infertilitate dupa chiuretaj ?

21-04-2016
vanitysasha
Nu este medic/terapeut
vanitysasha
Buna ziua. Am ajuns in situatia in care sunt nevoita sa fac un chiuretaj pentru a intrerupe o sarcina de 7 saptamani. Dupa indelungi cautari in micul meu oras a unui doctor ginecolog bun (singurul de altfel)...acesta mi-a spus ca imi va face chiuretajul pe riscul meu, deoarece nu voi mai putea avea copii niciodata daca nu am avut pana acum...

este adevarat? mama mea a facut chiuretaj inainte sa ma nasca pe mine...si stiu multe alte cazuri de femei care au facut chiuretaj si au facut copii dupa. A vrut sa ma sperie ? nu inteleg de ce s-a comportat asa
2 comentarii
0
21-04-2016, ora 14:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti un consult ginecologic + o ecografie transvaginala si ginecologul care v-a consultat o sa va raspunda la intrebare.
Unele femei raman sterile dupa ce fac avorturi, altele nu.

Daca mai ramaneti insarcinata si va ganditi la avort, va recomand sa dati copilul spre infiere sau la parintele Nicolae Tanase, la Valea Plopului sa il creasca temporar sau pe o perioada mai lunga. Apoi copilul poate fi luat inapoi de catre parinti.
0
25-04-2016, ora 16:23
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Cauzele infertilitatii pot fi multiple, nu numai avortul.

Este bine sa mergeti la un medic ginecolog pentru mai multe investigatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sângerarea vaginală după chiuretaj
  •