HPV crescut... este cancer?

17-04-2013
violeta1308
Nu este medic/terapeut
violeta1308
HPV cu risc crescut. 35, 51.58.si cu risc scazut 81. Este cancer de col uterin ? Ce trebuie sa fac?
5 comentarii
0
17-04-2013, ora 17:03
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Buna, , , nu este cancer, , , este virusul HPV care poate sta bine mersi in organism si sa nu faca modificari la nivelul colului uterin, , , sau in timp poate produce acele modificari care ies anormal la pap test. Totul depinde de organismul tau, adica de imunitatea ta.

Despre HPV s-a scris mult pe net, , , si sunt si forumuri pline despre acest subiect, unde fetele isi spun propriile experiente.
Ce ar trebui sa faci tu in 1 rind este sa mergi la un ginecolog si el te va indruma ce sa faci.. Urmatorul pas standard este o colposcopie si bineinteles cred ca ai facut deja si un pap test, , , , , in baza acestor 2 numai un ginecoleg este avizat sa-ti spuna ce sa faci. Tu ai toate aceste tulpini? ti-ai facut analiza de HPV?
0
17-04-2013, ora 19:44
violeta1308
Nu este medic/terapeut
violeta1308
Multumesc frumos pt raspuns.am facut pap test si rezultatu este tip.2 -3.si dupa pap test am facut HPV si au iesit acele tulpini..
0
17-04-2013, ora 21:45
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Cum ti-am mai spus urmatorul pas ar fi o colposcopie la nivelul colului dat faptul ca pap testul a iesit 2-3 si nui kiar bine. Colposcopia are rol de a vedea daca sunt modificari la nivelul colului sau se vede daca exista vreo rana, cit de mare este si doctorul hotaraste urmatorul pas. Nu te speria si fii tare, bucurate ca toate astea le-ai descoperit la timp.

Sfatul meu este sa investighezi mai departe impreuna cu medicul tau ginecolog. Nu lasa asa. Sanatate

PS: POti sa lucrezi la imunitatea ta fiindca ai citeva tulpini cu risc inalt oncogen. Poti apela la un homeopat sau un doc naturist sa-ti dea ceva de genul echinacea, ulei de catina, ganoderma, usturoi etc, dar toate luate dupa prescriptie, , ca o fi ele naturiste dar luate aiurea nu-si fac efectul.
0
17-04-2013, ora 21:49
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Uite clinica Micomi din Bucuresti are preturi cam mari, , , dar gasesti oameni ffff competenti acolo, , , cu multa rabdare, iti explica tot, , , nu te lasa sa pleci nelamurita. Si daca sunt probleme te indruma, nu te lasa asa. Am fost pe la destui doctori care banii stiau sa-i ia pe consultatie, , dar nu ma lamureau cu nimik clar. La Micomi am gasit oameni cu care am rezonat si m-am inteles.
0
17-04-2013, ora 22:28
violeta1308
Nu este medic/terapeut
violeta1308
multumesc frumos.multa sanatate si numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.