Infectie clostridium post antibiotice

20-11-2020
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
de curand am descoperit ca am infectia cu ICD, ca urmare a unui tratament cu antobiotic pentru infectie urinara recomandata de medic, respectiv xifia. In perioada asa e greu sa ajungi la medic infectionist, iar eu am reusit sa merg doar la un medic de interne si gastro care mi-a dat metranidazol 10 zile la 8 ore si probiotice jarro dophillius si regim. Am terminat tratamentul cu metranidazol si continui doar cu probiotice. Medicul a spus sa repet doar toxina la 20 zile dupa tratament. Ar urma sa repet aceasta analiza peste ceva zile doar ca intre timp am avut zile mai bune cu un scaun normal insa cu balonare chioraieli in burta si de azi si 2 scaune mai proaste gelatinoase. Nu stiu daca asta se considera recidiva? Sa fac testul pentru toxina mai repede pentru a sti daca e recidiva? Daca este recidiva urmatorul pas ar fi vancomicina din ce stiu doar ca majoritatea spun ca vancomicina poate face mai rau si vor aparea recidive ulterioare cu siguranta. Am inteles ca ar exista un tratament mai bun cu deficlir doar ca nu se gaseste in Romania. Ce te tratamente as mai putea aplica. Menționez ca teama cea mai mare sunt eventuala necesitate de a lua uj antibiotic avand in vedere faotul ca am infectii urinara repetate cu proteus.
2 comentarii
0
20-05-2023, ora 02:53
Ajutor
Nu este medic/terapeut
Ajutor
Bună ziua
Ați reușit să scăpați de bacteria acesta.
Copilul meu o are și suntem pe tratament cu Vancomicina.

Mulțumesc mult!
0
20-05-2023, ora 08:28
Alina27T
Nu este medic/terapeut
Alina27T
Din fericire nu am mai avut nicio recădere, și a trecut ceva timp de atunci însă am rămas cu un colon iritabil. Va trebui sa ia probiotice mult timp după vancomicina. Căutați grupul pe Facebook Clostridium difficile România, veți găsi susținere. Sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: