hiperplazia epiteliala intraductala atipica DIN 1 B ?!

13-05-2008
cristina.
Nu este medic/terapeut
cristina.
Am fost opereta de tumora chistica mamara dreapta, cadran supero-extern. Rezultatul histopatologic suna asa:piesa 4, 5/3/1, 5. Fragmentul corespunde unui parenchim mamar cu multiple focare de adenoza, cu focare de papilomatoza intraductala si cu focare de hiperplazie epiteliala intraductala atipica DlN 1 B. munomarcajul cu anticorpi anti-actina evidentiaza prezenta celulelor miocpiteliale la nivelul zonelor de papilomatoza intraductala. imunomarcajul cu anticorpi anticitokeratina 5/6 este negativi.
Ce inseamna acest diagnostic? ce este de facut? ce tratament ar trebui urmat
Va multumesc anticipat pt raspuns!
3 comentarii
0
13-05-2008, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
Buna!
Pai doctorul nu ti-a dat nici un fel de tratament dupa operatie? Nu ti-a zis nimic altceva decat te-a operat?
Nu mai stii ce sa zici de unii doctori.
Si eu am probleme si am fost suspecta de papilomatoza intraductala dar la ex histopatologic nu mi-a iesit, mi-a dat alt diagnostic de ectazie ductala bilaterala. Mie mi-a zis doctorita de la ecograf ca aceasta papilomatoza se descrie asa: papiloame pe canalele galatofore formate sau facute, nu mai stiu exact cu a zis, din cauza nealaptarii copilului cand l-am nascut. Al meu a supt decat 3 sapt. si nici atunci decat f putin. Eu nu am stiut, eram tanara, ce sa stiu eu sa fac. Si uite ca peste ani am dat de probleme.
Mai du-te si la alt medic, fa si un ecograf si vezi ce zice ca nu e de lasat, papilomatoza este periculoasa.Pup
0
01-06-2008, ora 00:00
munteanu_roxana
Nu este medic/terapeut
munteanu_roxana
buna! imi poti zice si mie in ce a constat acesta operatie??? ce fel de anestezie ti-a facut???totala sau locala? care este timpul de recuperare?intreb toate astea doarece am un chist mamar de 1 cm si trebuie sa ma operez si eu...
astept un raspuns te rog ca sunt foarte speriata!
multumesc
0
02-06-2008, ora 00:00
cristina.
Nu este medic/terapeut
cristina.
pt munteanu_roxana
anestezie generala, operatia a durat cam 40min, mi-am revenit super ok din anestezie, a 3a zi dupa operatie am fost acasa, a 10a zi incepeam serviciul, la15 zile am plecat in vacanta dar si acum ma mai caraie, sageata sau nu simt nimic la san, am ceva aderente(adica este inca intarit locul)dar sunt normale, evolutia fizica depinde mult de psihicul tau, de cat de repede doresti sa-ti fie bine. Eu am condus masina din a 10a zi. Fizic, repet, te refaci relativ repede, psihic este mai complex de depasit momentul (din punctul meu de vedere). Nu-ti fie teama de operatie, mergi cu incredere si roaga-te ca totul sa fie bine!...si opereaza-te, nu mai sta deloc pe ganduri!cu cat mai repede cu atat mai bine...e sfatul meu!sanatate si incredere iti doresc!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.