Infectie picior?

18-08-2011
Vladut19
Nu este medic/terapeut
Vladut19
Buna ziua,

Am urmatoarea problema in data 29.07.2011 am calcat intr-un spine(lemn), imediat dupa sa format un mic chist si ma durut foarte tare. A doua zi dimineata am mers la urgente am facut tetanos, penicilina+gentamicina si am luat antibiotice augumentin 1g o cutie, 2 pe zi timp de o saptamana si ibuprofen. Dupa ce am terminat cu antibioticile a inceput iara inflamatia la picior si ma doare destul de tare nu pot sa calc bine pe picior.

Se poate sa fi ramas un corp strain sau antibioticile nu au reusit sa rezolve problema? Daca am corp strain trebuie sa merg la chirurgie pentru operatie? Exista un mod de anestezie in caz ca am puroi in jurul corpului strain? Ma expun unui pericol daca las sa coaca si sa elimine corpul strain impruna cu puroiul? Ce e mai dureros operatia sau daca las sa coaca?

Recunosc mie frica de spital, mie frica de injectii... mi se face rau dupa ele, cea mai mare problema pana acum pentru mine a fost raceala. Ce solutii am?
5 comentarii
0
18-08-2011, ora 16:35
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Este mai dureros sa il lasi "sa coaca" pentru ca nu stii cum evolueaza. In plus, zile intregi cu acea senzatie pulsatila, o sa poti sta?
Daca e necesar sa iti curete chirurgical rana, se face o anestezie locala. Nu te mai gandi la "mitul anesteziei care nu prinde din cauza puroiului" pentru ca adesea nervii se anesteziaza foarte bine. In 15 minute e gata totul, te panseaza si te duci acasa
Acu...zi si tu, care dintre cele doua variante ti se pare mai grea?
Dar cum iti arata acum piciorul, cat de extinsa e roseata?
0
18-08-2011, ora 17:33
Vladut19
Nu este medic/terapeut
Vladut19
Tocmai ca nu am acea senzatie pulsatorie, ma doare rareori involuntar adica asa din senin si este o durere continua. Prima seara cand am fost intepat si nu am luat nimic am facut febra si ma durea destul de tare dar era o durere continua.

In momentul de fata piciorul este inflamat pe partea opusa destul de bine, ma doare tendonul de la deget si primul inel sau prima incheietura a degetului, vorbesc de al doilea deget, urmatorul dupa cel mare. Nu ma doare piciorul daca nu deranjez palpabil sau daca nu calc pe locul unde am acel chist.
Nu am nici o roseata extinsa sau poate nu imi dau seama despre roseata, dar mie imi lasa impresia ca are culoarea normala.
0
18-08-2011, ora 18:06
Vladut19
Nu este medic/terapeut
Vladut19
Ce parere aveti, este corp strain, infectie sau ce altceva poate sa fie?

Zona este inflamata in momentul de fata nu ma mai doare tendonul aproape de fel, doar inelul, nu simt nimic pulsatoriu si nici nu am simtit nici in prima noapte cand nu luasem titanos si antibiotice, era o durere continua. In momentul de fata nu mai simt nici un chist, dar sa invinetit foarte putin locul in care am fost intepat si ma doare ca lumina ochiului la o apasare foarte fina in locul respectiv.
0
18-08-2011, ora 18:29
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Uf, habar nu am ce poate sa fie, imi pare rau :( Exista posibilitatea ca aschia sa nu fi fost scoasa complet
De ce nu mergi la un medic sa vada piciorul si atat? Doar nu-ti face nimic. Poate-ti recomanda o radiografie
0
19-09-2011, ora 23:15
Vladut19
Nu este medic/terapeut
Vladut19
Astazi sa rezolvat problema, in concluzie a fost un corp strain care a intrat destul de adanc presupun... am fost chiuretat de 2 ori de un medic chirurg care nu a reusit sa il descopere, astazi au trecut aproape 3 saptamani de la ultima operatie. Dupa ce m-am descultat din curiozitate am zis sa apas sa vad daca iese puroi si am ramas socat sa vad ca iese un lemn de 1 cm (l-am masurat) din locul unde am fost operat.

Parerea mea este ca operatia a ajutat foarte mult, cel putin sa creat spatiu pentru eliminarea puroiului si a spinelui in cele din urma. Nu am fost anesteziat, doctorul a lucrat foarte repede nici nu am apucat sa realizez ce se intampla pana nu era gata operatia, la a doua am suportat mai mult in speranta ca medicul va gasi ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: