Hipotensiune si puls marit

18-03-2007
Hildegard
Nu este medic/terapeut
Hildegard
Am varsta de 52 ani, tensiunea 9 cu 6 puls 115-120, in stare de repaus. Am cardiopatie ischemica, tahicardie, diabet zaharat tip II. Pana acum am fost hipertensiva. Care este explicatia aceste bruste schimbari?
4 comentarii
0
21-03-2007, ora 00:00
dr.Alin
Identitate neconfirmată
dr.Alin
Poate tratamentul hipotensor este prea "agresiv" (presupun ca va tratati hipertensiunea), poate s-a produs o alterare a functiei cardiace (caz in care ar trebui sa existe si alte simptome), poate v-ati expus la caldura excesiva si ati facut vasodilatatie, poate v-ati masurat tensiunea cu un tensiometru electronic care da valori eronate...
0
25-03-2007, ora 00:00
starchoice
Identitate neconfirmată
starchoice
Dr Dumitrescu Ioan
Pe traseul EKG uda S este adanca ? Nu cumva cordul/imia este "obosita" ?
Eu as trata in acest caz muschiul cardiac,
-*

(*modificat de administrator)
0
27-04-2010, ora 12:36
babinina
Nu este medic/terapeut
babinina
Am 22 de ani si tensiunea este destul de mica 9 cu5, 9 cu 6, pulsul e intre 70-80.Ar putea fi ceva grav?Nu am consultat pana acum un medic pentru astfel de probleme.
0
02-09-2011, ora 22:18
IRINA B
Nu este medic/terapeut
IRINA B
V-as recomanda un consult la endocrinolog. Si eu am tensiunea mica si pulsul 120 si am fost diagnosticata cu tiroidita. Poate fi si hipertiroidism. Mai ales daca aveti si insomnii, agitatie, panica, vozitate si scadere in greutate. Irina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Tensiunea mică / scăzută (hipotensiunea) - cauze, manifestări, riscuri, tratament, sfaturi utile
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  • Legătura dintre hipotensiune și oboseala cronică
  •