Hepatita B - va rog interpretare analize

24-08-2010
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Cine imi poate da un sfat in legatura cu analizele de mai jos?

06/07/2010

Ag Hbs (screening) - POZITIV (valoare de referinta NEGATIV)
Anti HBs (cantitativ) - 2 Ul/L (valoare de referinta 10)
Anti HBc - POZITIV (valoare de referinta NEGATIV)
Anti HCV - NEGATIV (valoare de referinta NEGATIV)
TGP - 46 (valoare de referinta 0 - 31)
In 03/06/2010 TGP - 69 (valoare de referinta 0 - 55)

13/07/2010

TGP - 49 (valoare de referinta 0 - 31)
AgHbs reactivitate - 528.4 (valoare de referinta 0 - 1)
Ag Hbs calitativ - POZITIV (valoare de referinta NEGATIV)
Ac Anti HBc - NEGATIV (valoare de referinta NEGATIV)
Ac anti HCV - NEGATIV (valoare de referinta NEGATIV)
Ac anti HDV - NEGATIV (valoare de referinta NEGATIV)
Ac anti HIV 1, 2 - NEGATIV (valoare de referinta NEGATIV)

13/08/2010

Ag HBe - 0.4 (valoare de referinta 0.9 NEGATIV; 1.1 POZITIV; 0.9-1.1 INCERT)
ADN VHB - 6010 u/ml
TGP - 61 (valoare de referinta 0 - 65
14 comentarii
0
26-08-2010, ora 19:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa parerea mea in iulie ai trecut print-o faza acuta a infectiei cu virusul hepatitic B, dar in august treci deja intr-o faza de remisiune...
0
05-11-2010, ora 16:52
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Vreau sa stiu dk inainte de a face tratament cu Interferon pt hepatita cronica B trebuie sa fac si un control la sange, la globulele albe si rosii adika o homeograma completa si dk exista riscul de a face o boala de sange din cauza tratamentului cu Interferon care scade nr. glubulelor albe din organism si slabeste am auzit si organismul. Va multumesc anticipat. Astept raspuns,
0
11-05-2011, ora 11:46
adriana ionescu
Nu este medic/terapeut
adriana ionescu
buna ziu!va rog din suflet sa-mi raspunda s mie cineva...k sunt fff confuza.in urma cu cateva luni la un control medical ptr angajare am depistat k am ag hbs pozitiv.am urmat o alta serie d analize s rezultatele sunt acestea:
AG HBS POZITIV
ANTI HBS NEGATIV
AG HBe NEGATIV
ANTI HBe POZITIV
TRANSAMINAZELE S GGT VALORI NORMALE
Va rog din suflet sa.mi spuna s mie cineva in c stadiu sunt..k medicul de fam nu reuseste sa se faca inteles.Am hepatita b cronica sau sunt purtator sanatos????? voi reusi sa scap vreodata d acest virus p care nu stiu cum l-am contactat.sunt fff speriata. sper k cineva sa-mi raspunda cat mai curand.in prezent urmez tratament cu liv52 si tin un regim alimentar. va multumesc anticipat!!
0
17-05-2011, ora 19:28
geoiv
Nu este medic/terapeut
geoiv
Va rog din suflet sa imi spuneti stadiul hepatitei mele.
Ag HBs - Reactive 3300, 50 prin metoda CMIA (este reactiv din martie 2009, dar nu stiu sa va spun ce valoarea avea atunci)
Anticorpi ANTI HCV - NEGATIV
Ag HBe - Nonreactiv 0, 664
Ac Anti HBc - Reactive 9, 52
Ac Anti HBe - Reactive 0, 02
TGO 22 (in martie 2009 a fost 21, iar in dec 2010 - 36)
TGP 24 (in martie 2009 a fost 20, 70 iar in dec 2010 - 45 si in martie 2011 - 32)
Va rog mult sa ma ajutati deoarece doctorul mi-a spus ca sunt purtator sanatos doar in baza ag hbs reactiv si a transaminazelor. De asemenea si la eco ficatul arata foarte bine. Insa eu nu am fost foarte lamurita si de aceea am facut si acele analize de anticorpi. De asemenea, am facut si electroforeza proteinelor care nu a iesit ok, daca e necesar va pot spune rezultatele concrete. Mentionez ca fac investigatii si in ceea ce priveste o alergie. De asemenea partenerul meu de 3 ani de zile nu este infectat. Mersi muuuult! Daca mai sunt necesare si alte analize, va rog sa ma ajutati!
0
05-06-2011, ora 15:44
lolita 19
Nu este medic/terapeut
lolita 19
Va rog din suflet daca cineva ma poate ajuta sa descifrez urmatoarele analize ale sotului.
Ac VHD-Ig G negativ AST/TGO 32
Anti_HBe 0, 02 ALT/TGP 40
Anti_HBe_I pozitiv
HBe Ag 0.434 FIBROSCANUL
HBe Ag_I negativ Stiffness (KPa) 9, 5
_HBs Ag 1434.97 IQR (KPa) 17, 1
HCV_3 0.07 CS (KPa) 24, 5
_HBs Ag_I pozitiv
HCV_3_I negativ Viremia 2000
AcHBs 0.07
Ac HBs_I negativ
Ce inseamna toate aceste valori, cat este de grav, cat de repede ar trebui sa inceapa tratamentul antiviral tinand cont de fibroza mare ( F3).????? Si oare ii va fi aprobat dosarul, mai avem vreo sansa in haosul din tara asta, ni se mai da sansa la viata.
Sotul meu are 44 de ani si a avut intodeauna o viata echilibrata fara alcool si tutun. Oare aceasta infectie este din copilarie ? Inteleg ca boala ajunge sa se cronicizeze doar daca o dobandesti in copilarie. Sau gresesc?
Despre infectia cu acest virus stim de 4 ani. Atunci i s-a spus ca este purtator sanatos de virus.
Putea sa evolueze boala in 4 ani asa de mult? Analizele anuale (cele uzuale) au iesit mereu bine, viremia nu am facut-o anual, noi nu ne-am gandit, in conditiile in care nici medicul de la colentina nu ne-a sfatuit si nici cel de familie.Noroc cu ecografia pe care din proprie initiativa am facut-o an de an,..si doar aici s-au vazut modificari in structura si marimea ficatului. altfel nici acum nu am fi stiut de agravarea bolii, pt. ca analizele de sange sunt foarte bune, chiar si in conditiile afectarii hepatice transaminazele inteleg ca sunt in valorile normale.
Sunt foarte derutata si speriata, din cate am mai citit stiu ca aceasta boala evolueaza foarte lent. Dar tot la fel de bine poate sa aiba o evolutie imprevizibila.
In august trebuie sa repete analizele si pana atunci...si pana se proba dosarul daca se aproba vreodata cum facem, ce facem pentru regresia fibrozei???????????
Daca binevoieste cineva sa raspunda ii Foarte Multumesc!
0
06-06-2011, ora 09:31
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Buna Lolita19, boala evalueaza in functie de organism, eu am fost infectata cu virusul B in iunie 2009 (in spital) iar in iulie 2010 deja aveam F2 (0.54%) cu o viremie de 6010. Din septembrie 2010 astept sa mi se aprobe dosarul cu interferon.Iti recomand sa-l tii la regim pe sotul tau si sa-si urmareasta lunar valorile pentru TGP si TGO (vad ca sunt mici - ceea ce e bine), fosfataza alcalina si la 3 luni bilirubina totala. Eu am depus dosarul pentru interferon in baza fibrotestului, ceea ce va recomand si voue, dar asta inseamna un timp mai lung de asteptare pana se aproba (prioritate au cei cu viremia peste 1 mil). Sanatate multa
0
06-06-2011, ora 09:32
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Am uitat sa specific, hepatita B se cronicizeaza dupa 8 luni de la infectie.
0
07-06-2011, ora 14:11
lolita 19
Nu este medic/terapeut
lolita 19
Multumesc pentru raspuns.
Mai sus unde am postat s-au amestecat coloanele si astfel analizele nu se mai inteleg.
In fine ideea este ca sotul are fibroza F3, in urma fibroscanului si desi viremia este foarte mica (2000) a fost indrumat sa-si intocmeasca dosarul pentru entecavir.
Pana acum a luat doar silimarina si nici aceea tot timpul.Iar acum este destul de reticent la tratamentele naturiste. Spune ca nu vrea sa-si suprasolicite ficatul poate ca are dreptate, cu boala asta oricum o dai tot nu e bine.
Daca sistemul imunitar reactioneaza la virus ficatul este afectat de fibroza, daca sistemul imunitar este mai slabit ficatul este mai putin afectat dar virusul se inmulteste agresiv si in urma tratamentului tot te alegi cu ficatul afectat.
Este cumplit sa nu poti avea acces la tratament.
Pentru fibroza ce alte tratamente naturiste ati mai luat, ? As vrea sa aflu daca sunt persoane care au urmat tratamente naturiste si au avut efecte bune pentru ficat.
Va doresc multa sanatate si un psihic puternic pentru a lupta cu boala.
0
08-06-2011, ora 15:24
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Eu am depus dosarul pentru perginterferon alfa 2a, oricum medicul decide pentru ce aplici.
In legatura cu tratamentele astea naturiste.mie doctora mea mi-a recomandat sa nu-mi suprasolicit organismul cu tot felul de aberatii, tot felul de pastile din plante, in schimb sa beau cei hepatoprotector si de galbenele fara zahar, dar si ala cu limita, nu in fiecare zi. Doar atunci cand simt eu nevoia si sa nu ma abtin de la nimic daca am pofta de ceva (cartofi prajiti sau o prajitura ceva ca mai rau imi fac, sa nu fac abuz, atat). Eu am un doctor foarte bun de medicina interna (pe laga doctora de la Victor Babes) care are cunostinte si in afara, s-a sfatuit cu cei mai buni doctori si astfel mi-a recomandat medicamentele cele mai bune din lume pentru intretinerea ficatului pana la tratament : Lagossa si Essentiale Forte N (cate 2 buc/Zi fiecare), te costa aproape 1 mil/ luna dar merita. Se iau numai dupa masa de pranz, care trebuie sa fie masa de baza, luate dupa-amiaza sau seara provoaca insomnie.Am incercat sa fac pauza de cateva zile, dar nu-ti poti inchipui ce dureri groaznice aveam in partea dreapta, ce intepaturi, fie ca mancam sau nu. Atat timp cat iau pastilele astea ma simt bine si mai mult, in 8 luni am reusit sa ma ingras cu 3.5 kg, si inca mai trebuie. Eu am suferit un soc cand am aflat de boala mea si de la 45 de kg am ajuns la 38 intr-o luna jumatate. In fiacare luna imi "gestionez" transaminazele...si e din ce in ce mai bine. Mai am pana sunt in limita normala, dar e bine.
0
09-06-2011, ora 09:27
lolita 19
Nu este medic/terapeut
lolita 19
Ma bucur ca ai gasit medici buni profesionisti care-si dau interesul.
Tot cam asa i-au recomandat si sotului sa nu faca abuz de pilule naturiste, Esentiale a mai luat cu scurte intreruperi dar pana acum nu a luat Lagossa, o sa cerem parerea medicului.
Totusi am inteles ca este necesara o buna detoxifiere a organismului.Functia ficatului fiind afectata nu se mai elimina amoniacul din organism aceasta ducand si la afectarea altor organe inclusiv la durerile de oase de care multi suferinzi de hepatita, se plang.
Sotul nu se vaita de dureri sau senzatii de disconfort in partea dreapta, in schimb erea foarte balonat tot timpul si durerea de oase il necajea tare. Si el a slabit in doua luni de cand a aflat de evolutia bolii, a dat jos 6-7kg dar a si tinut un pic de regim si a mancat mai cumpatat, mai ales dulciuri, oricum aceste kg ereau in plus.
Acum se simte ceva mai bine.
Medicul apifitoterapeut i-a recomandat luna trecuta un remediu homeopat Cardus marianus(silimarina),
Catinofort si extract de mladite de alun, ienupar, si rozmarin, 10 picaturi pe zi din fiecare.
Luna asta a luat Sargenor si Omega 3-6-9.Acum e in pauza urmeaza sa mai mearga la consultatie zilele astea.
In ceea ce priveste analizele le repeta la inceputul lunii august.
Eu am auzit de Extractul de AloeVera ca ar fi un bun detoxifiant, nu stiu daca cei de pe forum l-au incercat si iara ma intreb daca reteta Tatoiu ar ajuta intr-un fel. Doctorita ne mai recomandase pastura de la Apiland dar deocamdata nu am luat-o.
Personal am mare incredere in puterea de vindecare a plantelor, cred ca sunt mult mai putin toxice decat medicamentele de sinteza.Cel putin in cazul hepatitelor cel mai bun hepatoprotector este silimarina extrasa tot ditr-o planta -armurariu. Si plus de asta psihic ai nevoie de niste remedii, chiar daca ar fi vorba chiar si numai de efectul Placebo.Trebuie sa faci ceva, trebuie sa ai incredere in ceva, nu poti sa stai si sa astepti aprobarea unui dosar cu medicamentul salvator, pe care nici macar nu stii daca ai norocul sa-l obtii.
Multa sanatate si astept sa aud numai de bine de la voi toti, in lupta cu acest virus.
0
11-05-2012, ora 23:46
Nicusor87
Nu este medic/terapeut
Nicusor87
Buna ziua.
In urma cu cateva zile am facut niste analize pt hepatita b, deoarece nu am mai facut de peste un an, poate si mai bine. Am facut aceste analize deoarece am fost descoperit cu hepatita b in urma cu 4 ani. Am in prezent 24 de ani
Rezultatul analizelor sunt:
TGO =21 TGP =24 GAMA GT =25
Nr. Leucocite= 10, 92 !!! val normale 4, 00-10, 00
Limfocite = 25, 20 (%) Monocite = 6, 30 Neutrofile = 65, 60 Eozinofile = 2, 20 Bazofile = 0, 70
Limfocite atipice = 0, 36 Cellule mari immature = 1, 05 (%) (#)Limfocite = 2, 75 Monocite = 0, 69
Neutrofile = 7, 17 Eozinofile = 0, 24 Bazofile = 0, 08 Linfocite atipice =0, 04 Celule mari immature = 0, 11 (#)
Nr. Eritrocite 5, 11 Hemoglobin = 14, 98 Hematocrit = 47, 05 Volum eritrocitar mediu = 92, 15
Hemoglobin eritrocitara medie = 29, 34 Concentratie medie 31, 84 !!! val normale(32, 00-36, 00)
Latimea distrb. Eritrocitare = 11, 35 Trombocite =167, 00 Volum mediu trombocitar = 10, 11
Plachetocrit = 0, 17 Latime distrib trombocitare = 17, 50
Sunt nelamurit lanr leucocite dece sunt asa mari si la concentratie medie
As vrea sa imi spuneti o parere despre aceste valori
Viremia nu am mai facut-o deoarece este foarte scumpa
In 2008 incaractura virala 1018 cpoii and hvb/ml
11/08/2008 TGO=26 TGP=24 Dupa putin regim 17/02/2009 TGO=17 TGP=21
Dupa care nu am mai tinut nici un fel de regim, insa nu am facut excese.
Nicu
Va multumesc.
0
05-06-2012, ora 20:58
vasile1988
Nu este medic/terapeut
vasile1988
Ma numesc Vasile, am 23 de ani si am
fost diagnosticat cu hepatita acuta b. as
vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva
CU INTERPRETAREA ANALIZELOR si ce
inseamna! markeri hepatici: Anti_
HBe-45.92, Anti_HBe_I-negativ, HBeAg- 938.492, HBe_Ag_I-pozitiv, HBc_Ab_
IgM-1.74, HBcAbIgM_pozitiv,
HBsAg-765.23, HCV_3-0.06, HBsAg_I-
pozitiv, HCV_3_I-NEGATIV, ADN VHB
PREZENT 780 COPII VIRALE [ML ! VA rog,
imi poate spune cineva ce inseamna toate astea??? multumesc mult,
sanatate maxima!!!!!!
0
16-06-2012, ora 12:16
vioflorin
Nu este medic/terapeut
vioflorin
ag hbs negativ. anti hbc rezultat negativ, valori de referinta negativ.anti hbs cantitativ rezultat 2 UI/L valori de referinta 10. va rog frumos sa mi spune ti daca am ceva.multumesc
0
06-11-2014, ora 00:13
bianca_p
Nu este medic/terapeut
bianca_p
Buna seara! Am primit rezultatul la analize insa sunt nelamurita cu urmatorea chestie: Ag HBs negativ. 0, 15 iar Ac Anti- HCV negativ, 0, 04. De ce imi apare si cifrele? E vreo problema incepatoare?
Va multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •