Gripa - febra 39 cu algocalmin 500mg la 6 ore

22-02-2015
bsilviu2214
Nu este medic/terapeut
bsilviu2214
Buna seara,
Am fost diagnosticat cu gripa si infectie in gat. Iau de patru zile augmentin, si medicul mi-a prescris si algocalmin la 12 ore pentru reducerea febrei. Am ajuns sa iau la sase ore si temperatura creste la 39 de grade cu o ora inainte sa iau urmatoarea doza. In restul timpului ramane sub 38 de grade.
Ar trebui sa cer un alt tratament sau sa iau algocalmin la 4 ore?

Multumesc.
1 comentarii
0
23-02-2015, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. o viroza, gripa..NU se trateaza cu antibiotic ( face mai mult rau)
2 daca este infectie in gat, , , NUMAI un medic ORL.. poate examina corect gatul, amigdalele si sa se pronunte ce fel de infectie este si cu ce antibiotic se trateaza
3 febra este ca rezultat a toxinelor de la infectie
se trateaza cu MULTA hidratare 3 litri apa si ceai de tei
ajuta frectiile cu otet+alcool+ apa calda pe tot corpul
medicatia trebuei sa fie comlexa.. cu nurofen, paracetamol, algocalmin
Adaugă un comentariu / răspuns

12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.