hiv sau paranoia?

44 comentarii 1 2
0
11-01-2019, ora 15:11
romario74
Nu este medic/terapeut
romario74
Bine v-am gasit, din pacate in Romania nu exista multe surse viabile si actuale, cum ar fi un forum actualizat care ne-ar mai reduce oleaca din axietate
0
11-01-2019, ora 15:23
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Da...aici au scris multi dar nici unul nu a dat verdictul final si statusul + sau -
0
11-01-2019, ora 15:58
romario74
Nu este medic/terapeut
romario74
Am citit forumul inainte de a posta si am vazut ca sunt care au declarat ca sunt pozitivi sau cum le-a iesit testele la anumite perioade,
problema noastra(inclusiv a mea) este de a merge mai departe si de a lua de bun un test, un rezultat cand sunt evidente clare ca dupa 3 luni de exemplu nu se mai poate intampla nimic.
0
11-01-2019, ora 16:01
romario74
Nu este medic/terapeut
romario74
Daca s-ar mai putea schimba ceva dupa 3 luni nu vad cum CDC USA, WHO, UK, BC CDC si-ar putea permite sa aiba guidelines oficial ca la 3 luni rezultatul este definitiv
0
12-03-2019, ora 18:10
GHHG
Nu este medic/terapeut
GHHG
Buna ziua...ca raspuns la framantarile dvs...si eu ma aflu intr-o situatie similara, toate simptomele hiv (slabit 7 kg, alergie, febra, diaree persistenta luni de zile, dureri articulare/musculare etc). Din cate m-am informat, testele performante de generatia a 4 a cauta si antigena P 24 iar cand acesta scade sub o valoare critica ar trebui sa apara anticorpii. Acum, eu am facut si un test de imunitate unde Igg ul este sub limita normala cu putin, apoi am facut o analiza mai avansata de limfotipare (evaluarea nr celule albe pe categorii) aici Cd4 sunt intacte (la limita superioara) insa cd8 peste limita cu 30 % (adica semnifica o infectie curenta) iar celulele B cd 19 (care sunt responsabile de anticorpi) sunt scazute spre limita inferioara! In aceste conditii eu ma intreb daca exista situatii in care organismul nu produce suficienti anticorpi pt a fi detectati?! In sa atunci, cd4 ar trebui sa fie scazute, sau p 24 prezenta la teste.am facut o groaza de alte analize de infectii toate in regula. Ar mai putea fi ceva: v-ati gandit ca exista mai multe tipuri de hiv 1? M, N, Osi P. La synevo din cate m am informat se verifica si M, O si N cred (dar N nu sunt sigur) dar P sigur nu (cu toate ca au fost doar cateva cazuri la nivel mondial. Poate e vd de o astfel de infeectie...sau..hiv 2 poate produce anticorpi mai tarziu si nu stiu daca are antigen p 24. ce parere aveti?! Am citit ca sunt unii aici care au simtome dupa un an sau mai mult...vedeti ca poate si voi aveti scazuta imunitatea adica celulele B nu T..si de aici simptomele...dar care poate fi cauza?!
0
19-03-2019, ora 22:38
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Salutare.Acum am vazut mesajul tau.Banala intrebare.greu raspuns.nici noi nu cunoastem raspunsul.Daca tot o fi vb de imunitate dc medicul infectionist care am fost de cel outin 10 ori la el nu mi a recomandat o astfel de analiza?Ma indrumat mereu spre interne...reumato.dermato...ca poate fi o boala autoimuna..nu mai inteleg nimic.
0
19-03-2019, ora 22:39
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Oare poate fi vb de vreo bacterie?La toti au aparut simptomele dupa o expunere...a em negativ dar avem simptome
0
20-03-2019, ora 16:03
GHHG
Nu este medic/terapeut
GHHG
Nu te a indrumat pt ca atata timp cat iese negativ, ei nu considera necesar...dar asta nu este din pctul meu de vedere o justificare...daca e vb de tipul N sau P care nu se cauta?
0
20-03-2019, ora 20:17
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Inteleg ce spui sar justificarea lor ca medici unde e?
0
21-03-2019, ora 11:46
GHHG
Nu este medic/terapeut
GHHG
Exista niste reguli pe care merg ei..adica pe minim...daca nu iese pozitiv nu se avaneaza spre alte teste...eu l am facut la privat acel test si a fost 350 lei
0
21-03-2019, ora 12:54
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Despre ce test este vorba.
Mai este cineva veteran pe site ca si mine..Euchiareu...are la 1 an si 3 luni negativ...si are si vreo 10 ARN negative dar simptomele continua
0
21-03-2019, ora 13:42
GHHG
Nu este medic/terapeut
GHHG
imunofenotipare limfocitara (numara celulele T cd4 si cd8 si B cd 19). De ce a facut atatea teste ARN viral... eu n am facut inca, desi am inteles ca ARN viral identifica doar viremia pt Hiv 1 grupa M nu si O, N, P sau hiv 2..asa ca nu stiu cat e de util..in plus antigena P 24 cautata prin testul gen 4 combo e o componenta a viremiei...deci ar fi trebuit sa apra la testele ac/ag de screening...in plus viremia scade odata cu aparitia anticorpilor, poate sa scada pana sub limita de detectie...cred ca sunt bani pradati sincer
0
21-03-2019, ora 13:57
GHHG
Nu este medic/terapeut
GHHG
CA fapt divers, ce parere aveti, se paote transmite virusul prin intermediul unor servetele umede contaminate care sa vina in contact cu zona intima a victimei? Era o discutie pe care o purtam cu cineva si ne contrazicem...?!
Si totodata daca se poate transmite prin prezervativ in situatia in care este genul acela foarte subtire?!
0
21-03-2019, ora 15:17
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Problema cu hiv e f delicata.Nu stiu sa fi dau raspuns la i frebarea ta.
Adaugă un comentariu / răspuns
44 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.