Genu valgum

28-02-2018
Cristina Antoanela
Nu este medic/terapeut
Cristina Antoanela
Buna tuturor.
Am picioarele in x (genu valgum) de cand eram mica (26 ani in prezent), nu am facut niciodata nimic sa ameliorez problema asa ca am un mers care mie mi se pare foarte deformat (parca sar gambele in exterior) si picioarele vin curbate de sub genunchi (cred ca nu exagerat). Nu am avut niciodata probleme locomotorii sau dureri. De putina vreme ma straduiesc sa merg "mai drept" numai ca gambele tot in exterior o iau, iar acum mi se pare ca se vede si mai urat curbura picioarelor. De asemenea au aparut dureri suportabile in zona genunchiului si deasupra lui.
In primul rand, as vrea sa stiu daca fizio/kinetoterapia ar avea vreun efect benefic in cazul meu. Stiu ca la varsta asta nu se mai corecteaza decat cu operatie, dar ma gandesc ca poate preveni agravarea/ spori mobilitatea picioarelor? Agravare insemnand sa se curbeze si mai rau picioarele, nu stiu daca si in ce conditii se poate intampla asta..
In al doilea rand, se pare ca pot sa mi corectez putin mersul dar nu stiu daca nu ar agrava pe termen lung..
1 comentarii
0
28-02-2018, ora 16:44
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Eu vă recomand să mergeți la un ortoped. Poate veți putea utiliza niște orteze pentru îmbunătățirea mersului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.