gingii singerande

09-10-2006
vyoleta
Nu este medic/terapeut
vyoleta
as avea si eu nevoie de un raspuns in legatura cu sangerarea gingiilor. in ultimul timp imi sangereaza gingiile din senin, fara actiunea altor factori exteriori (periaj, alimentatie, etc).precizez ca nu urmez nici un tratament medicamentos. va multumesc
4 comentarii
0
08-11-2006, ora 00:00
morrigan
Identitate neconfirmată
morrigan
Buna ziua! in legatura cu gingiile care sangereaza: exista posibilitatea unei inflamatii a gingiilor. Cand exista o inflamatie extinsa pot sangera si la cea mai mica atingere (atingerea cu limba, succiunea etc) dand impresia ca vine "din senin". Cauza sunt microbii de pe suprafata dintilor si a tartrului(piatra de pe dinti). Faceti o vizita la stomatolog sau pana atunci clatiti gura frecvent cu ceai de salvie, galbenele sau luati de la farmacie o apa de gura cu clorhexidina, va ameliora suferinta d-voastra in mod evident. Multa sanatate!
0
10-11-2006, ora 00:00
vyoleta
Nu este medic/terapeut
vyoleta
multumesc pt raspuns! am fost la medicul stomatolog si mi s-a spus ca am gingiile sensibile, si sa incerc sa le masez in fiecare seara. oricum, singerarile sunt din ce in ce mai rare.multumesc
0
29-12-2006, ora 00:00
Bbb
Nu este medic/terapeut
Bbb
eu nam probleme cu dintii sau gingiile dar folosesc apa de gura cu 0, 2% gluconat de clorhexidina, este buna in vindecarea parodontopatiilor(boliile la nivelul cavitatii bucale).cauta in farmacii CORSODYL.
0
29-05-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Maseaza-ti gingiile cu gel de dinti cu aloe si propolis, lasa sa actioneze 5 -10 minute si clateste gura. Efecte garantate 100%. Super.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: