Infectie?...Obraz umflat.

31-01-2015
Iulian95
Nu este medic/terapeut
Iulian95
Buna Seara, in urma cu 2 zile am fost la dentist pentru plombarea unei masele, dupa plombare aveam dureri de masea stiam ca e normal ca asa patisem si tura trecuta(dar de data asta ma durea groaznic)...ieri m-am trezit cu falca umflata, nu stiu de ce am fost la dentist si mi-a spus sa iau Augmentin ( nu am gasit, mi sa dat inlocuitor Amoksiklav) si Ibuprofen atunci cand ma doare(am luat aseara sa pot dormi chiar daca nu aveam dureri). Iau Amoksiklav 1 la 8 ore ( dupa 3 zile mi-a spus sa iau 1 la 12 ore) insa nici o diferenta, am pus compresie cu apa rece, de multe ori, si pot spune ca in momentele acelea am senzatia ca da inapoi, chiar daca nu e asa(sau nu imi dau eu seama).Vreau sa precizez ca atunci cand ma aplec am senzatia ca am puroi in obraz(falca) parca se misca inauntru, am auzit ca e periculos daca ajunge la creer dar tot odata am inteles ca sunt cazuri dintrastea destule si dupa cateva zile se dezumfla, nu m-ai am carii sau alte infectii, deci nu stiu ce poate fi, vreau sa stiu daca e ceva grav, sa stiu daca trebuie sa revin in tara sau nu(azi dimineata am plecat).Voi continua tratamentul 1 la 8 ore dupa cum mi sa spus, va disparea umflatura?, daca e puroi inauntru ce se intampla? trebuie scos sau se elimina cumva cu medicamente? trebuie operatie?...astept un raspuns.Multumesc frumos.

PS:Durerea de masea a disparut de ieri dimineata, de cand m-am trezit cu obrazul stang umflat.
2 comentarii
0
31-01-2015, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 luni mergi la un cabinet de radiologie dentara si faci UN film la radacina acelui dinte
2 cu filmul te intorci la stomatolog
3 daca dintele este de sus..de sub sinus..DA.. poate fi grav si sa te alegi cu o sinuzita Odontogena
0
03-02-2015, ora 08:59
Iulian95
Nu este medic/terapeut
Iulian95
Dupa plombare dentistul mi-a spus ca am avut infectie dar trebuia sa plec din tara asa ca a plombat-o astfel, in ziua respectiva mi-a zis sa de tratament dar am uitat asa ca ziua urmatoare m-am trezit cu obrazul umflat.Nu am fost la dentist iar, se pare ca a dat inapoi, acum nu se m-ai observa, inca simt umpic dar mai am 3 zile de tratament.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de plombe (obturații dentare)
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.