Infectie unghie la picior!

132 comentarii 1 2 ..... 4 5
0
01-10-2013, ora 19:36
INESSAMARIA
Nu este medic/terapeut
INESSAMARIA
Buna, am citit fiecare comentariu si raspuns dat de donmul doctor si am inteles ca toaletarea corecta este foarte importanta, dar nu am reusit sa gasesc un raspuns clar si sa inteleg ce facem in cazul in care deja s-a inflamat/infectat, zona doare foarte tare la cea mai mica atingere?
Am vazut ca unele persoane au fost la chirurg sa le taie coltul, dar zona era deja inflamata si puroia la momentul ajungerii la medic?
Si ce tratamente locale se folosesc ca sa reduca inflamatia?
Multumesc
0
01-10-2013, ora 21:17
b88paula
Nu este medic/terapeut
b88paula
Domnul doctor a spus ca taierea coltului sau smulgerea unghiei nu e o solutie buna! Am avut si eu probleme cu coltul unghiei, tot timpul taiam coltul dar cand crestea iar aveam aceeasi durere si se incarna...dar am facut cum a spus si dl doctor:nu am mai taiat colturile ci am lasat unghia sa creasca si am taiato mai patrăţos(gen cum e la o manichiura frantuzeasca cand unghia e mai patrata), nu i-am mai rotunjit colturile si de atunci nu mai am probleme.
0
08-11-2013, ora 10:46
alina popa97
Nu este medic/terapeut
alina popa97
Buna ziua, simt o durere la baza unghiei mari de la picior atunci cand pun degetul acolo si pas usor...care credeti ca ar fi cauza? poate fi incarnata la baza?
0
08-11-2013, ora 18:26
b88paula
Nu este medic/terapeut
b88paula
Buna ziua,

In urma cu aprox 2-3 luni a inceput sa ma doara si pe mine la baza defetelor mari de la picioare...ma durea la radacina unghiilor zilnic, ca in urma cu cateva sapt sa constat ca imi cresc alte unghii dedesupt.deci mi se regenereaza unghia. Am mai patit odată...nu stiu daca e bine sau rau cert e ca m-a durut destul de mult timp inainte..pana sa vad dedesupt crescand o alta unghie.
0
08-11-2013, ora 18:57
silviugeorge93
Nu este medic/terapeut
silviugeorge93
cel mai bine sa va duceti la un medic chirurg...
eu am avut unghia incarnata in lateral la ambele picioare(degetele mari )
am incercat tot felul de solutii si alte cele fara niciun efect
am fost la medicul chirurg mi a indepartat coltul (nu cred ca a durat 5 min operatia) si e suportabila si fara anestezie si nu costa nici mult

cereti parerea unui medic chirurg
o zi buna si multa sanatate
0
29-12-2013, ora 21:20
catalinzaharia
Nu este medic/terapeut
catalinzaharia
Stimate dl dr Uscatu
Cum pot ajunge si eu la dvs pentru o problema cu o unghie incarnata?aveti cumva o adresa de email de contact? Cu multumiri, Catalin
0
07-05-2014, ora 15:32
adumbrava
Nu este medic/terapeut
adumbrava
buna ziua, de vro 10 ani tot am probleme cu unghiile, cred ca totul a inceput cand am purtat niste adidasi mai mici...intr un final am fost la o policlinca si mi-au chiuretat ( topit) unghiile si carnea din jurul lor.de multi ani merg la pedichiura la 3 saptamani pentru a rezolva problema deoarece se inflameaza foarte tare colturile si lateralele ( carne crescuta peste unghii ).Unghiile au ajuns sa creasca in forma de U intors, nu mai este vorba doar de colturi ca intr un final colturile le scot in afara dar se inflameaza tare lateralele si incep sa fac puroi etc.si iar o vizita sa pedichiura sa rezolv problema pentru vro 2 ~3 saptamani.Specific ca imi cresc unghiile foarte repede.Am fost intr un final la un control la chirurgie si am vorbit cu o doamna doctor sa mi faca o interventie la radacina unghiei pentru a ii schimba cursul deoarece imi creste pe laterale foarte adanc in deget unghia si se ajunge ca nu colturile sa fie problema.Credeti ca e bine ce urmeaza sa fac ? sa incerc aceasta operatie...sa incerc sa schimb cursul unghiei ?
0
21-08-2014, ora 23:17
Anca Bogdan
Nu este medic/terapeut
Anca Bogdan
Buna ziua! Sotul meu are o mica problema cu unghia mare de la picior. Ultima data a incercat sa ii taie coltul si s'a dus mult prea adanc (tocmai pentru ca urma sa ii intre in carne si a vrut sa previna, mai ales ca a mai avut antecedente). Ideea e ca s'a infectat foarte tare si s'a umflat...merge foarte greu in momentul asta. Ce ar trebui sa faca pentru ca infectia sa nu mai evolueze? Am folosit de vreo 4 ori betadina si crema de galbenele, dar nu functioneaza. Am nevoie de un raspuns urgent, va rog!

Cu respect,
Anca Bogdan
0
17-12-2014, ora 22:26
Bogdan 39
Nu este medic/terapeut
Bogdan 39
Buna seara. Am si eu o problema la o unghie de la picior. De doi ani ma tot chinui cu diverse tratamente, creme, solutii cu iod etc. Nici o ameliorare sa pot scapa de acea ciuperca. Un doctor imi sugera sa merg si la un chirurg sa vada daca poate face ceva. Cert este ca aceasta infectie este de foarte mult timp si se extinde. Celalalte unghii sunt sanatoase.
Va rog daca puteti sa ma ajutati macar cu un sfat sau sa merg la o consultatie.
multumesc.
0
22-06-2016, ora 11:31
gaby valy
Nu este medic/terapeut
gaby valy
Am si eu o problema cu o unghie incarnata de aproximativ 2 luni. Acum unghia arata mai bine, coltul a crescut si a mai iesit din carne insa degetul este in continuare umflat si rosu. Ce as putea face in legatura cu umflatura?
0
12-10-2017, ora 23:03
Laura
Nu este medic/terapeut
Laura
Buna seara, am o problema la degetul mare, am făcut o infecție la unghie, am fost la doctor mi-a făcut anestezie locală si mi-a scos surplusul de piele pe care il aveam.Mi-a dat tratament câteva zile( antibiotic) pentru a elimina puroiul ce il aveam dar vad ca la doua săptămâni dupa intervenție sângerarea nu se oprește iar durerile continua.Am revenit la spital si mi-a spus Ca nu mai am nimic acolo ca ei au înlăturat tot.Ce trebuie făcut.Multumesc frumos
0
30-12-2022, ora 22:40
Patrunjel2022
Nu este medic/terapeut
Patrunjel2022
Buna seara domnule doctor,
Va rog o recomandare pentru problema cu care ma confrunt de 8 ani de zile.Mi-am prins degetul la usa casei, iar de atunci unghia nu mai creste drept ci in straturi si incovoiat.Este vorba despre degetul aratator.Pe langa aspectul extrem de urat, suport durere si inflamatie la nivelul radacinei unghiei aproape constant.Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac in aceasta situatie.
Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns
132 comentarii 1 2 ..... 4 5

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii eficiente pentru ciuperca unghiei
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •