hipertensiune - acufene

17-12-2009
danibv17
Nu este medic/terapeut
danibv17
sunt hipertensiv fac tratament cu zomen si nebilet de 3 luni, am 17 ani, medicul mi-a recomandat sa fac sport deoarece inima nu prezinta nicio malformatie congenitala totul fiind normal.am incercat sa fac sport dar dupa ce alerg nici 100 de metrii imi aud bataile inimii in urechi (in cap) dupa care am o durere de cap usoara.mentionez ca tensiunea arteriala sub tratament este mereu in valori normale ea fiind de 120-60 puls 60-65.ce pot sa fac pentru a scapa de aceste batai in cap dupa fiecare efort ?
8 comentarii
0
17-12-2009, ora 15:12
danibv17
Nu este medic/terapeut
danibv17
am uitat...mentionez k am fost obez...am slabit in 3 luni 20 de kilograme de la 94 la 74 prin regim...poate fi un semn al anemiei?
0
17-12-2009, ora 16:26
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doctorul care ti-a presris aceste medicamente nu stie - ca cei mai multi de fapt - ce efect au ele.
Nebiletul este un betablcoher care reduce puterea inimii cu 20-40% si are automat efecte nocive.
Este ca si cum cineva ti-ar inlocui inima sanatoasa cu una cu defecte congenitale sau cu una unui copil.
Cum sa poti sa faci sport cand inima ta este sugrumata de acest medicament ????
Cum sa iti recomande un "doctor" sport cand el iti opreste in acelasi timp suplimentarea cum trebuie a corpului cu sange si oxigen ?

Zomen-ul contine Zofenopril care este un inhibator ACE (angiotensina). Este un produs sintetizat dupa o substanta continuta in otrava de sarpe si care actioneaza negativ pe mai multe planuri.
Este ca si cand te-ar musca zilnic un sarpe: ti se dilateaza venele si arteriile.

Primul plan pe care actioneaza orice inhibitor ACE este blocarea unei enzime produsa de rinichi - Angiotensina - care duce in mod indirect la cresterea tensiunii prin strangerea arteriilor.

Zomen-ul deci iti relaxeaza in mod artifical arteriile pe care corpul le strange cu un anumit scop si urma unui necesitati.
(Sa nu uitam ca medicina nu stie pana in ziua de azi cauza hipertensiunii, se trateaza exclusiv simptomele.)

Al doilea plan pe care actioneaza inhibatorul de angiotensina este eliminarea fortata de sare si apa prin rinichi care duce automat la o boala mai grava. Prin eliminarea de apa se reduce si volumul de apa din sange ceea ce face sangele mai gros si creste deci pericolul de consgestii si infarcte cerebrale, cu toate ca tensiunea este scazuta. Se strica pe o parte ceea ce se doreste vindecat pe alta parte.

Al treilea plan pe care actioneaza inhibatorii ACE : mentine marita cantitatea unei substante cu numele Bradichinina care are rolul de a mentine vasele dilatate (ce destept trebuie sa fie sarpele incat sa stie ce substante sa produca pentru a actiona la nivelul vaselor sanguine ale VICTIMEI)

Cu puterea inimii redusa si cu arteriile dilatate in mod artificial bineinteles ca tensiunea arteriala "scade".
Dar cu ce efecte negative asupra sanatatii !!!! Sportul si aceste medicamente luate simultan poate duce la boli grave !

Zomenul contine in plus si hydrochlorothiazide care este o toxina foarte puternica si pe langa asta si inutila in acest medicament caci nu are nici o functie referitor la boala ta.

Nu-i de mirare ca iti merge rau. Dar cum ai ajuns sa ai tensiune la 17 ani ( vine de la suparare, ernrvare si in mod principal de rinichi daca vrei sa sti, nu are deaface nici cu arteriile nici cu inima)

Cand te duci la medic data viitoare intreaba-l in detaliu pe despre aceste medicamente si vei vedea ca nu stie nimic sau aproape nimic despre ele (din ceea ce am scris aici si care scrie peste tot dealtfel) si nici nu este contient de efectul lor asupra organelor si sanatatii tale, mai ales in legatura cu sportul.

"Cardiovascular system. Severe hypotension has occurred after initiation or increase of therapy. This occurs especially in certain risk groups (see Special warnings and precautions for use). Symptoms like dizziness, feeling of weakness, impaired vision, rarely with disturbance of consciousness (syncope) can occur.



-
Effecte secundare de la Zomen:

Individual cases of tachycardia, palpitations, arrhythmias, angina pectoris, myocardial infarction, transient ischemic attacks and cerebral haemorrhage have been reported for ACE inhibitors in association with hypotension.

Very rarely, peripheral oedema, orthostatic hypotension and chest pain have been reported.

Musculoskeletal system. Occasionally, myalgia and muscle cramps can occur.

Renal system. Renal insufficiency may occur or be intensified. Acute renal failure has been reported (see Special warnings and precautions for use).

Respiratory system. ACE inhibitors have been documented to induce cough in a substantial number of patients. Rarely dyspnoea, sinusitis, rhinitis, glossitis, bronchitis and bronchospasm have been reported. ACE inhibitors have been associated with the onset of angioneurotic oedema in a small subset of patients involving the face and oropharyngeal tissues. In isolated cases angioneurotic oedema involving the upper airways has caused fatal airway obstruction.

Gastro-intestinal tract. Occasionally nausea, abdominal pain, vomiting, diarrhoea, constipation and dry mouth can occur.

Individual cases of cholestatic jaundice, hepatitis, pancreatitis and ileus have been described in association with ACE inhibitors.

Skin, and appendages. Occasionally allergic and hypersensitivity reactions can occur like rash, pruritus, urticaria, erythema multiforme, Stevens-Johnson syndrome, toxic epidermic necrolysis, psoriasis-like efflorescences, alopecia. This can be accompanied by fever, myalgia, arthralgia, eosinophilia and/or increased ANA- titers.

Nervous system. Occasionally headaches, dizziness, weariness; rarely, depression, mood changes, sleep disorders, paraesthesias, impotence, disorders of balance, confusion, tinnitus, blurred vision and taste disturbances.

Laboratory parameters. Increases in blood urea and plasma creatinine, reversible on discontinuation may occur, especially in the presence of renal insufficiency, severe heart failure and renovascular hypertension. In a few patients, decreases in haemoglobin, haematocrit, platelets and white-cell count have been reported. This includes agranulocytosis and pancytopenia. There are reports of haemolytic anaemia in patients with glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency. Increases in serum levels of hepatic enzymes and bilirubin have also been reported

General. Rarely, increased sweating, flushing and abnormal micturition occur.
0
17-12-2009, ora 16:55
danibv17
Nu este medic/terapeut
danibv17
mersi pentru raspuns este unul foarte bun...tin sa spun ca mainile intoteauna le am albe...constipatie...pulsul cateodata scade pana la 43...tensiunea a inceput sa apara dupa un efort mare... timp de o saptamana mam dus la sala...lucram cam 2-3 ore dupa care direct la bazin cam cate 20 de ture faceam dupa care plecam acasa si ma odihneam ceea ce ma dus la niste dureri mari de cap si ameteli...de multe ori am as fi vrut sa renunt la aceste medicamente dar mereu cardioloaga imi spune ca nu am de ce si ca totul merge bine insa eu nu ma simt atat de bine in plus mai am si dureri in partea dreapta a toracelui.EKG normal eco doppler normal...din punct de vedere clinic inima mea este sanatoasa...datimi un sfat pe care sal pot urma...eu unul as merge la cardiolog si ias spune k acest tratament numi face bine si as incerca sa ma bazez pe mult sport si pe medicamente naturiste
0
17-12-2009, ora 17:09
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
"as incerca sa ma bazez pe mult sport si pe medicamente naturiste"

Daca ti-ai dat seama si singur ca solutia cea mai buna nu mai trebuie adaugat nimic. La plafar exista un remediu naturist cu numele "Regulator de tensiune" care este destul de bun la hipertensiune arteriala.

Incearca sa ajungi si la un medic homeopat pentru a elimina efectiv cauzele hipertensiunii.
Cauzele se afla pe plan psihic in primul rand si pe plan renal in al doilea rand (insa nu stiu daca toti hoemopatii stiu acest lucru).

Ceea ce medicina nu tine cont la hipertensiune: rinichiul este filtrul sangelui. Un blocaj renal sau diminuarea renala (creeata si de suparare sau depresie) aduce automat la cresterea presiunii in vasele sanguine. Cand se infunda filtrul de apa acelasi lucru se intampla si in orice furtun cu apa care este alimentat de o pompa (inima).

Drenoarele renale, fie naturiste, fie homeopatice si eliminarea supararilor sau a depresiei sunt de fapt calea cea mai efectiva pt. o tensiune normala in arterii, iar ceea ce dau doctorii in ziua de azi este calea cu care se distruge sanatatea si inima in cel mai efecitv mod.

Ti-am trimis un mesaj cu o lista de medici homeopati.
0
17-12-2009, ora 17:20
danibv17
Nu este medic/terapeut
danibv17
chiar acum i-am dat telefon doctorului cardiolo si iam explicat cum sta situatia iar la 8 seara merg la dansa pentru a ma consulta... raspunsul ei pentru aceasta "bataie" in cap de care am parte a fost ca nu am facut sport progresiv in sensul ca 1 zi fac sport iar apoi fac pauza 2 zile iar a 4-a zi fac din nou sport cu un grad mai mare de efort.eu nu cred ca acesta a fost un raspuns deoarece indiferent c fel de efort fac eu tot aceste simptome le am.cred k diseara ii voi spune k vreau sa incerc sa renunt la acest tratament si sa incerc pe alte cai sa trec peste aceasta problema.mentionez ca toate cauzele hipertensiunii au fost inlaturate pe timpul internarii de o saptamana in spital...nu este din cauza rinichilor, nu este din cauza glandei tiroide, etc. de aceea boala p care o am se numeste hipertensiune de etiologie necunoscuta.
0
22-12-2009, ora 00:40
Dominic
Nu este medic/terapeut
Dominic
parerea mea este, ca din cauza sedentarismului pecare l-ai dus tea facut obez, iar acum ca ai slabit 20kg este un lucru bun dar, ramane de vazut ca aceasta slabire exterioara nu inseamna sanatate pentru interior.mentionez sa-ti spun ca odata ce ai fost obez pe vasele tale de sange sa format colesterol iar circulatia sangelui sa intensificat(hipertensiune) deaceea tensiunea a crescut la efort si simti pulsul in urechi.iti recomand sa nu mai faci eforturi de intensitate mare, pentru ca in cazul tau efortul trebuie facut foarte mic.cel mai bine ar fi sa faci alergari usoare si nu pe durata mare..in legatura cu alimentatia ar fi bine sa consumi bauturi cu antioxidanti si produse naturiste.si iti mai sugerez inca un lucru-nu consuma cofeina!
0
06-01-2010, ora 21:37
cineva28
Nu este medic/terapeut
cineva28
Sunt de acord cu Dominic!
Scarface, du-te la sapa sau la lopata si nu mai incurca si deruta oamenii...Am ras de m-am tinut de burta...Eu cred ca esti vreun reprezentant medical suparat ori pe Berlin chemie ori pe piata pharma...Daca ai fi medic cu adevarat ai sti exact ce face un beta-blocant(in plus nebilet provoaca si vasodilatatie)iar despre IECA nu stii mai nimik.(despre Zomen nu mai spun).Asa ca fa reclama la lista ta in alta parte.Te gandesti cate vieti salveaza aceste medicamente?de ce nu ai scris ca Zomen de 7, 5mg se da in infarct miocardic acut in primele 24 de ore?De ce nu ai scris ca nebilet prin vasodilatatie nu provoaca disfunctii erectile barbatilor si de aceea i-a fost recomandat omului?Salveaza tu un pacient care iti vine cu infarct cu solutiile tale.Ce oameni!
Dani bv17, incearca sa faci efort treptat, incepe de la mai putin efort, sunt de acord cu antioxidantii, hidrateaza-te, ai rabdare, ia-o cu incetul, nu fuma, sa nu bei cafea, indragosteste-te si traieste-ti viata!!!Ai17 ani.Gandeste-te ca tu ai suferit o schimbare majora, ai trecut de la baietel la barbat, in plus hormonii circula destul de bine prin tine la varsta asta si la orice adolescent(imi amintesc de mine)pe la varsta aceasta ii bate inima mai tare:).Parerea mea este ca esti sanatos, dar lasa corpul sa se acomodeze cu kg tale si cu noul stil de viata...
Daca am jignit pe cineva, imi cer scuze e doar parerea mea.
1
07-01-2010, ora 14:05
danibv17
Nu este medic/terapeut
danibv17
nu sunt de acord cu tine cinva28...sa sti ca scarface m-a ajutat mult... si sa sti ca nu sunt bunele pastilele... de aceea mi-a si intrerupt tratamentul doctorita:)...nu mai iau tratament acum...iau decat produse homeopate care ma ajut mult. ce ai zis in a doua parte este mult mai bine mi-a placut si respect ce ai zis insa legat de medicamente te contrazic...poate tu nu ai trecut prin starile care am trecut eu dupa ce am luat acele medicamente...ca m-au facut sa ma simt mult mai rau...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  • Un nou contribuitor la bolile cardiovasculare
  • Țiuit sau pocnituri în urechi - de ce apar zgomote în urechi?
  •