Hiv si sifilis

30-01-2021
Misterboy20
Nu este medic/terapeut
Misterboy20
Buna ziua
Fratele meu ia tratament pt HIV de 10 luni
In urma cu 1 luna, i sa facut felatie de 3 ori(fara ca penisul lui sa fie intro stare de erectie și excitare maxima) de catre o fata ce a cunoscut.o pe net
Acum 2 saptamani in urma, a aflat ca fata respectiva are sifilis
Și.a facut analizele vdrl si tpha și sunt negative(mentionez ca cele 2 analize, le.a mai facut in urma cu 4 luni, pt angajare, si tot negative au iesit)
Intrebări:1.este posibil sa.i fi transmis hiv pe cale orala, ținând cont ca el se excita mai greu datorita vârstei, deci ar fi exclus fuidele din penis?
2.sifilisul fetei respective, poate fi dintr.o posibila infectare cu hiv, in urma felatiei?
4 comentarii
0
31-01-2021, ora 10:40
Misterboy20
Nu este medic/terapeut
Misterboy20
Niciun raspuns la intrebarea mea??
0
31-01-2021, ora 16:47
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Analizele pentru sifilis trebuie repetate peste 2 luni.
1. In legatura cu HIVul: dupa 10 luni de tratament, daca acesta a fost luat regulat, sunt sanse bune ca viremia sa fie nedetectabila, dar nu puteti sti asta sigur. Daca viremia nu este nedetectabila, HIV se poate transmite, desi aceasta forma de contact nu este foarte eficienta pentru transmisie.
2. De la o persoana infectata doar cu HIV nu se poate lua sifilis.
0
31-01-2021, ora 17:56
Misterboy20
Nu este medic/terapeut
Misterboy20
Miercuri a facut iar analize, VDRL si TPHA, ambele Negative
"De la o persoana infectata cu HIV nu se poate lua sifilis"atunci cum a luat sifilis, daca a avut contact doar cu fratele meu?
De ce medicul a trimiso de fata sa.si daca testare de VDRL si TPHA si Hiv?(medicul neștiind de hiv.ul fratelui)
Din ce am citit, si datorita salivei se mai reduce din riscul pt a lua virusul
Fata are si un dinte cariat, asta ar fi un risc?
0
01-02-2021, ora 10:30
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Nu pot sa imi dau cu parerea despre detaliile cazului dumneavoastra, pentru ca nu le cunosc. Vorbiti cu medicul care va trateaza. Va recomand sa incercati sa evaluati riscurile unui anumit comportament inainte, nu dupa antrenarea in acel comportament.
Atunci cand exista o posibila expunere la boli cu transmitere sexuala se face un panel de analize, intre care intra cele pentru HIV, sifilis si inca cateva.
Ceea ce este 100% sigur e ca de la o persoana care este infectata doar cu virusul HIV (nu si cu sifilis, care e o bacterie) nu se poate lua sifilis. Uneori cele doua infectii coexista (adica persoana este infectata si cu HIV si cu sifilis) si se pot transmite impreuna, doar una sau nici una. Asta veti afla din analizele de laborator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.