Implant silicon sani

96566 comentarii 1 2 ..... 316331643165 ..... 3218 3219 Înainte ›
1
18-06-2020, ora 04:56
Oci
Nu este medic/terapeut
Oci
Buna fetelor. Sunt operata din februarie la Doamna Doctor Elena Martin. Sunt foarte multumita!! A fost cea mai buna alegere. Interventia a cuprins mastopexie+implant mamar. O recomand cu mare drag.
0
18-06-2020, ora 10:59
Extravaganta
Nu este medic/terapeut
Extravaganta
Buna fetelor, sunt noua pe acest forum si vreau sa va spun ca tocmai m-am operat la dl dr. IVAN Ovidiu clinica Artis3 Cluj, sunt mulțumită deocamdata, nu manpot pronunța de final, recuperare neașteptat de bine. O zi faina
1
18-06-2020, ora 12:47
BrigitteChristine
Nu este medic/terapeut
BrigitteChristine
Bună!

Gata operația de retuș! Totul a decurs f bine.
Va mulțumesc tuturor pt sprijin. Revin peste 1 luna cu feedback.
Pupici și succes tuturor celor care se vor opera sau celor care se recuperează.
Brigi
0
18-06-2020, ora 12:48
BrigitteChristine
Nu este medic/terapeut
BrigitteChristine
Oci, inițial și eu am vrut tot la dansa sa ma. Operez, însă așteptarea pt consult și operatie era ffff mare la dansa...
1
18-06-2020, ora 14:11
Claudela
Nu este medic/terapeut
Claudela
Sa pui poze sa vedem rezultatul
1
18-06-2020, ora 15:12
BrigitteChristine
Nu este medic/terapeut
BrigitteChristine
Unde pot pune? Pe profil? O sa pun peste o luna. Oricum deja se vede rezultatul, implantul e mult mai jos, îmi vad și eu mamelonul in sfârșit chiar dacă stau cocosata. Pot pune acum in bustiera...
1
18-06-2020, ora 18:07
Claudela
Nu este medic/terapeut
Claudela
Da, la profil pun fetele. Când ești pregătită, nu e graba. Ma bucur tare ca ai reușit. E un lucru chiar important și ma bucur ca ai găsit rezolvarea. Sa le stăpânești sănătoasă!
1
18-06-2020, ora 19:58
Rachel_35
Nu este medic/terapeut
Rachel_35
Brigi, ce veste bună! Bravo! Așteptăm să ne spui cum ești după o lună. Te pup!
1
18-06-2020, ora 20:30
BrigitteChristine
Nu este medic/terapeut
BrigitteChristine
Mulțumesc, Rachel35! Ma simt fff bine după operație. E super vizibila diferenta
0
19-06-2020, ora 07:03
Andrea98
Nu este medic/terapeut
Andrea98
Buna, eu îți recomand sa nu-ți pui implanturi. Da ele pot provoca cancer, exista un anumit tip de linfoma, cancer limfatic nou care se produce doar la femei cu implanturi. Îți recomand sa te documentezi singura. E full in YouTube de fete care spun ca sau îmbolnăvit treptat după operație și au decis sa și le dea jos. Normal ca sunt periculoase, de-aia se și formează contractura capsulara de atâtea ori, corpul încearcă sa se protejeze de corpul straniu deoarece este plin cu toxine.
1
19-06-2020, ora 10:26
BrigitteChristine
Nu este medic/terapeut
BrigitteChristine
Bună Andrea,

Îți. Mulțumim pt parere.
Suntem informate, însă cel mai sigur este sa te informezi de la cât mai. Mulți medici si bineînțeles studii de specialitate.
Multe dintre articolele apărute pe internet sau YouTube pot fi f subiective.
Nu exista legătură între cancerul de San și implant pt ca acest cancer nu este la nivel muscular cu glandular. Într-adevăr riscurile sunt f mari pt implantul subglandular. Majoritatea inciziilor se fac submuscular.
Implanturile mamare de actualitate, cele microtexturate au studii încă din 2006 și au incidenta de BLCL, o boala asociata implantului, dacă am înțeles bine, 1 la 80000 (cifrele se schimba de la o conferință la alta, în bune). Cele macrotexturate si/sau cele netede au o incidenta de 1 la 2500.
Consider ca atunci când faci aceasta alegere îți asumi niște riscuri comunicate de către chirurg încă de la prima consultație.
Gândește-te ca sunt femei care au implanturi încă din anii 70, 80 și cazurile sunt rare.
Dacă iei decizia asta, îți asumi controale anuale la medic și la ecografie, un RMN la 5 ani și, după 10-15 ani, e bine sa le schimbi, pt ca e totuși un corp străin.
Oricum, Alegerea e à fiecăreia, fiecare organism e diferit (vezi cazul meu unde a fost nevoie de o intervenție de corecție). Cert este ca atunci când faci asa ceva, nu te uiți la bani, te uiți la calitate, siguranță și profesionalism.
Sunt persoane care nu se obișnuiesc, sau dezvolta anumite boli asociate... Din păcate, nu toată lumea suporta...
Eu una ma simt f bine, nu am avut probleme efective cu ele, în afara ca erau poziționate prea sus. Nici nu le simt. Ce-i drept nu am exagerat nici cu mărimea și am respectat întocmai ce mi s-a recomandat.
Succes!
1
19-06-2020, ora 12:12
Delia00
Nu este medic/terapeut
Delia00
Bună fetelor, va rog sa mă ajutați cu sfaturi!
Trebuie sa ma hotaresc ce tip de proteze urmează să-mi pun.
Eu as vrea Motiva Ergonomix profil full, le-aș dori mărișoare ( neavând acum mai nimic.. circumferința de 83cm piept, ) doar ca medicul m-a sfătuit ca acest tip de implant daca este mare are tendința sa se lase in timp din cauza greutății care ii mai mare la bază. ( Ergonimix Full ).
Aveți careva? Imi puteți spune daca după 2-3 ani vi s-au lăsat?
As vrea 355 sau 375 sau chiar si 400 mi-ar merge la erigonimix full, iar la corsé și mai mult.
Help girls!
1
19-06-2020, ora 13:04
BrigitteChristine
Nu este medic/terapeut
BrigitteChristine
Bună Delia!

Eu am mentor rotunde cu profil înalt (nu extra) 300 cc.
Înainte aveam. 75B acum am 75C
Sunt f mulțumită. Într-adevăr, mărirea nu e mare, dar arata f natural și nici nu simți marginea. La cele extra am înțeles ca sunt și mai bune PT fetele cu piept mic și cu margini și mai insesizabile. Întra pe Instagram la dr. MARTIN ELENA. A făcut zilele trecute un live de 50 min despre tipurile de implant și e extrem de bine explicat!
À, si atenție. Cu cât e mai mare implantul, cu atât riscurile sunt mai mari. Mai ales dacă ai piept mic, musculatura nu f dezvoltata și automat pielea va fi foarte întinsă. La piept mic nu prea se pune 400 ca îți va exploda pielea. E enorm. Trebuie discutat cu medicul. De asemenea, cu cât pui mai mult din prima, cu atât se va largi capsulă și atunci când schimbi vei fi nevoita sa pui implant mai mare sau sa suferi o reducere din glanda. Asa am înțeles. Cel mai bine discuți cu medicul și vezi care e opțiunea sanatoasa PT tine.
0
19-06-2020, ora 13:50
Delia00
Nu este medic/terapeut
Delia00
Oky, am înțeles. Nu vreau chiar 400.. ma gandesc la 355 sau la 375. Am sa intru sa caut acel video. Mulțumesc frumos!
0
21-06-2020, ora 19:38
Anita Mary
Nu este medic/terapeut
Anita Mary
Bună! Sunt operata de 15 zile și acum 2 zile mi sau scos atele și la sânul drept mi sa spus sa mai țin plasturi câteva zile pentru ca a rămas în colt un pic deschisa tăietură! Astăzi mi a sângerat de 2 ori dar f puți și totuși m. am panicat! Dar înainte de sângerare am văzut ca de sub tăietură mi sa umflat o vena pana jos langa buric și va dați seama că am început sa tremur de frica :) și după vena depistata am mai observat ca tot în parte dreapta deasupra la clavicula mi.a apărut o umflatura, parca nu era deajuns pana acum! Eu după operație doctorul a observat ca sânul drept este foarte umflat și ma trimis la ecografie și acolo mi. A depistata ca am f mult aer la san și ca o sa se ducă in timp. Am 2 săptămâni și sânul meu drept încă nu sa așezat ca cel stâng! Astăzi a fost prima mea zi în care am regretat ca am făcut operația de silicoane. As dori sa știu dacă și alte fete au pățit la fel ca mine sau dacă e grav sau nu :)
1
21-06-2020, ora 20:43
BrigitteChristine
Nu este medic/terapeut
BrigitteChristine
Bună Anita,

Eu am avut o prb cu cicatricea, însă nu am sângerat. Însă la ce descrii, eu zic ca ar trebui sa mergi la medicul chirurg cât mai repede, ca poate îți dă niște antibiotic și ceva care sa ajute cicatrizarea. Iar cu vena și clavicula dacă nu ți s-a mai întâmplat pana acum, ar trebui sa verifici. Poate e doar inflamație de la operație... Dar tot ai nevoie de sfatul medicului. Fă-ți o programare.
1
21-06-2020, ora 21:02
Anita Mary
Nu este medic/terapeut
Anita Mary
Merci Brighte! Maine dimineață merg la medic. O seara frumoasa
2
25-06-2020, ora 11:29
Naida
Nu este medic/terapeut
Naida
Buna Delia! Eu am Motiva full 355 ( atât a intrat). Sunt puse la dr Totir, fata de care am doar cuvinte de lauda. Am plecat de la aproape 0. Acum sunt intre B și C la sutiene, depinde de brand. Recomand sa mergi pe maximul recomandat :) arata f natural, rotunde însă nu ca niste mingi. Multa lume mi-a spus că arata f natural și că nu și-ar da seama că am silicoane daca nu le-aș fi zis. Sinceră să fiu nu as face alta alegere (motiva/mentor) deoarece sigur nu mi-ar placea unele mai ferme. Arata și se comportă natural, pentru mine a fost cea mai buna decizie. Mult succes!
0
25-06-2020, ora 12:04
Delia00
Nu este medic/terapeut
Delia00
Buna Nadia! Oai ce ma bucur. Dar ai Ergonomix sau rotunde simple?
0
25-06-2020, ora 14:56
Mirenka
Nu este medic/terapeut
Mirenka
Naida cat mai costa operatia la d-nul Totir? Stiam ca in cazul in care faci si rinoplastie era o reducere semnificativa.
0
26-06-2020, ora 01:38
Claudela
Nu este medic/terapeut
Claudela
Fetelor, Nu pot vedea video ul doamnei dr marțian elena pe Instagram, cel despre silicoane. De ce oare? Primele 2 video îmi apar cu un play tăiat, iar pe următoarele le pot vedea. Abia azi am făcut cont de Instagram și nu ma pricep prea bine. Multu!
0
28-06-2020, ora 11:57
Nicoletus
Nu este medic/terapeut
Nicoletus
Buna fetelor! Am implanturi de 3 ani si vreau sa va intreb daca v-ati mai confruntat cu problema mea. În urma cu 5 zile am facut ceva efort cu niste mobila, si de atunci ma doare sanul stâng si mana stanga si am observat ca este si umflat. Am luat antininflamator, ieri m-am simțit mai bine si astazi iar m-a luat durerea. Am vb si cu dr si mi-a spus să continui câteva zile cu pastilele pt ca ar trebui sa ma lase durerea si inflamatia. Ati mai trecut prin asa ceva?
0
02-07-2020, ora 16:27
Ana266
Nu este medic/terapeut
Ana266
Buna fetelor! :) Sunt pe ultima suta de metri cu documentarea, s-a operat cineva recent prin axila? As dori sa stiu si eu un pret estimativ. Sunt orientata către dl doctor Porumb de la Oradea si dl doctor Zamfirescu Dragos de la clinica Zetta
1
02-07-2020, ora 17:07
Claudela
Nu este medic/terapeut
Claudela
M am tot uitat și eu la dr porumb. Chiar i am scris, însă sunt departe de el și mi s a părut f scump pt ce mi-aș permite eu. La Zetta am văzut ca e oferta, cv 2200 euro, dar nu cred ca e pt varianta prin axila. Dc te hotărăști te rog sa scrii și aici. Ms. Bafta!
2
02-07-2020, ora 17:09
Didi96
Nu este medic/terapeut
Didi96
Buna! Nu știu multe, dar din câte am înțeles, e destul de riscanta intervenția prin axila...sunt anumite riscuri pe care trebuie sa ți le asumi... și eu am fost tentată de aceasta tehnica, suna bine, dar trebuie sa te informezi bine. Eu sunt foarte incantata ca am ales tăietura sub sân și in plus, după vindecare nu se prea vede.
1
02-07-2020, ora 19:43
Claudela
Nu este medic/terapeut
Claudela
Brigi, ai pus poza! F frumoase! Sa le stăpânești sănătoasă!
0
03-07-2020, ora 01:05
Ana266
Nu este medic/terapeut
Ana266
Mie imi este foarte teama de recuperare. Am trecut prin cezariana si m-am catalogat drept greu recuperabila... De asta m-am gândit la metoda axila. Chiar nu stiu ce sa fac.. Am vazut ca dl doctor de la Zetta opereaza si prin metoda asta, pe site scrie ca 4300 ar fi prețul. Cred ca voi merge la o consultatie totuși, sa imi scot din cap, la dl Porumb nu imi permit, este peste 6000... Asa ca varianta de rezerva as merge pe dr. Chawi, mi s-a părut ok din ce am citit de la voi pe grup. Va mulțumesc pentru informații! :)
0
03-07-2020, ora 03:04
Claudela
Nu este medic/terapeut
Claudela
Ana, Am văzut rezultate frumoase pe aici. Când o sa ma hotărăsc pt operație (încă nu știu dc va veni bebe 2), am spus ca voi merge la consult la dr Martin Elena, la dr Totir, la dr Nae și dr Grecu. Nu știu ordinea și cum o sa mi să-mi placa vreunul atât de mult încât sa ma hotărăsc pe loc. Într-adevăr, dr porumb e specializat pe tehnica prin axila, dar 6000 plus TVA și drumuri de peste 650km...hmmm
Eu ma gândisem la tehnica asta pt ca am cicatrizarea deficitara. Îmi sta tăietura roșie câțiva ani, cam 4, apoi se albește, dar e mai groasa decât ar trebui. Am 3 operații diferite și toate așa s-au vindecat :(
Sa ne ții la curent. Bafta!
0
03-07-2020, ora 10:20
Ana266
Nu este medic/terapeut
Ana266
Mersi ca mi-ai spus la ce doctori ai vrea sa mergi, Claudela. Am fix aceeasi problema cu vindecarea, dupa 3 ani cicatricea de la cezariana este jumatate rosie, eu nu prea mai am rabdare, as vrea sa aleg mai repede. O sa anunt cand mi le pun si metoda aleasa
0
03-07-2020, ora 12:21
Claudela
Nu este medic/terapeut
Claudela
Ana, e posibil sa avem aceeași problema...Eu am apendicele scos, o cezariana și o îndepărtare a unui papilom pe picior. Toate au urmat același curs. Ieri a împlinit cezariana :) 3 ani și 8 luni și este cam 80% alba. Cred ca ii spune cicatrizare hipertrofică sau cheloida. Sa știi ca la mine toate cremele speciale care se folosesc in vindecare îmi fac mai mult rău...:(
N-as renunța la visul cu mărirea sânilor nici in condițiile date, dar trebuie sa ma gândesc bine la modalitatea de introducere și sa văd ce spun și medicii, ca doar sunt esteticieni. Poate exista vreo varianta sa nu se mai facă așa.
P.S. La sora mea in doar 2 luni nu se vedea unde e operația de cezariana :((
Adaugă un comentariu / răspuns
96566 comentarii 1 2 ..... 316331643165 ..... 3218 3219 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Chirurgie estetica
  • Beneficiile chirurgiei estetice
  • Riscurile chirurgiei estetice
  • Tehnici utilizate in chirurgia estetica
  • Chirurgia estetica minim invaziva
  • Chirurgie plastica
  • Chirurgia plastică - PRO și CONTRA
  •