hepatita b

30-09-2007
alexy51990
Nu este medic/terapeut
alexy51990
ma numesc voicu am un baietel de 2 ani care a fost pupat pe obraz de o persoana care a avut hepatita b dupa mi am pupat eu baiatul ce sanse de contaminare avem nu am stiut ca acea persoana a avut hepatita b si nici nu stiu daca este vindecat despre boala am aflat azi sunt disperata si nu stiu cum sa procedez
12 comentarii
0
30-09-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Riscul de contaminare pe aceasta cale este 0!!! Puteti fi pe deplin linistita.
0
11-08-2009, ora 02:52
ryca_lary
Nu este medic/terapeut
ryca_lary
STIMATE DOMN HEPATITELE NU SE IAI DIN PUPATURI PE OBRAZ SI NICI PRI ATINGERI, SE IAU PRIN SANGE, SEX, PEDICHIURA, STOMATOLOGIE, CHIURETAJE, TOT CE ARE LEGATURA CU SANGE SI RANI DESCHISE,
0
29-09-2009, ora 23:43
aly2009
Nu este medic/terapeut
aly2009
Buna seara !
Este pt prima data cand intru pe un forum... nu stiu exact in ce forma ar trebui sa ma adresez, asa ca o sa trec direct la subiect in speranta ca voi gasi raspunsuri la intrebarile pe care le am.
Am 29 de ani si momentan locuiesc si lucrez in Irlanda.Am mers la un medic pt a cere investigatii de specialitate si un tratament pt a ramane insarcinata, dar in urma unor analize la sange, s-a descoperit ca am hepatita c.Am ramas uimita pt ca eu ma simt realmente bine, nu acuz dureri nici in zona ficatului, nici abdominale.Este posibil sa ma simt sanatoasa fizic, dar totusi sa am acest virus de 20 de ani?.intreb aceasta pt ca, singura posibilitate(cel putin cea gasita de mine) de a capata acest virus a fost in urma cu 21 de ani (poate si mai bine), cand am avut septicemie, boala cu care m-a confruntat de la 3 la 8 ani.Din discutiile purtate cu mama mea(care a asistat la toate operatiile mele din perioada aceea)am aflat ca nu mi s-au facut transfuzii, iar pe ultimul bilet de externare, medicul a semnat vindecat.In schimb din ce isi aminteste mama, el a precizat ca sunt vindecata, dar ca in organismul meu inca mai exista un microb septic care nu poate fi pe moment localizat.A spus ca dupa o vreme el se va localiza , ori la inima, ori la ficat. Este posibil ca hepatita c pe care o am sa fie generata de acest microb? Microbul septic de care s-a vorbit atunci este unul si acelasi cu virusul hepatic?Dat fiind istoricul meu medical, poate fi vorba de altceva?.va multumesc ca mi-ati citit mesajul si as fi nespus de bucuroasa daca ati avea un raspuns la intrebarile mele. Alina.
0
11-12-2010, ora 13:53
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Buna ziua, am o mare problema cu hepatita B pe care am descoperit-o acum cateva luni de zile si mi-am facut urmatoarele analize care au iesit : [ 15. 06. 2010 si 06.07.2010 ]

Ag HBs - pozitiv,
Anti HBs - Negativ ; Anti HBs [ cantitativ ] 2 UI/L [ 10 valoarea de referinta ]
Ag HBe - Negativ [ 0, 347 ] - [ Negativ 1 si Pozitiv 1 ]
Anti HBe - Pozitiv [ 0, 02 ] - [ Negativ 1 si Pozitiv 1 ]
Ac Anti HBc - Pozitiv [ 13, 87 ] - [ Negativ 1 si Pozitiv 1 ]. aici estr o valoare destul de mare ceea ce indica dk e o infectie recenta sau veche dar nu stiu sigur dk asa este.
Ag HD - Negativ - [ 0, 90 ]
Ac Anti HD - Negativ - [ 0, 90 ]
HCV - Negativ
TGO - 34
TGP - 64 [ Aici e o valoare destul de mare si ma ingrijoreaza asta foarte mult, va rog sa ma lamuriti ]
ADN VHB [ cantitativ ] - 10663 UI / ml. Este o valoare destul de mare si asta ma ingrijoareaza cel mai mult in momentul de fata si nu stiu dk trebuie sa fac tratament sau nu, va rog sa ma lamuriti si pe mine.

Am fost si la doctor de boli infectioase la Matei Bals si mi-a zis ca as fii purtattor sanatos de Hepatita B si ca nu ar fii prea mari probleme dar pe mine tot ma ingrijoreaza asta foarte mult pt ca am viremia destul de mare adika 10663 UI / ml si TGP = 34 ceea ce este foarte mult consider si imi este teama sa nu fac ceva la ficat si trebuie sa tin regim alimentar, fara alcool, tutun, sare etc.D-l dr. mi-a zis ca am trecut prin boala si ca voi trece cu bine asa spera dar nu pot sta linistit in privinta asta si ma gandesc sa nu am de suferit toata viata de pe urma ei !!!!! Ce sfaturi imi dati cu privire la aceasta boala grava ???? Ce trebuie sa fac pe viitor ????? Astept raspuns. Multumesc frumos.
0
07-02-2011, ora 11:50
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Buna Cosmyn C, si eu am aceasi problema ca si tine, rezultatele noastre difera doar un pic. La mine Ac Anti HBc este 380 iar ADN 6010, iar TGO - 47, TGP- 75. Pana aici nu este nici bine, dar nici rau. Nici la mine nu era sigura doctora daca sa depun " dosarul" pentru interferon sau nu, deoarece cei de la casa de asigurari considereau ca analizele nu sunt grave si ca nu o sa "mor" prea repede. Asa ca mi s-a sugerat sa-mi fac un test "Fibrotest" unde am aflat ca am o fibroza de 2 spre 3 si A2 ceea ce e destul de grav. Consider ca cel mai bine iti faci acest test, sau punctia hepatica, cum vrei tu, eu am preferat sa dau 400 RON pt ca fibrotestul se face doar din sange, nu din bucati de ficat ca punctia. Pe baza acestui test am depus dosarul pentru interferon si mi s-a acceptat cererea fara comentarii, inca astept acceptul. Eu ti-as sugera sa mergi la Victor Babes, super doctorii, oricare ar fi el.
0
07-02-2011, ora 11:52
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Iar alexy51990, o alta aberatie mai mare decat intrebarea pe care ai pus-o tu nu am mai citit in alta parte.e vb de hepatita totusi, nu de lepra, mai citeste si tu inainte sa mai pui intrebari de astea
0
17-05-2011, ora 19:31
geoiv
Nu este medic/terapeut
geoiv
Va rog din suflet sa imi spuneti stadiul hepatitei mele.
Ag HBs - Reactive 3300, 50 prin metoda CMIA (este reactiv din martie 2009, dar nu stiu sa va spun ce valoarea avea atunci)
Anticorpi ANTI HCV - NEGATIV
Ag HBe - Nonreactiv 0, 664
Ac Anti HBc - Reactive 9, 52
Ac Anti HBe - Reactive 0, 02
TGO 22 (in martie 2009 a fost 21, iar in dec 2010 - 36)
TGP 24 (in martie 2009 a fost 20, 70 iar in dec 2010 - 45 si in martie 2011 - 32)
Va rog mult sa ma ajutati deoarece doctorul mi-a spus ca sunt purtator sanatos doar in baza ag hbs reactiv si a transaminazelor. De asemenea si la eco ficatul arata foarte bine. Insa eu nu am fost foarte lamurita si de aceea am facut si acele analize de anticorpi. De asemenea, am facut si electroforeza proteinelor care nu a iesit ok, daca e necesar va pot spune rezultatele concrete. Mentionez ca fac investigatii si in ceea ce priveste o alergie. De asemenea partenerul meu de 3 ani de zile nu este infectat. Mersi muuuult! Daca mai sunt necesare si alte analize, va rog sa ma ajutati!
0
19-05-2011, ora 09:45
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Buna GEOIV, ca sa fii purtator sanatos, cele descrise mai sus de tine trebuiau sa fie nonreactive toate, faptul ca tu ai AG HBe negativ e de bine, nu poti transmite virusul, cel putin in proportie de 95%. Eu am la fel si din fericire nu am transmis virusul, sotul meu nu are.Nu te baza pe ecografie, e egala cu zero barat. La mine a fost la fel, la ecografie ficatul "arata" foarte bine, iar in urma fibrotestului s-a constatat ca 54% din ficatul meu nu mai este functional, am cicatrice sub fosrma de arsura. Pentru linistea ta sufleteasca fa un fibrotest, nu punctie, si vezi exact in ce stare se afla ficatul tau. In rest, incearca si tu sa te feresti pe cat posibil de prajeli si grasimi, alcool sub nici o forma si o sa vezi ca o sa fie bine.
Sanatate multa.
Astept vesti de la tine
0
31-05-2011, ora 21:51
geoiv
Nu este medic/terapeut
geoiv
Mersi piticot20, azi am fost la doctor si mi-a spus ca pt a fi sigure e bine sa fac si viremia. Asa ca o sa am o perioade de asteptare de vreo 2 saptamani, sa vedem ce iese. Offfff... si trec prin stari de pesimism si optimism, de la una la alta de zici ca am innebunit. Mersi pt raspuns!
0
02-06-2011, ora 10:47
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Buna Geoiv, iti urez multa rabdare in aceasta perioara, stiu, sunt cele mai cumplite zile. Iti urez bafta, sa fie un raspuns pe placul tau.
0
09-06-2011, ora 21:12
geoiv
Nu este medic/terapeut
geoiv
Gata, sunt vesela! Viremie 635, de acum trebuie sa ma monitorizez, dar este o viremie mica. Mi-a dat Lagosa si Farcovit. Trebuie sa ma documntez despre acestea. Oricum doctorita la care am fost eu, fiind de medicina interna, a vb cu un gastroenterolog si ii voi face si lui o vizita sa vedem ce parere are, daca mai e necesara macar o ecografie sau... el stie mai bine! Dar sper sa tin aceasta viremie sub control! Multa sanatate tuturor!
0
10-06-2011, ora 09:43
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Buna GEOIV, ma bucur enorm pentru tine.
In legatura cu pastilutele, Lagosa e OK dar, in loc de Farcovit ti-as sugera sa iei Essentiale Forte N, eu iau aceasta combinatie la sfatul a 3 medici, doi din tara si unul din strainatate. In ceea ce priveste ecografia, e o cacamaca, dai banii degeaba. La mine la ecografie doctora a zis ca ficatul meu arata foarte bine si ca e imposibil sa am hepatita B, in schimb la Fibrotest ti-am zis si mai sus.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •