Hiv si sarcina

10-02-2021
maribubulina
Nu este medic/terapeut
maribubulina
Buna ziua. Am urmat tratament tbc 1 an. In aceasta perioada am aflat ca am hiv. Din cate am discutat cu medicul hivul l-as avea de mica din spital. Sotul nu s-a infectat. Acum am viremia sub 40. Ma simt bine. Tratamentul pt tbc l-am terminat in urma cu 1 luna. Cam cat ar fii necesar sa astept pt o sarcina? Unii doctor zic 6 luni, unii 1 an, unii 2 ani?
9 comentarii
0
04-03-2021, ora 19:35
A1717
Nu este medic/terapeut
A1717
Intreaba medicul tau infectionist.
El stie cel mai bine.
Poate mai este nevoie sa faci ceva analize inainte de sarcina.
0
09-04-2021, ora 15:20
1212S
Nu este medic/terapeut
1212S
Buna ! Eu sunt insarcinata in 7 luni, am aflat ca am hiv cand aveam 2 luni de sarcina inainte sa imi fac analizele mi-a dat vestea fostul meu prieten ca e pozitiv..dupa mi-am facut si eu analiza care din pacate este la fel.. pozitiv.. sunt pe tratament...dupa 3 luni de tratament.. am viremia nedetectabila..sper totul sa fie bine la nastere.. am o teama rau de tot..nici acum nu imi revin din soc si nu pot sa accept ca am hiv.. sunt in alta relatie de aprox1 an jumate si ma chinuie gandul zi de zi ca poate e si el pozitiv..el refuza sa mearga sa se testeze..nu pot sa il conving nicicum..nu vrea sa stie daca e bolnav sau nu.. nu stiu ce sa mai ma fac..
Intrebarea mea este cum de sotul tau nu s-a infectat ? Ce ti-au spus medicii ?
0
09-04-2021, ora 16:33
maribubulina
Nu este medic/terapeut
maribubulina
Ca e posibil sa l am din copilarie. Am stat mai mult in spital pt o prob locomotorie. Si in anii 90 nu erau asa atenti doctorii... Din aceasta cauza posibil sa nu se fii transmis. Medicul infectionist nu prea e comunicativ mai ales in perioada asta.Medicul de familie mi a spus ca treb sa treaca un an dupa tbc. Sarcina usoara. Cum te ai simtit in perioada asta si cat ai cd4 imunitatea? Si eu am viremia nedetectabila dupa 2 luni de cand incepusem tratamentul
0
09-04-2021, ora 16:41
maribubulina
Nu este medic/terapeut
maribubulina
Si prietenul e negativ pt ca hivul luat in spital e mai putin agresit decat cel luat prin alte metode.
0
09-04-2021, ora 17:18
1212S
Nu este medic/terapeut
1212S
De simtit nu am avut niciun simptom inainte sa aflu ca am virusu, ma simteam la fel de bine ca si acum, cand am aflat aveam CD4 260 acum am 345, iar viremia era destul de mare cand am aflat 100 si ceva de mii, acum am 37, tu cat ai avut viremia la inceput?
0
09-04-2021, ora 18:25
maribubulina
Nu este medic/terapeut
maribubulina
Viremia 180000
Cd 4 92 asa am fct tbc
Acum v 30 si cd4 280
0
09-04-2021, ora 20:12
maribubulina
Nu este medic/terapeut
maribubulina
Si in sarcina cum te simti? Ti a fost rau? Ai stat mai mult in repaos? Mi e teama sa nu fac rau copilului cu imunitatea asa mica? Ma asteptam sa creasca mai mult cd 4 dar asta e. Posibil in timp.
1
09-04-2021, ora 21:48
1212S
Nu este medic/terapeut
1212S
Primele 3 luni mi-a fost foarte rau, vomitam orice mancam, imi faceam perfuzii cu vitamine dar asta nu are legatura cu hiv mi-a zis medicu.. dupa ce a miscat bebele nu mi-a mai fost rau. Mie mi-a garantat medicul ca boala asta nu are legatura cu bebele, el se dezvolta normal, e totul in parametrii normali, medicamentele nu il afecteaza, am facut toate testele posibile pentru toate sindroamele si toata au iesit bune, merg din 3 in 3 saptamani la control si totul e bine doamne ajuta cand o sa nasc o sa trebuiasca sa ii administreze un sirop am inteles preventiv la spitalul de copii si pana la varsta de 1 an o sa il testeze pt hiv. Cei de la infectioase au zis ca nu are niciun risc sa ii transmit eu virusul, o sa nasc cezariana si nu o sa alaptez, daca ai viremia nedetectabila e f bine
0
21-10-2021, ora 13:59
250387
Nu este medic/terapeut
250387
Bună!As dori sa luam legatura dacă se poate?Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.