imunitatea scazuta

67 comentarii 1 23 Înainte ›
0
23-05-2010, ora 08:35
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Se poate da si vara, eventual a doua cura mai prin iarna.
0
16-08-2010, ora 15:31
halmiro
Nu este medic/terapeut
halmiro
Buna ziua! Sunt o mamica disperata! Am o fetita de 4ani si 7luni care are mereu probleme de sanatate!
De la un 1 an si 7 luni s-a imbolnavit de bronsiolita si de atunci repeta mereu aceasta boala, , in special in sezonul rece. I-am dat Syngulair si nu a mai racit atat de grav, dar cum am oprit administratrea(1an si 3luni) iar a inceput.De doi ani ii dam bronhovaxom primavara si toamna. Atunci cand raceste face putin rosu in gat, dupa doua zile pare ca-i trece cu ce ne da medicul( de multe ori Augmentin) iar a treia zi incepe sa tuseaca si sa respire greu. Ultima oara a facut injectii cu Fortum si nebulizari cu Dexametazona iar apoi am finalizat cu Zinnat.
Problema este ca si pe sezonul cald face alergii si are senzatii de voma de multe ori insotite de diaree si dureri de burtica( ultima oara ni s-a spus de catre medic ca ar fi facut o indigestie).In vara asta am avut de doua ori probleme de genul asta.
Va rog din suflet sa ne recomandati ceva pentru imunitate si daca ati mai avea ceva sfaturi pentru noi nu ezitai sa ni le spuneti!
Urez multa sanatate si numai bine tuturor!
0
26-08-2010, ora 08:04
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu este fixata perioada de toamna si primavara - se poate administra si vara pentru a intari sistemul imunitar pana in noiembrie. Insa e important de facut 2 cure pe an.
0
25-10-2010, ora 17:13
oana_rotaru
Nu este medic/terapeut
oana_rotaru
Buna ziua! Sunt norocoasa mamica a unui baietel de 4 ani si jumatate. Baietelul nostru a fost diagnosticat cu bronsita asmatiforma si ia Singulair, Aerius. Dar de la inceputul acestei toamne si cum mergem si la gradinita raceala si tusea care o insoteste nu ne mai trece. Dar sa va explic mai in detaliu: raceala insemnand ca tuseste de se face covrigel ii curge nasul dar nu face febra. Am fost si la alergolog si la pediatru si nimeni nu ne-a trimis la nici un fel de analiza asa am luat initiativa si am mers la o clinica particulara si i-am luat un exudat nazal dar si faringian. La examenul faringian rezultatul a fost:absenti streptococi beta hemolitici, iar la cel nazal rezultatul a fost: prezenti streptococi coagulazo negativi. Ceea ce m-a facut sa merg sa ii fac un asemenea examen este faptul ca puiutul nostru dupa raceala asta a ramas cu gadilici in gat ceea ce il face sa tuseasca. Ar putea cineva sa imi spuna si mie ce ar putea fi si mai ales acest streptococ cum poate fi tratat? Si inca ceva ne gandim sa cumparam si noi un aparat din acela salin poate cineva sa ne spuna daca intradevar are asa efecte benefice asupra copiilor? Va multumesc si sanatate piticilor dar si parintilor ca sa ii poata creste mari!
0
27-10-2010, ora 18:18
TeoRobert
Nu este medic/terapeut
TeoRobert
Buna seara,
poate cineva sa imi spun ce doza si pentru cat timp se poate administra Septilin unui copil de 5 ani?
Medicul de familie mi-a spus sa ii dau cate o lingurita dimineata si seara timp de 10 zile, pediatrul: 5 ml/zi zece zile, pe prospect scrie 5 ml de 2 ori pe zi timp de 1-6 luni. Nu mai inteleg nimic...Credeti ca este mai bun Bronchovaxon sau Septilin?
Multa sanatate!
0
28-10-2010, ora 13:10
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Este o greseala sa dai imunostimulatoare la copii (nu au un sist imunitar invatat, instruit), cand sunt atatea blestematii ce submineaza imunitatea.
Cautati "dieta low-carb" pe google si incercati inainte de orice sa aplicati (pe cat posibil) principiile enutntate acolo. Variatiile de insulina cerute de carbohidrati, sunt insotite de variatii proportionale de cortizol, ceea ce determina imunosupresie.

Apoi cautati despre beneficiile glutaminei, deci avantajele unui aport proteic decent. orice om cu rinichii si ficatul in buna stare poate suplimenta cu glutamina 1 g /kg-corp / zi, absolut fara nici un risc, ca si cum ai manca mai multa carne sau ceva ce contine proteina.

Sa nu uitam ceva surse de zinc si seleniu si vit C.

Iata deci cateva motive serioase pentru o alimentatie diversificata dara fara aberatii gen dulciuri cu zahar sau bazata pe cartofi, orez sau dulciuri cu zahar.

Despre Broncho-Vaxom nu comentez ca nu m-a pasionat.
0
28-10-2010, ora 13:29
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Aaa, ce greseala de tastare
Corect este 1 g /15 kg-corp / zi,
0
28-10-2010, ora 23:16
halmiro
Nu este medic/terapeut
halmiro
Buna ziua!
Fetita mea de 5 ani a facut acum doua saptamani injectii pe branula cu gentamicina si ampicilina. Problema este ca acum am descoperit ca are o mica umflatura ca o biluta acolo unde a fost branula. Nu o doare. A apasat singura in locul cu pricina si nu a dat vreun semn de durere. Spuneti-mi va rog daca este o problema deosebita si ar fi de facut?
Numai bine!
0
07-12-2010, ora 16:02
pavelione
Nu este medic/terapeut
pavelione
Buna ziua.
Dna. Doctor fetita mea de 5 ani raceste foarte des cu amigdalita purulenat si polipi inflamati, si se ajunge la tratament cu antibiotic si aerosoli.
I-am administrat in anul 2009 Septilin timp de cateva saptamani si Bronhovaxon in cate 10 zile pe luna timp de 3 luni consecutiv in 2 etape, dar nu a avut niciun rezultata.
Ce alte medicamente pot sa-i administrez pt. imunitate avand in vedere ca raceste si la polipi?
Va multumesc si astept raspunsul dvs.
0
08-12-2010, ora 16:01
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Buna ziua pavelione,
Medicamentele nu ajuta sistemul imunitar ci -l distrug.Pe langa medicamentele prescrise de medic orl-ist iti recomand sa-i administrezi suplimentele alimentare care ajuta la refacerea sistemului imunitar si implicit la eliminarea cauzei cu ajutorul sistemului imunitar.Medicamentele "rezolva" efectul bolii si nu vindeca cauza.Multa sanatate.
0
11-12-2010, ora 14:27
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Atentie mare la bronchovaxom!!! Au fost cazuri cand dupa administrarea de broncho vaxom te trezesti ori cu pneumonie, ori cu bronsita ori cu amigdalita intr+o stare ffff avansata si care se manifesta deodata.
Am patit+o si eu si mai multe prietene care au dat copilasilor acest medicament.
Eu NU il voi mai da niciodata copilului meu asa ceva, pt ca am patit+o fff urat cu el, si prefer sa nu risc.
Asa ca ganditi+va de 2 ori inainte sa cumparati aceasta porcarie de medicament.
0
20-12-2010, ora 22:25
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru oana rotaru - Streptococii nu sunt beta-hemolitici, deci nu dau puroi in gat insa dat fiind racelile frecvente este bine de scapat de ei - cel mai usor antibiotic este ospen-ul. Aparatul de aerosoli este f. util.
0
20-12-2010, ora 22:28
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru TeoRobert - Septilin-ul trebuie administrat mai multe luni consecutiv pentru un efect de durata. Bronchovaxom-ul doar 10 zile pe luna 3 luni consecutiv. Nu exista studii comparative inte ele, insa sunt utile, dar nu reduc cu 100% frecventa infectiilor respiratorii.
0
20-12-2010, ora 22:29
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru halmiro - e probabil un granulom inflamator - puteti s-o ungeti cu Diclofenac gel in cantitate mica o data pe zi timp de o saptamana.
0
20-12-2010, ora 22:31
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pentru pavelione - din pacate de infectiile polipilor nu se scapa decat dupa operatia de polipi. Daca copilul are sub 5 ani se poate vace vaccin antipneumococic, Prevenar sau Synflorix care reduc infectiile polipilor, iar pentru amigdale se poate administra Tonsilotren, care e un preparat homeopat si de iau 3 cp pe zi, sublingual, o perioada de 3 luni.
0
04-01-2011, ora 11:59
Cristina_eu
Nu este medic/terapeut
Cristina_eu
Din experienta mea si a multor alti parinti, pot spune ca primii ani de gradinita sunt o piatra de incercare. Cu sau fara tratamente de imunizare, copiii tot se imbolnavesc. Asa incat, eu una, recomand rabdare, surse de putere, optimism si incredere in Dumnezeu. Toate racelile, virozele, infectiile, se vor rari intr-o buna zi si veti constata (poate chiar cu uimire) ca micutul nu s-a mai imbolnavit de mult! :-) Sanatate tuturor!
0
15-04-2011, ora 10:50
deugenia1
Nu este medic/terapeut
deugenia1
sut mama unei fetite de 4 ani si 8 luni am anceput gradinita si raceste foarte repede si are si giardia sin nustiu ce sai mai fac si vreau sami spuneti ce trebuie sai mai dau de imunitate ia mai dat vitamina c cu propolis si ichinacee si de giardia mia dat medicul zental iam facut 4 doze cu pauze antre ele si tot mai are giardia
0
12-08-2011, ora 09:39
danamagda
Nu este medic/terapeut
danamagda
am si eu o intrebare: se poate da tonsilotrenul in acelasi timp cu bronhovaxomul? va multu ptr raspuns(baietel 3, 6 ani)
0
09-09-2011, ora 12:20
roman lidia
Nu este medic/terapeut
roman lidia
Buna ziua!
Am o fetita de 5 ani si are o imunitate foarte scazuta, se imbolnaveste foarte des mai ales dupa ce a fost a intrat in colctivitate. As dori sa stiu ce as putea sa ii dau pentru imunitate, care sa fie cat de cat natural, deoarece au iesit foarte multe produse pe piata si sunt foarte bulversata, nu mai stiu ce sa ii dau.
Va multumesc,
Ramona Roman
0
14-09-2011, ora 16:50
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Roman Lidia

Probiotice, surse de vitamina C si zinc, si reducerea drastica a carbohidratilor - adica nici urma de cereale si zahar. Fructe ar fi mai avantajos moderat. Surse de proteina de calitate, magneziu din seminte cu omega 6 si 3.

Si mici cantitati de glutamina cand are stomacul gol, la 10 seara daca a mancat la 7. Cam 2 g/zi ar putea fi absolut ok pt un copil de varsta ei.

Atentie ca sunt si suplimente cu tot felul de chimicale adaugate, eu folosesc de pilda NowFoods, nu ce vand astia in farmacii.
0
21-09-2011, ora 21:50
canela simona
Nu este medic/terapeut
canela simona
buna ziua am un baietel care face maine 3 ani si care pana acum a fost foarte bolnav mereu racit mereu racit cu pneumonie broseolita cred ca mia facut a 10 oara ultima oara am fost internati in spital cu pneumonie iar la externare diagnosticul lui a fost wizing. El nu poate avea o sinpla raceala cu rosu in gat si atat de fiecare data ajungem la antibiotic care nu este de ajuns deaoarece toata raceala care o are la gat ajunge la plamani si trebuie sa stam internati cu antibiotic pe branula suntem in tratament cu singulair de 9 luni si ziyrtec de 3 luni deoare are si o alergie. Eu nu stiu ce sa ii mai fac ce sa ii mai dau simt deja ca nu mai pot sa mai rezist cand il vad saracutul ca se imbolnaveste mereu iar acum ca am inceput gradinita nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa traga abea ce a trecut o saptamana si a si racit iam dat unasyn ca am zis ca este mai slab sirop muguri de pin si propolis c adevarat ia mai trecut putin tusea dar tot are muci si secretiile se aud in spatele luiiiiiiiii am fost astazi la medicul de famili si nea dat augumentin dar nu vreau sa ii mai dau si de fiecare data cand mergem imi spune sa ii spal bine nasul dar iam zis ca il spal il aspir dimineata si seara ii pun si picaturi ca saracul cred ca il ustura nasucul dar nu zice nimic.
Acum nu vreau sa ii mai dau nimic vreau sa merg in continuare cu muguri de pin si propolis c iar pt gat iam luat faringosept si tantum aspirat nasucul si picaturi
Apelez la toata lumea dar mai ales la doamna doctor ce ma sfatuiti sa fac sa nu mai raceasca sa nu se mai inbolnaveasca la plamani atat de des incat sa il radiez la fiecare 6 luni am incercat tot felul de siropuri pt imunitate iam facut cura de 3 luni cu propolis care dupa mine este cel mai bun ce sirop este cel mai bun pt imunitate nu conteaza cati bani costa dau oricat numai sa stiu ca este bun eu stiu o alimentatie sau ceaiuri de ce sa ne ferim orice va rugam din suflet nu vreau decat sa mergem si noi la gradinita sa invatam sa ne facem candva un renumit doctor pediatru
A si mai vroiam sa va intreb ceva cum sa ii dau usturoiul ca asa simplu nu il mananca eu stiu facut mancare cumva dar sa nu isi piarda prea mult din propietati eu cred ca este foarte bun pt raceli
Va rugam frumos din suflet ajutatine dati-ne un sfat ce sa facem in continuare
Va multumesc
0
30-09-2011, ora 11:55
petronela.s
Nu este medic/terapeut
petronela.s
Buna ziua. Pentru fetita mea de 3 ani mi s-a recomandat sa-i dau bronhovaxom cate 10 zile pe luna, intrebarea mea este: in timp ce-i administrez bronhovaxom pot sa-i dau si o doza de oscillococcinum pe saptamana?
0
21-10-2011, ora 17:12
mara31
Nu este medic/terapeut
mara31
Pentru d-na Buda Maria
Buna ziua, mi se pare foarte sanatos preparatul pentru imunitate, as dori sa mai aflu cateva detalii. Cum se pastreaza: la frigider sau la temperatura camerei. Dupa ce s-a terminat borcanul faceti pauza pana la urmatoarea cura? De la ce varsta ati inceput administrarea lui? Stiu ca polenul nu se da copiilor sub 3 ani.
Multumesc
0
21-10-2011, ora 19:01
ellenaelle1444
Nu este medic/terapeut
ellenaelle1444
Buna seara am 2 fetite una 13 si un de 8, as dori sa stiu daca pot folosoi pt ele crema Canesten atunci cand au mancarimi si usturimi vaginale, cea mica se zgarma mai mereu spune ca nu suporta nici chilotei ca-i aunjg prea in fudulet, iar cea mare de curand a avut simpomele de sus plus 2 bubite ca niste cosuri in parul pubian, poate sa fi facut candida de la antibioticu dat in urma cu o luna dar a luat biotics ???(am facu bai de sezut cu plante, cu bicarbonat si tantum roasa dar nu treceau atunci ginecoloaga mea ne-a recomandat acest canesten, si spalaturi cu sapun de casa?il pot folosi pt cea mica de 8 ani??? din ce cauza se intampla asta poate fi din cauza imunitati (fetele au talasemie minora )MULTUMIM DIN SUFLET
0
25-11-2011, ora 14:22
danielle_gj
Nu este medic/terapeut
danielle_gj
Buna ziua ! vad ca multi parinti, dupa ce duc copiii la gradi, constata ca se imbolnavesc...nepotica mea racea f usor dar dupa ce a mers la gradi a facut pneumonie, acum este sub tratament cu lekoclar, as vrea sa-i dau ceva pt imunitate, acum in sezonul rece, dar nu stiu daca fac bine, are 3 ani si 8 luni si sunt ingrijorata, a luat anitibiotice prescris de medicul pediatru la orice semn de raceala, imi puteti da un sfat ? multumesc si sanatate multa tuturor !
0
01-02-2012, ora 17:27
alinagrigore99
Nu este medic/terapeut
alinagrigore99
Buna ziua!Fetita mea de 5 ani a fost diagnosticata la 10 luni cu astm bronsic si rinita alergica.Pana atunci si de atunci copilul meu a fost mai tot timpul racit si la orice raceala aparent banala la ea se complica chiar daca na duc la medic din timp, nu reactioneaza la tratamentul per os si ajungem la injectabil Am incercat tot felul de scheme pt imunizare dar nu am vazut nici un rezultat(de la vaccinul prevenar, septilin, baraka, imunitate cu echinaceea, gel de aloe vera, bronhovaxom, luivac, lantigen-b, isoprinosina, imunice, astha-15 etc am adus din germania tratament pt imunitate-neythymun)Am incercat si tratam homeopat dar facea reactie adversa(o data sau doua ori pe luna voma si facea scaune proaste pana cand se deshidrata si ajungeam in perfuzie la spital si am renuntat)Am fost la mare si la salina in fiecare am Acum e iar racita!Ce sa fac?Unde sa ma duc?Va rog ajutati-ma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
01-02-2012, ora 20:34
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Prea multe, eu iti recomanda cu toata raspunderea:vitamina c naturala, echinaceea, aloe vera gel.garantat sistemul imunitar se va imbunatati si poate lupta cu bolile.Multa sanatate!
0
03-02-2012, ora 09:06
alinagrigore99
Nu este medic/terapeut
alinagrigore99
Toate acestea le-am incercat de la 10 luni pana la 5ani cu speranta ca va fi mai bine.
Poate sa ma ajute cu un sfat Doamna Dr.Ana-Maria Slanina
0
29-02-2012, ora 15:12
pavelione
Nu este medic/terapeut
pavelione
Buna ziua.
Am o fetita de 6 ani, iar in urma unei consultatii la medicul pediatru i-a prescris Luivac. I-a facut tratament 28 de zile in noiembrie 2011, apoi 28 de zile pauza, urmata iarasi de 28 zile de tratament.
Intrebarea mea este daca pot sa-i mai administrez Luivac si cand?
Va multumesc.
0
17-05-2013, ora 22:23
georgy_mardy
Nu este medic/terapeut
georgy_mardy
buna seara.am un baietel de 4 ani si tot timpul este racit nu mai stiu ce sa fac am incercat foarte multe medicamente pentru imunitate dar nimic este in tratament cu singulare i-am facut analize si mi-au spus ca este alergic la praf si polen dar nu stiu ce legatura are asta pe timpul iernii.imi face numai bronsite.2 saptamani merge la gradi si 2 acasa nu mai stiu ce sa fac sunt disperata nu mai stiu ce sa i dau.
Adaugă un comentariu / răspuns
67 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O pastilă care imită sistemul imunitar
  • Un nou pas spre crearea unui medicament pentru tratarea rapidă și completă a alergiilor
  • Mediul, mai important pentru sistemul imun decât ereditatea
  • Efectele benefice ale soarelui asupra sistemului imun
  • A fost descoperită o substanță ce acționează asupra sistemului imunitar precum adrenalina
  • Probioticele și sistemul imunitar
  • Modificările sistemului imunitar pot promova îmbătrânirea sănătoasă
  •