daca totusi nu este furuncul sau fir de par incarnat, ,
Acum aplic o crema despre care am auzit numai lucruri bune si care din pacate nu se gaseste in Romania. Se numeste bactroban. Astazi este a treia zi din 7 in care aplic si vad imbunatatiri si puroi cu sange pe bandajul pe care il aplic peste crema, insa inca mai pot simti o umflatura in jurul ranii ramase in urma pungutei cu puroi sparte.
Colac peste pupaza, azi cand am mers la baie, am vazut o urma micuta de sange pe hartie.
Mentionez ca nu sunt mancator de carne de 2 ani.
Umflatura nu ma mai doare, ci dimpotriva ma mananca.
Nu ma mai incurca in treburile de zi cu zi.
Nici nu simt vreo jena cand stau pe scaun, tinand cont ca inainte sa erupa, nu puteam nici sa umblu de durere.
S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema si daca da, imi puteti da un sfat? Ce ar trebui sa fac?
As mai vrea sa adaug ca am o frica imensa de tot ce are legatura cu spitalele din Romania si mi-as dori pe cat se poate sa nu le frecventez.
Ar fi dragut sa nu fim rautaciosi intre noi, mai ales in timpurile pe care le traim.
O zi frumoasa si multa santate.
1 comentarii
0
05-05-2021, ora 22:06
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
caute CHIST PILONIDAL pe net si vezi daca bate cu simptomele tale
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.