Gingii bolnave din cauza dintilor imbracati

15-02-2013
anaanca
Nu este medic/terapeut
anaanca
Buna. Mi-am imbracat acum un an si jumatate 4 dinti si fata. De atunci gingiile mi s-au invinetit deasupra dintilor imbracati. Ce as putea face? Este inestetic. Eu mi-am imbracat dintii tocmai pentru ca nu-mi placea aspectul lor. Acum gingiile lasa de dorit...
5 comentarii
0
21-02-2013, ora 17:25
Ioana-B
Nu este medic/terapeut
Ioana-B
Poate coroitele preseaza pe gingie, incercati o igiena mai buna si cu ata dentara, sau ata detara super floss, ajuta la curatatrea spatiilor subgingivale! Dar cel mai bine mergeti la medic, el poate gasi o metoda de rez a acestei probleme.
0
21-02-2013, ora 18:38
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
aspectul gingiilor dvs se poate datora mai multor cauze:
- materialul din care sunt realizate coroanele. daca de exemplu acestea sunt din portelan pe structura metalica, frecvent se intampla ca metalul sa dea o coloratie cenusie marginii gingivale.
- coroanele realizate solidarizate impiedica igienizarea corecta cu ata dentara, ceea ce duce la inflamarea gingiilor
- preparatia marginala facuta de medic atunci cand ti-a slefuit dintii, daca nu este facuta sub forma de prag, ci este tangentiala, atunci si forma marginala a coroanei este posibil iritanta pentru gingie.
cele mai recomandate sunt coroanele integral ceramice sau ceramica pe zirconiu relizate individual, pe fiecare dinte in parte...
0
21-02-2013, ora 18:54
anaanca
Nu este medic/terapeut
anaanca
Va multumesc frumos pt raspunsuri. Am fost la stomatolog si mi-a spus ca nu se mai poate face nimic. Gingiile sunt inflamate si se vor retrage. Mi-a spus sa folosesc parodontax.
0
12-11-2014, ora 16:37
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Cum adica nu se mai poate face nimic?!
Daca gingiile se retrag inseamna ca ai parodontoza..
Iar parodontax-ul cel putin pe mine nu m-a ajutat.
Cum iti sunt gingiile acum?
0
19-02-2015, ora 07:08
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Parodontaxul ajuta, dar cu limite si nu de unul singur. Poate stopa sangerarea locala gingivala, fara sa actioneze asupra cauzei. Gingiile sunt inflamate ori din cauza marginilor lucrarii ( cum bine v-a explicat colega mea ), ori prin prezenta tartrului subgingival; asa ca trebuie facut ceva sa stopati retractia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: