Infectie cu Epstein Barr Virus

07-06-2017
Georgeta M.
Nu este medic/terapeut
Georgeta M.
Buna,

Copilul meu de 5 ani, a fost infectat cu EBV, dovedit in baza analizelor medicale, plus la asta a avut complicatie hepatita cu EBV, avand transaminazele marite de 10 ori de norma.

Acum suntem la o luna de zile dupa infectie, transaminazele au mai scazut dar totusi nu au ajuns valoarea normala. Am repetat analiza la EBV, acestea sunt rezultatele:

EBV IgG - 0.230 (valori de referinta Negativ pentru 0.90-1.10, pozitiv 1.20-100)
EBV IgG - 0.214 (valori de referinta Negativ pentru 0.90-1.10, pozitiv 1.20-100).

Investigatia este efectuata prin metoda chemiluminiscenta, analizator IMMULITE 2000XPi.

Va rog mult sa ma ajutati cu interpretarea analizei, este virusul activ? sau nu?

Va multumesc din suflet.
3 comentarii
1
10-06-2017, ora 06:15
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata.
Va rog sa furnizati valoarea EBV IgM. Multumesc.
0
10-06-2017, ora 12:36
Georgeta M.
Nu este medic/terapeut
Georgeta M.
Imi cer scuze, am indicat de doua ori IgG cînd de fapt a doua valoare 0.214 este pentru IgM
0
03-12-2018, ora 15:16
D-na E
Nu este medic/terapeut
D-na  E
Bună. În primăvara băiatul meu de 1 an jumate a avut o amigdalita urata și s-au inflamat ganglionii, sub barbă în zona amigdalelor și înspre ureche. La analize a ieșit Epstein bare igm și igG pozitiv și Cmv igG și igm pozitiv, restul analizelor fiind bune, după spusele pediatrului. Problema este ca de câte ori este răcit, bolnav se imfameaza ganglionii. Este normal? Medicul de familie a spus ca virusul Epstein bare duce la leucemie. Sunt îngrozită, asa este?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: