greutatea unui bebelus de 11 luni

25-05-2012
geo0488
Nu este medic/terapeut
geo0488
buna ziua.am si eu o intrebare:care este greutatea normala la un bebe de 11 luni?la nastere a avut 3.550kg si 52cm acum are 9.500kg si 71cm, este normala greutate lui?Inca il alaptez nu suge decat dimineata si seara...uneori si noaptea.Dupa parerea mea este un copil normal, mananca bine, orice in special supe si fructe, nu vrea sa bea lapte praf si nici altfel de lapte...este foarte activ...doarme bine noaptea si ziua 3 ore.Am apelat la dvs pt ca sunt oameni care spun ca e slabut.va rog nu treceti cu vederea mesajul meu.va multumesc
5 comentarii
0
25-05-2012, ora 12:06
alinabiholar
Nu este medic/terapeut
alinabiholar
Buna, am vazut intamplator msj-ul dvs-tra.eu am 2 copilasi si vroiam sa va spun ca sa nu ascultati toate vocile e bine pt varsta lui tinand cont ca nu bea lapte in complectare decat san.stati linistita si crestetiva copilul cum stiti nu cum auziti de la altii.sanatate si sa cresteti mari.daca va pot ajuta cu ceva informatii cu mare drag.daca aveti adresa de yahoo ?
0
25-05-2012, ora 13:30
geo0488
Nu este medic/terapeut
geo0488
va multumesc din suflet..as dori sa va mai intreb daca este normal sa aiba 2 scaune, uneori chiar 3 pe zi.Ma ingrijorez pt ca de obicei face doar o data pe zi, iar de o saptamana am probleme.Mi-ar placea sa vb -
0
25-05-2012, ora 13:30
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Greutatea la copii nu este standard.Un copil de 11 luni poate sa cantareasca 8 kg sau 11 kg si sa se considere ca se incadreaza in limitele normale.In general copii hraniti cu lapte praf sunt mai grasuti.Trebuie de asemenea tinut cont de inaltimea copilului(de ex fiica mea cantareste 10.500 la 1 an si 3 luni, dar are inaltimea unui copil de 2 ani) si de zestrea genetica.
In functie de ce mananca, e normal sa faca mai des sau mai rar.Fructe ca para, pruna sau portocala favorizeaza scaunele dese, in timp ce banana, branza sau orezul constipa.
In concluzie, nu aveti motive sa va nelinistiti, aveti un copil perfect normal.
0
25-05-2012, ora 18:59
geo0488
Nu este medic/terapeut
geo0488
Va multumesc foarte mult pentru raspuns...sa va traiasca fetita.Multa sanatate.
0
26-05-2012, ora 12:23
nekunoskuta
Nu este medic/terapeut
nekunoskuta
Fiecare copil se dezvolta diferit. Fetita mea are 71 cm si 8, 7 kg la 9 luni si jumatate. Nu pare nici grasa, nici slaba, stiu ca nu prea mananca pentru ca o deranjeaza eruptiile dentare masive din ultima vreme dar atat timp cat curba ponderala e ascendenta, cat ea e fericita, sanatoasa, voioasa si se dezvolta perfect normal pentru varsta ei nu-mi fac probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •