Hemipareza hemilimba dreapta

20-08-2022
Marincuta
Nu este medic/terapeut
Marincuta
Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.In urma unui consult Orl, medicul mi a descoperit o hemipareza hemilimba dreapta.Am facut un CT craniu fara contrast, totul a iesit normal.Dr Orl ist mi a recomandat un consult neurologic.In urma consultului neurologic, dr mi a recomandat un Rmn cerebral + angiogragie daca nu exista contra indicatii.Ce inseamna ? Este posibil sa am ceva grav, sa nu se fi vazut la Ct? Nu stiu de cand am aceasta hemipareza, putea fi si din nastere? Va multumesc !
1 comentarii
0
27-08-2022, ora 06:38
Marincuta
Nu este medic/terapeut
Marincuta
Revin cu rezultatul ANGIO IRM CRANIU + CONTRAST IV



In substanta alba fronto-parietal bilateral se pun in evidenta cateva leziuni de demielinizare infracentimetrice, fara restrictie de difuzie, de aspect nespecific.

Secventa de difuzie nu evidentiaza modificari de tip restrictiv.

Nu se constata aspecte hemoragice.

Sistem ventricular simetric, nedilatat; fara modificari ale spatiilor pericerebrale.

Structurile liniei mediene sunt nedeviate.

Unghiuri ponto-cerebeloase libere; nu se constata leziuni la nivelul CAI bilateral.

Sinusurile fetei si celulele mastoidiene sunt normal aerate.

Fara anomalii vizibile la nivelul calotei sau bazei craniului.

Examinarea Angio-IRM nu evidentiaza modificari de permeabilitate, de calibru sau de traiect la nivelul sistemului carotidian sau vertebro-bazilar.

Sinusurile venoase sunt permeabile.



Concluzie: Cateva demielinizari milimetrice fronto-parietal bilateral, nespecifice. ..
... Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns...Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: hemipareza limba