infectie urinara | Forumul Medical ROmedic

infectie urinara

12-07-2013
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna
In urma unor dureri la urinare si de rinichi am facut o urocultura si mi-a iesit -enterococ sensibil la ciprofloxacina, amoxicilina...
Medicul mi-a spus -telefonic-sa i-au ciprofloxacina si urisan.Problema e ca am uitat s o intreb gramajul iar la farmacie mi-au dat de 500 mg.Am luat o pastila in seara asta, totusi nu-i prea mult 500 mg /2 xzi?
8 comentarii
0
14-07-2013, ora 14:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e mult...se ia o pastila seara si una dimineata...
0
22-07-2013, ora 15:59
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Va multumesc pentru raspuns, asa am facut.
0
16-08-2013, ora 20:19
rodisz59@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
rodisz59@yahoo.com
In urma uroculturii, mi-a iesit infectie cu enterococ. Medicul mi-a prescris unasyn una la 12 ore, dar am uitat sa-l intreb daca bacteria este molipsitoare pentru restul familiei prin folosirea aceleiasi toalete.Va rog, daca ma puteti ajuta cu un raspuns, multumesc!
0
05-09-2013, ora 14:26
maria75
Nu este medic/terapeut
maria75
Buna ziua va rog frumos sa ma ajutati!! De aproximativ o luna am simtit o schimbare brusca a vezicii urinare, am inceput sa simt nevoia continuu de a urina desi urinez doar cateva picaturi insa senzatia persista. Nu am usturimi si dureri doar simt o senzatie de disconfort, am impresia ca ma strange ceva inauntru, ca un fel de iritatie. Acum aprox 3 saptamanii mi-am facut analizele de urocultura si a fost totul in regula nu inteleg de ce... Medicul meu de familie este in concediu nu am putut sa dau de el iar eu sunt plecata din tara momentan insa am posibilitatea sa primesc medicamentele necesare din Romania. Am vorbit cu o farmacista si mi-a recomandat DRIPTANE 5MG insa simptomele nu s.au ameliorat dupa 3, 4 zile. Va rog sa.mi spuneti ce medicamente sa iau sau ce sa fac sa imi treaca.Multumesc anticipat
0
10-09-2013, ora 13:46
biutza16
Nu este medic/terapeut
biutza16
Buna ziua sunt noua pe forum si as avea cateva intrebari daca s-ar putea sa imi raspundeti.
De cativa ani tot la 2-3 luni urinez foarte des si niste usturimi ingrozitoare nu stiu ce sa mai fac am fost la medic si mi-a facut de vreo 2 ori urocultura si mi-a iesit negativ mi-a dat anticonceptionale yasmin 3 luni si cand m-am lasat de ele iar ma ustura...mi-au dat si nolicin, uractiv, ciprinol..nu stiu ce sa mai fac...va rog sa ma ajutati.Va multumesc
0
14-11-2013, ora 18:10
sorina 19
Nu este medic/terapeut
sorina 19
buna seara ! imi puteti spune daca persoanele care sufera de infectii sau o mica raceala si iau urinex, nu poate sa manace sarat ?
0
16-02-2014, ora 20:21
lana22
Nu este medic/terapeut
lana22
buna seara, de vreo saptamana cand urinez simt o usturime puternica cand urinez, dar si un fel de durere, parca se rupe ceva din mine, urinez foarte des, daca poate cineva sa ma ajute cu vreun sfat, ce as putea sa fac, si ce ar putea fi, sau sa fie si din cauza ca atunci cand fac dus in ultimul timp fac spalaturi inauntru cu jetul de la dus?inainte nu faceam, va rog sa-mi de-a cineva un raspuns, multumesc anticipat
0
21-02-2014, ora 13:49
coruga
Nu este medic/terapeut
coruga
buna ziua! am o fetita de 1 an si 2 luni, in urma uroculturii i sa pus diagnostic PROTEUS MIRABILIS! as vrea sa stiu daca este ceva grav! trebuie sa se repete urocultura? va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •