hidrocefalie la fat

29-01-2008
luffer ramona
Nu este medic/terapeut
luffer ramona
sunt insarcinata in 3 luni si am fost de curand la medic pentru ecografie. mi-a spus ca bebele ce creste in burtica la mine este cu hidrocefalie. am facut si testul de toxoplasmoza pentru ca mi-a spus ca din cauza acelui virus se face hidrocefalia la fat. dar testul de toxoplasmoza mi-a iesit negativ si acu nu mai stiu ce sa mai cred, de la ce se mai poate declansa aceasta boala la fat. va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi si explicatii pentru ca sunt total intoarsa pe dos si nu mai stiu ce sa cred. va multumesc
7 comentarii
0
29-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Aceata problema trebuia sa o lamuresti, foarte clar, cu medicul ginecolog care supravegheza sarcina. Toxoplasmoza nu este nici pe departe prima si singura cauza de hidrocefalie congenitale. Exista o serie de malformatii ce pot aparea in cursul dezvoltarii tubului neural, deci, ulterior a creierului si sistemului nervos, care nu permit drenarea corespunzatoare a lichidului cefalo-rahidian. Problema este foarte grava daca nu se amelioreaza in urmatoarele saptamani. Asta presupune o reevaluare. Daca hidrocefalia creste, trebuie sa stii ca acest lucru se petrece in detrimentul dezvoltarii creierului (cu cat mai mult lichid, cu atat mai mica va fi masa emisferelor cerebrale), cu consecintele de rigoare, in speta extrem de grave. Impreuna cu medicul ginecolog va trebui sa stabiliti daca se impune intreruperea de sarcina. exista situatii in care ventriculii laterali sa fie putin mai mari, dar sa se echilibreze in lunile urmatoare de sarcina. Daca, insa, disproportia se accentueaza, sigur e vorba de o malformatie (de exemplu a apeductului Sylvius)
0
29-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ai facut toate investigatiile imunologice caracteristice pentru infectiile TORCH? TORCH este o formula mnemotehnica ce semnifica:toxoplasmoza, Other( sifilis, varicela-zoster, am gasit si parvovirus B19), rubeola, citomegalovirus, herpes; sunt cele mai frecvente infectii asociate cu anomalii congenitale;Cele mai potrivite sfaturi ti le va da medicul ginecolog;Numai bine
0
31-01-2008, ora 00:00
luffer ramona
Nu este medic/terapeut
luffer ramona
va multumesc pentru sfaturi si informatii, am facut marti in 29 un eco intravaginal la o policlinica din arad unde este un medic ginecolog care vine din timisoara si bebelicul meu este sanatos si e baietel si am aflat ca am 3 luni si jumatate, nu cum stiam eu ca am 3 luni doar. voi mai merge si la szeged in ungaria la doctorul novac nu stiu daca ati auzit de el dar e foarte bun foarte multa lume merge la el si sa vedem ce zice. sunt asa de bucuroasa ca am scapat de indoiala si de stresul ca bebelasul meu e cu probleme. va trimit linkul unde se poate vedea bebe. http://www.gps-satelitte.ro/bebe/
0
08-02-2009, ora 12:40
CRY143SE
Nu este medic/terapeut
CRY143SE
buna as avea si eu niste nelamuriri sper k ma veti putea ajuta.sunt insarcinata in 25 de saptamani si joi(5 feb) am fost la echo si mia zis k bebelusul meu are lichid la creier sau ceva de genu credeti-ma k nu am inteles bine as vrea sa stiu dak este posibil sa aiba hidrocefalie sau medicii se pot insela si nu trebuie sa-mi fac griji ast raspuns.
va multumesc mult de tot
0
08-02-2009, ora 23:54
CRY143SE
Nu este medic/terapeut
CRY143SE
va rog chiar astept sa-mi raspundeti
0
13-02-2009, ora 19:57
CRY143SE
Nu este medic/terapeut
CRY143SE
vad ca nimeni nu mia raspuns :( mersi /
dl.doctor Flavius Olaru este unu din cei mai buni doctori care am avut marele noroc sa-l aflu am ramas insarcinata in luna 6 cand am descoperit la un eco la clinica BROL ca bebele are hidocefalie peste 2 zile ma internat la spitalul ODOBESCU unde mi sau facut mai multe analiza si sa descoperit ca bebele nu are o parte din creier :(( si am hotarat sa fac avort daca nu era domnul Olaru poate as fi avut toata viata grea nu mi sau cerut nici bani deloc (mai aia imi trebuia in acele momente ) iar asistentele de la spitalul ODOBESCU sunt niste scumpe veneau la noi ne baga in seama le interesa de tine nu de bani toata laudele pentru cei ca ei DUMNEZEU sa-i ajute e [my no.1 doctor] ;)
0
15-02-2009, ora 22:24
luffer ramona
Nu este medic/terapeut
luffer ramona
Avem un bebe de 6 luni si jumatate am nascut anul trecut in 24 iulie la Timisoara cu Dr. Simedrea si sunt foarte multumita. Pe bebita il cheama Thomas David si este sanatos si un smecher de numa. Este un dulcic nu are stare o clipa este intr-o continua cercetare.
Pentru CRY143SE imi cer scuze ca nu am fost mai prompta sa iti scriu dar nu am mai avut timp sa intru sa vad cine a mai scris. imi pare rau ca s-a intamplat asa dar iti doresc toate cele bune sanatate si sa iti daruiasca Dumnezeu un alt bebe. Este cumplit cand ti se spun astfel de lucruri parca cade cerul pe tine si iti vine sa intri undeva si sa nu mai auzi nimic. Bine totusi ca ai ales sa faci avort decat sa te chinui si sa chinui si copilul. Inca o data iti doresc sa fii tare si tot binene din lume, sa treci peste toate astea cu bine. Un gand bun si o imbratisare sper ca te ajuta. Sa fii tare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: