Gripa sau varicela?

14-03-2011
bibo
Nu este medic/terapeut
bibo
In grupa baietelului meu de 5 ani e epidemie de varicela.Lui nu i-au aparut inca bubite dar ma ingrijoreaza faptul ca acum 5 zile a inceput sa aiba febra mare 39 grade si medicul pediatru i-a prescris Augmentin ES (600mg) antitermice si Eurespal pt tuse seaca.Acum tuseste ingrozitor mai ales la culcare si vomita tot ce a mancat.
Ma gandesc ca ar putea fi si o forma mascata a varicelei care nu a erupt de la tratament.
Pot sa ii fac aerosoli cu dexametazona pt tuse?. aceasta nu este recomandata in cazul varicelei in evolutie.
As dori o parere avizata, multumesc!
15 comentarii
0
14-03-2011, ora 17:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tu ai dreptate, nu trebuia initiat imediat tratamentul cu Augmentin daca baiatul provine din focar de varicela.parerea mea este sa intrerupi antibioticul, poate ca va mai apare eruptia cat de cat...da-i multe lichide, antitermic - Nurofen - tine-l acasa, si fa-i aerosoli cu 5ml ser fiziologic si cativa ml de dexametazona de doua ori /zi...
0
24-03-2011, ora 09:20
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
buna ziua

imi puteti spune care este durata de incubatie pt varicela ? la baietelul meu la gradi s-a confirmat varicela. Acum fix doua saptamani s-a facut dezinsectie si el nu are inca bubite. Ma gandesc ca are sanse mici sa mai faca dupa 14 zile.

Multumesc
0
30-03-2011, ora 20:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Perioada de incubatie pentru varicela este de 14-15 zile, maxim 3 saptamani.
0
31-03-2011, ora 09:23
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
multumesc. De ieri au inceput sa apara primele eruptii pe piele... adica la 19 zile de la dezinsectie..
De acum o saptmana el a inceput sa tuseasca usor, iar in ultimele trei zile a avut cateva crize de tuse, dar doar noaptea. Am crezut ca e raceala si am fost la dr si asa am descoperit bubitele. Ni s-a explicat ca tusea aceasta seaca este parte din simptomele varicelei, asa este ?

Tratamentul primit pt combaterea tusei si a raguselii pe care o are este : aerosoli cu adrenalina 1mg - 1 ml+ ser 2 ml, claritine. Este corect ? Doamna dr a scris si aerosoli cu flixotide 0.5 mg/2ml - 1 ml + ser 2ml, dar nu mi-a spus daca sa ii fac alternativ cu adrenalina sau nu.
Ce parere aveti ? ar trebui sa ii fac simultan si cu flixotide ? ce interval de timp ar trebui sa fie intre cele doua sedinte de aerosoli ?

Multumesc pt informatii
0
31-03-2011, ora 12:32
bibo
Nu este medic/terapeut
bibo
In primul rand "dezinsectie" inseamna distrugerea insectelor daunatoare cu insecticid, deci nu are legatura cu varicela.
In al doilea rand din experienta avuta acum 2 saptamani cu copilul meu, cand i-am facut aerosoli cu ventolin si flixotide, intai ii faceam sedinta de aerosoli cu ventolin si dupa o ora cea cu flixotide.
0
31-03-2011, ora 15:14
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
bibo, mersi de info.
Cam cate zile i-ai facut aerosoli ? pana la urma a facut varicela sau nu copilasul ?
0
31-03-2011, ora 16:27
bibo
Nu este medic/terapeut
bibo
5 zile dimineata cate o sedinta cu ventolin si una cu flixotide si seara la culcare iar cate o sedinta de fiecare
nu a mai facut varicela si in urma analizelor de sange facute la spital mi-a zis dr ca nici nu a luat virusul deocamdata
0
01-04-2011, ora 14:11
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
bine ca a scapat... pe mine ma ingrijoreaza mai mult tusea decat varicela in sine..
0
02-04-2011, ora 17:04
bibo
Nu este medic/terapeut
bibo
mai tuseste inca? nu i-ai facut aerosoli cu flixotide?ar trebui sa ii treaca deja
0
02-04-2011, ora 18:18
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
i-am facut doar cu adrenalina, de doua ori pe zi, doar 3 zile.
De azi numai tuseste, asa ca am oprit aerosolii. Dar au inceput mancarimile bubitelor si se trezeste noaptea plangand, se irita pe gat (are bubite si pe gat)..
0
03-04-2011, ora 09:32
bibo
Nu este medic/terapeut
bibo
vezi ca e la farmacie un gel VIRASOOTHE si costa 50 RON.sper ca am scris corect.dar intreaba...e pt varicela la copii
0
03-04-2011, ora 19:09
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
multumesc.. am sa intreb la farmacie..
0
18-04-2011, ora 06:50
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
Bibo, am revenit sa ti multumesc pt ideea cu gelul. Baietelului i a trecut, a avut o forma usoara. Acum a facut si sotul si la el este mai complicat..am luat gelul pt el si el zice ca l calmeaza.. In fine, ideea e ca l am gasit doar la o farmacie din buc, in tei. Oare de ce nu se gaseste ? Cica este un produs nou. Tu de unde stii de el ?

Multumesc f mult oricum
0
18-04-2011, ora 09:26
bibo
Nu este medic/terapeut
bibo
Am scris ca la baietelul meu in grupa a fost focar de varicela, el nu a luat nici acum, dar unei mamici care e si vecina cu noi i l-a prescris dr pediatru.Ma bucur ca ti-a fost de folos, eu tot timpul sunt de parere ca trebuie sa scriem pe forumuri tot ce stim pt a ne face viata mai usoara cu piticii nostri.
0
18-04-2011, ora 09:40
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
da, si eu sunt de aceiasi parere. invatam din experienta altora..

multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Estrogenul protejează femeile de gripă, nu și bărbații
  • Răceală sau gripă?
  • Hormonii feminini ar putea proteja femeile de efectele gripei
  • Siguranța medicamentelor pentru gripă în sarcină
  • Eficiența vaccinului antigripal poate fi dată de gene
  • Bebelușii cu un frate sau o soră mai mare au un risc crescut de gripă
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Gripa ar putea afecta sănătatea creierului
  • Diferențele dintre varicelă (vărsat de vânt) și pojar
  •