Gingie umflata

04-08-2012
valentina81
Nu este medic/terapeut
valentina81
Buna seara, am nunta peste 3 saptamani si mi s-a umflat o portiune de gingie sus in partea dreapta deasupra maselei.Maseaua nu este cariata, nu am avut probleme cu ea in schimb umflatura care nu este atat de mare este dureroasa la atingerea limbii.Momentan am folosit glicerina boraxata si cum nu am timp sa ajung la dentist va rog sa-mi dati un sfat.Multumesc anticipat !
7 comentarii
0
04-08-2012, ora 22:10
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Sangerezi la gingie cand te speli pe dinti?? daca este infectie mergi la medicul de familie sa iti recomande ceva ptr infectii bucale dar mai intai fa-ti un exudat la un laborator si pe baza antibiogramei primesti si tratamentul specific. Daca antibiograma este negativa si dumneata ai gingii umflate si sangerezi cand te speli pe dinti sau atingi cu limba sau mananci si asta pesista de ceva vreme, schimbam foaia, e problema hematologica cu trimitere direct la hemato.
0
04-08-2012, ora 22:40
valentina81
Nu este medic/terapeut
valentina81
Multumesc mult pentru raspuns.Cand ma spal pe dinti nu sangerez, m-am uitat cu oglinda si nu am observat vreun saculet cu puroi sau ceva de genul, este doar umflata deasupra unei masele, o portiune mica ca sa zic asa.Pot folosi in cazul acesta apa de gura cu clorhexidina ? Multumesc
0
04-08-2012, ora 23:02
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
da e superba aia si eu folosesc si elugel e tot ptr gingii contine tot clorhexidina. Npc!!!
0
08-08-2012, ora 14:21
marin ion
Nu este medic/terapeut
marin ion
ma trezesc dimineata cu o saliva maronie sa fie oare de la dinti am si gingiile unflate si cand ma spal pe dinti sangerez sunt panicat astep raspuns va rog
0
08-08-2012, ora 14:59
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
nu prea e ok, ce varsta aveti domn marin? si de cand sangerati si aveti gingiile umflate??
0
09-08-2012, ora 14:24
marin ion
Nu este medic/terapeut
marin ion
am 37 ani si sangeres de peste 2 3 luni va mult
0
09-08-2012, ora 21:14
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
parerea mea este sa mergeti la un hematolog si sa ii spuneti problema asta.cu care nu e de glumit.sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oamenii care cred că norocul le determină soarta au mai multe șanse de a avea o boală severă a gingiilor
  • Gingivita: cauze, simptome, tratament
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  • Bolile gingivale și căderea dinților - asociate cu micșorarea creierului (studiu)
  • Statinele au avut rezultate promițătoare pentru reducerea incidenței bolilor gingivale
  •