Infectiile se pot visceraliza ?

06-08-2020
persu
Nu este medic/terapeut
persu
Buna ziua,

Exista vreun motiv pentru care o anume infectie in corp cu microbi( bacterii, fungi etc). sa nu poata fi determinata in culturile de sputa, exudat etc.?

Aceste infectii pot irita mucoasele? Se poate produce in timp o visceralizare, astfel incat sa nu mai poata fi determinate cu metode de investigatie?

Mama are brosectazie. posibil fungica.poate din mucegai. tuseste zi si noapte de 4 ani. nu se poate odihni. nu mai poate inghiti. are si o formatiune calcaroasa in stomac.
in fine, foarte probabil am luat un microb de la ea: bacterie sau ciuperca.
are un miros specific. luni de zile dupa ce a plecat din casa era acel miros. efectiv te intepa pe limba si in gat.
am surprins acel miros si la mine de multe ori.
apoi au inceput durerile, intepaturile foarte puternice in gat, iritatia continua. nici somn nu mai aveam de dureri. parca ma taia ceva.
apoi stomacul, esofagul. cand inghit parca arde. totul. gura, limba, gat, esofag, stomac.
de ani de zile ma tem sa nu dau microb la sotie si copil. am un copil de 3 ani.
practic am 3 ani de zile de cand nu trec simtomele din gat. de 1 an si jumatate si stomacul.
am facut n-spe exudate. la un moment dat a iesit citrobacter freundii si candida albicans numeroasa. conform antibiogramei si antifungigramei am tratat cu biseptol si fluconazol.
cand am repetat analizele nu a mai iesit nimic. a aparut o specie de klebsiela dar nu pneumoniae, dar care nu s-a confirmat.
apoi am facut operatie de cazeum la amigdalite. apoi au inceput durerile pe esofag si stomac, pe langa gat.
tratez de 1 an si jumatate refluxul dar inutil cu antiacide. nu am helicobacter pylori.

de asta ma gandesc ca poate fi o bacterie/micoza care provoaca toate aceste iritiatii...
ceva care iese greu. probabil doar la Matei Bals, dar acum nu pot merge acolo cu pandemia asta.

ce altceva ar putea irita mucoasele decat un microb (bacterie, fungi)?
e posibil sa fie o bacterie/ciuperca rara care nu se poate determina cu mijloacele de investigatie?

Sau daca s-a visceralizat nu mai iese la analize?

Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

22-02-2021, ora 10:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
TBIPay
Aveţi adesesa pacienți care amână tratamentul deoarece nu își permit costul serviciilor medicale?
Oferiți pacienților opțiunea de a avea grijă de sănătatea și frumusețea lor ACUM și de a gestiona plata MAI TÂRZIU prin TBIPay. Deveniți partener TBI și beneficiați de soluții inovatoare pentru cabinet/clinică.
Detalii aici  >
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.