Baietel de 2 ani si 10 luni diagnosticat cu genu valgum

22-10-2010
raluca gradea
Nu este medic/terapeut
raluca gradea
Buna ziua.Am un baietel de 2 ani si 10 luni, diagnosticat luna aceasta de dr. ortoped traumatolog cu genu valgum.Mi-a dat sa- i administrez calciu 500 mg 10 zile pe luna si Vigantoletten de 1000 zilnic.Dupa efectuarea radiografiei mi s-a spus ca ii trebuie orteze de noapte picior-glezna-genunchi si sustinatori plantari si cum ca la un genunchi ar avea o o usoara rotatie.Dr de familie nu mi-a dat niciodata calciu sa-i dau si mi-a spus sa stau linistita ca nu are nimic ca el consuma lactate suficiente si ca in timp isi va reveni si ca 300 mg zilnic de calciu ar fi suficient.El e si un pic mai voinic are 16 kg si jumatate, dar este si un copil foarte energic.Va rog din suflet sa ma sfatuiti ce sa fac si daca exista si alta varianta decat cea cu ortezele de noapte pentru a nu-l supune pe copil la acest chin.Sau daca e posibil ca dupa tratamentul cu calciu sa-si revina.Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
9 comentarii
0
22-10-2010, ora 23:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In principiu nu se poate recomanda un tratament fara a consulta pacientul, insa nu cred ca are nevoie de calciu sau vitamine. Este infinit mai importanta normalizarea greutatii, pentru ca genu-valgum la aceasta varsta este de obicei urmarea obezitatii.
Normalizarea greutatii va duce la disparitia rapida a simptomelor descrise de D-voastra, fara vitamine, fara orteze sau alte tratamente de acest gen.
Nu cred ca ortezele sunt utile la aceasta varsta, insa doar un examen atent la un ortoped pediatru priceput poate rezolva situatia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-10-2010, ora 13:40
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Buna ziua, dl dr, mi-am permis sa va trimit un mesaj privat, daca ma puteti ajuta cu un sfat.
Va multumesc, scuze pentru deranj
0
24-10-2010, ora 13:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu ma deranjati.
Inca nu am primit nimic, dar probail ca server-ul se "misca" mai greu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-10-2010, ora 08:37
raluca gradea
Nu este medic/terapeut
raluca gradea
Va multumesc mult pentru raspuns.Eu sunt din Constanta si as dori daca puteti sa-mi recomandati un ortoped pediatru cu experienta in Bucuresti sau chiar in Constanta daca cunoasteti.
0
25-10-2010, ora 23:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
NU pot face publice aici, pe forum, datele de contact ale colegului ortoped pediatru, in schimb vi le voi transmite pe email, in momentul in care va exprimati aceaata dorinta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-10-2010, ora 21:22
raluca gradea
Nu este medic/terapeut
raluca gradea
Buna seara.Va rog daca puteti sa-mi trimiteti datele -.
Va multumesc pentru amabilitatea si promptitudinea dumneavoastra.
0
26-10-2010, ora 21:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa-mi trimiteti un mail pe adresa mea, mail ce va contine datele D-voastra de contact.
Va voi trimite datele necesare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-10-2010, ora 10:21
raluca gradea
Nu este medic/terapeut
raluca gradea
Buna ziua!Am trimis mail-ul si v-am trimis si cateva poze cu picioarele.
0
28-10-2010, ora 10:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
V-am raspuns deja.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul