Hipercolesterolemie

02-07-2017
AlexMihail
Nu este medic/terapeut
AlexMihail
Buna ziua!
Bebelusul meu a fost descoperit de curand cu un colesterol de 870 iar lipdele 2023.In urma cu 3-4 luni la incheieturile mainilor pielea i a devenit portocalie.Cand am vazut ca i au aparut si pe pliurile picioarelor si tendoane am inceput investigatii.Se pare ca acele pete se numesc xantoame.Era alaptat exclusiv si la recomandarea medicului am trecut pe lapte Monogen si am incetat alaptarea.Am inceput si o dieta hipolipidica.Ingrijorarea mea este ca e destul de mic pentru valori atat de mari la colesterol si lipide.Oare aceste grasimi in exces au apucat sa se depuba pe vasele de sange?Analizele celelalte sunt in regula inclusiv transaminazele la ficat.Consultul la inimioara a aratat in regula.Exista tratament ?Monogenul il ajuta?Am inteles ca e rara afectiunea lui.
Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • STUDIU: Relația dintre dietă, hipercolesterolemie și cancerul intestinal
  • Hipercolesterolemia la vârsta a treia ar putea însemna o mai bună sănătate a creierului
  • Praluent, un medicament pentru reducerea colesterolului a fost asociat cu reducerea riscului de deces
  • Mai multă mișcare și mai puțin sedentarism, cheia pentru o viață mai lungă, fără boli cardiovasculare
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.